Quantcast
Channel: The Cult of Ghoul
Viewing all 1390 articles
Browse latest View live

DREVNA SVETLA – Aldžernon Blekvud

$
0
0
  
            S velikim zadovoljstvom najavljujem devetu knjigu edicije „Poetika strave“: u pitanju je nova zbirka priča Aldžernona Blekvuda u Orfelinovom izdanju.
Kao što znate, ovu ediciju smo i započeli upravo Blekvudovim najboljim novelama, u knjizi VRBE. Bili ste oduševljeni naslovnom novelom, koju je Lavkraft smatrao a Ligoti i dalje smatra najboljom „čudnom“ pričom svih vremena;
plašio vas je zloćudni duh prirode, Vendigo, u ledenim kanadskim šumama i planinama u noveli „Vendigo“ i ježili ste se pod vrelim egipatskim suncem, pritisnuti teretom mrtvih vekova u „Silasku u Egipat“. Ta knjiga doživela je dva izdanja, što znači da je do sada usrećila 2.000 čitalaca u Srbiji i okruženju – ali to, takođe, znači da je publika prepoznala kvalitet i da je gladna za još.
Rezultat toga je ova nova Orfelinova zbirka koju je priredio stalni urednik edicije „Poetika strave“,dr Dejan Ognjanović, načiniviši pažljiv odabir kako u pogledu kvaliteta tako i tematike. Naime, sve priče u zbirci Drevna svetla povezane su opsesivnom Blekvudovom temom – Prirodom.
Blurb na prednjoj korici potiče iz Pingvinove Enciklopedije horora i natporirodnog, i glasi: „Blekvud želi da dok posmatrate drveće ili zvezde osetite sablasnu čaroliju prirode.“
Drevna svetla sadrže osam priča i pogovor Dejana Ognjanovića. Konkretnije, ovo su odabrane priče „prirodnog horora“:
Drevna svetla
Vuk koji trči
Dolina zveri
Vilinska staza
Izgubljena dolina
Stanarka
Raskoš snega
Žrtva


Prevod: Sava Kuzmanović i Dejan Ognjanović
Na kraju je i pogovor Dejana Ognjanovića: „Blekvud – Mysterium tremendum“.
Ilustracije, dizajn i tehničko uređenje: Tijana Jevtić.

Alternativna korica (neupotrebljena)

Nešto konkretnije o pričama:
Drevna svetla
Geodetski službenik dospe u  šumarak koji se odupire njegovim mernim instrumentima, a iza drveća koje stalno menja mesta i u prostoru u kojem strane sveta počinju da gube značaj kao da vrebaju neki entiteti stariji od čoveka...

Vuk koji trči
Lovac dospe u pustu uvalu usred šume gde oseti da ga neko ili nešto po vascelu noć posmatra i prati. Jedan vuk počinje čudno da se ponaša, kao da nije obična divlja životinja već nešto više...


Dolina zveri
Lovac prati džinovskog losa u legendarnu „Dolinu zveri“ – tamo gde hrišćanski bog nema šta da traži jer tu vlada indijansko božanstvo prirode, Ištot. Da li će lovac naučiti da poštuje drevne bogove pre nego što se zveri ostrve na njega?

Vilinska staza
Mladi čovek dolazi u veliki, organizovani lov u pustarama engleskog vresišta, gde ga zaintrigira činjenica da na vratima svake seljačke kuće stoji krst, ali ga privuče i legenda o „Vilinskoj stazi“ kojom se, kroz pustaru, kreću ljudske i neljudske duše. Najveća je, pak, privlačnost prema devojci čija je majka davno već nestala na pomenutoj stazi, a čije dozivanje sada oboje počinju da osećaju.


Izgubljena dolina
Dva brata blizanca žive u harmoniji, kao jedan um, sve dok se u francuskim Alpima ne zaljube obojica u istu devojku. Ubeđeni su da to neminovno vodi u smrt barem jednog od njih, kako bi drugi živeo srećan (slično kao u filmu Dead Ringers, 1988), ali ko će od njih prvi dospeti u „Izgubljenu dolinu“ gde obitavaju duše samoubica?

Stanarka
Kasno noću, u Alpima, čovek jedva pronađe slobodnu sobu za prenoćiti u jednoj gostionici – ali naprasno počne da u njoj oseća neodređeno jezivo prisustvo. Usledi sjajan kontrast između klaustrofobije i strave nepreglednih otvorenih prostora.
 

Raskoš snega
Tajanstvena hladna zavodnica odvlači protagonistu iz sveta ljudske zajednice daleko, daleko među snežne planinske vrhove gde vreba slatka, neosetna smrt u snegu. Hoće li on uspeti da se otrgne njenim čarima i raskoši snega?

Žrtva
Suicidno nastrojen čovek u francuskim Alpima prihvati da se pridruži dvojici neobičnih neznanaca u ekspediciji sa ciljem osvajanja neosvojivog vrha. Ali, čini se da oni imaju neke druge namere, nimalo ovozemaljske, a ove su možda povezane sa opaskom koju je uzgred čuo, o tome kako neki neimenovani „Oni sada prolaze vrlo blizu zemlji...“


Evo kako počinje moj pogovor:

Blekvud – Mysterium tremendum


„Nešto čudesno, a opet upola zastrašujuće, kao da je bilo u vazduhu oko njih. Bilo je tu nekakvo tupo mrmljanje, čujno ali jedva, udaljeno, iz pravca koji je teško bilo odrediti. Iznenada se pojavilo niotkuda. Uzdrhtali su. Taj čudni rasni drhtaj ponovo je prošao kroz grupu, nedobrodošao, neobjašnjen. Bio je urođenički: pripadao je nesvesnom primitivnom umu, upola detinjast a upola jezovit.“
- Aldžernon Blekvud -


            Izraz Mysterium tremendum (doslovno, tajna strahopoštovanja) označava ono skriveno i ezoterično, što je izvan ljudske moći poimanja ili razumevanja, i prema čemu se čovek odnosi sa drhtanjem. Nemački teolog i filozof Rudolf Oto definisao je ovaj termin opisujući spoj natprirodne strave i religioznog obožavanja ovim rečima: „I gdje se vjera u demone odavno uzdigla do vjere u bogove, zadržavaju 'bogovi', kao božanstva–numina, za osjećanje, uvijek nešto 'sablasno' o sebi naime navlastito svojstvo 'neugodnog–strahobalnog' koje se zapravo sa svojom 'uzvišenošću' oblikuje, ili putem sebe ocrtava." Prisustvo onostranog uvek će, dakle, smrtnog čoveka ispunjavati, pored ostalog, i strahom, bez obzira da li se radi o evokaciji božanskog ili demonskog. Uostalom, fine razlike između njih nije uvek tako lako uočiti jer božanstva su ćutljiva a demoni glasni i zavodljivi, i oboje koriste indirektne, simboličke, višesmislene oblike (ne)komunikacije koje je isuviše lako pogrešno protumačiti. Videti anđela, stoga, živom čoveku može biti isto tako zastrašujuće kao i videti đavola. Stvari su još komplikovanije onda kada se ne radi o percepciji ikakvog definisanog entiteta, već o ugođajima i impresijama teško rečima iskazivim.
            Engleski pisac Aldžernon Blekvud utemeljio je dobar deo svog opusa na neopisivoj sivoj zoni između božanskog i demonskog, odbijajući konvencionalne religiozne predstave (a pre svega iz dominantnog hrišćanstva) i tragajući, umesto toga, za sopstvenom idejom božanskog. Svojim lutanjima širom sveta, od Kanade preko Egipta do Kavkaza, a sa posebnim zadržavanjem u naročito mu omiljenim švajcarskim Alpima, dospeo je, tako, do panteističkog misticizma Prirode kao svoje lične, neoficijelne i neinstitucionalizovane, ali duboko proživljene i time ništa manje svete religije. Tajna strahopoštovanja, ubijena dogmom i institucijom Crkve sa svim njenim aktivnostima što slobodu gaze i uništavaju duh, vaskrsnuta je, za njega, u netaknutoj, praiskonskoj Prirodi.
            U svojoj autobiografiji pisao je: „Snažan osećaj jedinstva s Prirodom bila je vladalačka, kraljevska čarolija koja je nadvladavala sve druge, pa čak ni nagoveštaj komedije nije mogao da umanji njenu stvarnost. Njeno religiozno poreklo javlja se, može biti, u činjenici da sam ponekad, tokom njenog najsnažnijeg ispoljavanja, bio potaknut žudnjom da napustim praktični, utilitarni svet kojeg sam se gnušao i da postanem – monah!“ Priroda je, za Blekvuda, bila Hram, a život ispunjen poštovanjem prema njoj – jedna velika, neprekidna Ceremonija. Kroz njenu prividnu nepokretnost, piše on u priči „Inicijacija“ (1916), „uzdizala se moć, moć koja nema imena, moć što se negde u temeljima skriva – temeljima koji su nepromenjivi, nevidljivi, večno trajni.“
            Odbacivši rigidnost dogme, Blekvud je svoj život posvetio traganju – ali boravak izvan utabanih staza, gde se uvek komotnije i slobodnije osećao (i gde je, naposletku, tražio i njegov pepeo da se prospe), podrazumeva određenu dozu nesigurnosti, difuznosti, neodređenosti i tajanstva kakvih nema u toplom okrilju stada što neupitno guta psalme i propovedi u kakvoj crkvi. Kao neko kome je Tajna bila draža od Odgovora, večito upitan, Blekvud je bio nesmireni duh, a duhovni nemiri koji su ga gonili jasno se odražavaju u njegovim pričama strave i strahopoštovanja...


Knjiga izlazi iz štampe do Nove godine.
Ima 250 strana, tvrd povez, šivena, sa strane poprskana (ultra)ljubičastom.
Pretplatna cena za ovo izdanje iznosi 900 dinara, a pretplata traje od 01. do 31. decembra 2017.
Svaki pretplatnik dobiće na poklon bukmarker sa motivima ilustracija Tijane Jevtić koji na poleđini ima kalendar za 2018. godinu, i pretplata je jedini način da ih dobijete: u redovnoj prodaji, u knjižarama i na Sajmu, njih neće biti.

U toku pretplate možete naručiti i druga Orfelinova izdanja po pretplatnim cenama:

Edicija Poetika strave
·         A. Blekvud – Vrbe (700)
·         H.F. Lavkraft – Šaptač u tami (700 dinara)
·         M. R. Džejms – Zazviždi i ja ću ti doći (Rasprodato!)
·         R. Ejkman – Hladna ruka u mojoj (1.000)
·         Š. Džekson – Ukleta Kuća na brdu (900)
·         Š. Le Fanu – Karmila (900)
·         A. Maken – Veliki bog Pan (900)
·      Tomas Ligoti – Pisar tame (1.000)

Edicija Gluvo doba
·         D. Ognjanović – Zavodnik (800)

Knjige Ransoma Rigsa
·         Dom gospođice Peregrin za čudnovatu decu (900)
·         Grad pustoduha (900)
·         Biblioteka duša (900)
·         Priče o čudnovatom (900)

Edicija Srpska mitologija
·         Prognana bića (2.000)
·         Buntovnici (1.700)
·         O biljkama, životinjama i predelima (1.700)
·         Iščezli (1.700)
(ili 7.000 za sve četiri u kompletu, sa spec. zaštitnom kutijom)

Đorđe Kadijević
D. Ognjanović i Đ. Kadijević – Više od istine, Kadijević o Kadijeviću (1.900)

Knjige treba platiti na račun Orfelin izdavaštva, Kosovska 23, Novi Sad (broj računa 220-73108-85), a pretplatnik svoje podatke (ime i prezime, adresa i broj telefona), kao i naslove knjiga na koje se pretplatio šalje na: orfelinns@gmail.com.

Knjige isporučujemo poštom na adresu koju naznačite a poštarinu plaća Orfelin.



NAJBOLJI HORORI 2017 (2. deo)

$
0
0


Nedavno sam krenuo sa osvrtom na filmsku horor produkciju ove godine, i počeo od boljih filmova. Prvi deo tog osvrta imate OVDE. A sad, evo i nastavka, sa još nekoliko trojki i tri-minusa vrednih pažnje.


THE EVIL WITHIN
USA, 17
**(*)
3-

Sigurno ste se nekad, gledajući retarde u glavnim ulogama američkih horora dok donose retardirane odluke, upitali: „Šta li bi bilo kad bismo za protagonistu zapravo imali pravog, kliničkog retarda, sa dijagnozom i pečatom?“ Evo, najzad, filma, koji odgovara i na to vekovno pitanje! Blago „usporeni“ dežmekasti momak otkriva zločesto ogledalo (za celu figuru) iz kojeg počinje da ga spopada ćelavi zloduh koji takođe ima medicinsko stanje (Majkl Berimen iz BRDA IMAJU OČI, od rođenja takav) i da ga navodi na zločine. Ukratko, ovo bi se moglo opisati kao „Sin Dragan u Amitvilu 5“, samo što se film ne dešava u Amitvilu (ali bar ima ukleto ogledalo) i što je glavni junak iritantniji i od Sina Dragana.
Veliko je iskušenje gledati tog američkog „sporog momka“ kako tuc-mucajući nosi čitav film a ne ugasiti ga, ali najizdržljiviji će, za nagradu, dobiti neke prilično originalne, košmarne, retko hororične prizore u tim njegovim vizijama, snovima i ludilima.

Dramaturški je to prilično ravno i predvidivo, a maltene je negledljivo u deonicama koje nisu vizije nego svakodnevni život njega i dosadne mu familije koja se „stara“ o njemu i to njegovo polagano potonuće u ludilo i pešačka „drama“ sa sporednim likovima, ali izdržite do kraja, kad ludilo uzme maha...
PS: Priča IZA ovog filma luđa je od ove U njemu – proguglajte sami da vidite slikovitu životnu priču kontroverznog bogataškog sina na kristal-metu koji je sve ovo režirao i od svojih para producirao, a onda umro pre premijere od posledica svoje narkomanije... Videćete pravi koren priviđenja u ovom filmu.


Tonight She Comes
USA, 16
**(*)
3-

Još jedan film za vežbe iz strpljenja: treba izdržati uvodnu polovinu, sa neverovatno iritantnim „likovima“ koji dođu u jednu pustu kolibu u šumi da traže nestalu drugaricu – ali negde od sredine pa do kraja ovo se obrće u neverovatnu i neopisivu orgiju sumanutog preterivanja, krvopljuštanja i sa vrhuncem u bekvud hilbilijima i njihovom petljanju u crnu magiju („Danički užas“, anyone?)...
Dakle, ONA je došla, ali odakle je došla, i šta je tačno u njoj (Jog Sotot?) – ne znamo. Znamo samo da je skroz-naskroz gola, oblivena krvlju (tuđom) i rešena da pobije sve što joj se nađe na putu. Za početak. A onda se kreteni nađu u kolibi sa rednek-okultistima, i tek tu kreće prljavština i šikljanje i gnjusni rituali u najavi...
Nema ovo skoro nikakvog smisla, ali je donekle simpatično u svojoj otkačenosti i relativnoj nepredvidivosti. Samo ne očekujte odgovore, logiku, smisao, i biće vam (umereno) lepo.


in the deep
aka47 Meters Down
USA, 16
**(*)
3-

Najbolji noviji film o ajkulama, bar za moj groš. Ovog puta, dve sestre odu na letovanje i reše da se malo brčkaju (swimming with the sharks) u kavezu uronjenom u morsku vodu dok su ajkule oko njih ali ne mogu im ništa jer – kavez.
A onda, čekrk pukne (srećom, iz filma je izbačen kadar u kojem vidimo da na njemu piše „Made in Serbia“), kavez potone na dno, celih 47 metara dublje, a one imaju nekoliko briga na pameti: 1) kavez im je zatrpan lancem ili tako nekim metalnim čudom koje se otkinulo i sad im zatvara izlaz; 2) vazduha im ponestaje u bocama, i 3) uvek gladne ajkule krstare okolo i samo čekaju da nešto gricnu.
Odlično kreirana klaustrofobija i beznađe, situacija kao iz najgorih košmara, dramaturgija po principu „iz tiganja u vatru“ i obilje napetosti (plus jedan pametan twist, vezan za nedostatak kiseonika) = sasvim solidan time-waster koji nema ni likove ni priču ni ideje za pamćenje, ali – uzburkaće vam živce i dati inspiraciju za ružne (i pomalo mokre) snove.


Annabelle Creation
USA, 17
**(*)
2+/ 3-

Mislio sam da ovo preskočim jer mi na živce idu i KONJURINGi svi njegovi sikveli, prikveli, dickwelli, i ostalo izmuzavanje – ali svi su navalili da je ovo strašno dobro i jezivo, pa rekoh ajd da probam i pogledam. Eh, „nije to ništa revolucionarno ali se svakako može pogledati“, što bi reko legendarni dr Kunac. Nit smrdi, nit miriše, ima sporadičnih solidno realizovanih jezivih scena sa duhovima na toj farmi vezanim za tu lutku, ali pravo da vam kažem već sam zaboravio i plot i likove i sve – pamtim samo ok atmosferu i nekoliko solidnih scena jeze, pa zato, na ovu sušu, ako ste baš očajni dajte šansu i ANABELI. Mada, uvek je daleko bolja ARABELA.


Happy Death Day
USA, 17
***
3-

Srećan vam Smrtovdan, koji je, sudeći po ovom filmu, čak i u Americi ko Ivkova slava: to kad počne, nigde kraja! Kraće rečeno, ovo je DAN MRMOTA sreće VRISAK, ali sa PG-13 rejtingom. Samoživa cura se budi u dorm-sobi neznanog joj momka nakon noći ludovanja (ali ne s njim; on je čedno spavao u drugom krevetu) a, nakon malo muvanja po kampusu, neko s bebećom maskom je ubije. Back to page 1: buđenje, dobri dečko, kampus, ovo-ono, i opet ubistvo. I tako, redom, ona se stalno resetuje na isti početak, i pokušava da otkrije ko je to ubija, i zašto.
Na svu sreću, nju igra odlična mlada i perspektivna glumica Džesika Roti, koja pošteno odradi predvidivi luk, od bezosećajne sebične kučke na početku, do nežne i ljupke dobre cure na kraju, a u tome joj pomaže dobri momak Izrael Brusar, takođe talenat koji obećava (pored ostalog i zato što stvarno izgleda kao simpatična dobričina, što je redak kvalitet među današnjim manekenima i tako nekim praznookim džokovima što se u Holivudu glumcima nazivaju).  
Bio bi ovo vrlo dobar film, samo da nije takvih zanemarljivih detalja koje otkrijemo na kraju kao što su identitet ubice, motivacija za ubistvo i još ponešto vezano za kako-zašto cele te situacije. Ima tu pokušaja da se nešto kao preispituje i kritikuje – kako meta-žanrovski, tako i društveno-satirički, ali i jedno i drugo je polovično. Ono što im je bilo glavno je – gimik, i s njim je napravljen prilično dobar film. Ako se ne računa to što glavno pitanje (KAKO i ZAŠTO to ponavljanje?) ostaje neodgovoreno, a ono što na kraju jeste odgovoreno (KO je ubija, i ZAŠTO) – bolje da nije, jer je krajnje imbecilno. Ipak, vožnja je bila sasvim zabavna sve do odredišta. A kad smo tamo stigli: ŠTA? OVO JE TO? Jbg.


WITHOUT NAME
IRE, 17
***
3-

Velika je šteta što jedan takav genije kakav je Aldžernon Blekvud nikada nije doživeo da mu se neka od priča pretvori u film – ali je zato WITHOUT NAME najbliže što se tome prišlo u novije vreme, a i šire. Nekakav profa dođe sa svojim geodetskim spravama da premeri jedno parče puste šumovite zemlje u Irskoj samo kako bi se ispostavilo da se ta „vilinska šuma“ ne povinuje ljudskim mernim instrumentima. Ova premisa je čak veoma slična Blekvudovoj priči „Drevna svetla“ o jednom zlosrećnom geodetskom službeniku – naslovnoj u novoj zbirci koju vam Orfelin sprema (izlazi oko 20.12. ove godine).
Dapače, ova senovita lokacija počne da se poigrava profinom percepcijom prostora, vremena i stvarnosti, a stvari se komplikuju kada mu dođe asistentkinja s kojom vara ženu, a onda i kad ova curica u šumi upozna mlađeg, zgodnijeg i nimalo šonjavog tipa koji tu samuje i tripuje na gljivama... Kao što će se pokazati, ljubomora nije dobar začin u čorbi sa gljivama i vilama...
Upozorenje: ovaj film ima malo senzacionalističkih scena – nema krvi, ubijanja, izbečenih faca i džamp-skerova; ovo je film atmosfere, ALI kakve! Jedna od najboljih scena je kad se pomenuta cura usred bela dana izgubi u šumi, na par metara od profe-ljubavnika.
Ne očekujte da vam na kraju sve bude jasno nacrtano, i ne tražite to. Predajte se ovoj sivozelenoj, magličastoj, čoveku-nenaklonjenoj šumi i – uživajte u njenoj jesenjoj sumornosti. Ovo je odličan film da njime prekratite vreme dok ne izađu Blekvudova DREVNA SVETLA!

* * *

U idućem nastavku:
SREDNJAČKI I SLABI HORORI 2017
(da znate šta svakako vredi izbeći)


Sablasni Vukov Tršić

$
0
0
  
            Promocija knjige VIŠE OD ISTINE u Loznici, 17.11.2017. u organizaciji centra za kulturu „Vuk Karadžić“ bila je održana pred dvadesetak zainteresovanih slušalaca u galeriji Miće Popovića.
            
Bili smo srdačno dočekani, sve oko našeg dolaska i boravka bilo je odlično organizovano, lokalni mediji su uzeli izjave i usnimili priloge, a Kadija i ja smo, po običaju, pričali oko sat i po o ovoj knjizi i o njegovom radu uopšte.
            On je bio razgovorljiv i rečit kao i obično i to je bilo uživanje slušati, čak i meni koji ga znam toliko dugo i koji sam većinu njegovih priča već više puta čuo, a mnoge i u knjizi zabeležio.
            Istina, uprkos znatiželjnim očima i klimanju glavama tokom naše priče, uprkos nekolicini solidnih pitanja iz publike, kupaca knjige ovog puta nije bilo ni za lek– što je bio pomalo neočekivan rezultat.
            Iako smo bili unapred upozoreni da narodu u ovom kraju već neko vreme ne cvetaju ruže, moram naglasiti da to isto, samo još gore, važi i za Niš (gde narodu ne cvetaju ni lale, ni zumbuli, jedva poneka bela rada) – a opet, samo pet dana ranije, među skromnim posetiteljstvom niške promocije (12.11.), tačnije među tucetom onih koji su došli naživo da čuju ovog velikana, našlo se čak petoro kupaca.
            Dakle, u Nišu ih je došlo manje, ali je svaki drugi koji je došao – i kupio knjigu; u Loznici ih je došlo duplo više da slušaju i pitaju, ali knjigu kupio nije niko.
Upisivanje u knjigu gostiju

            No, dobro; možda će VIŠE OD ISTINE potražiti kasnije, kad bude rasprodata, ili u lokalnoj biblioteci, ako se ova potrudi da je nabavi. Ovaj detalj je ionako bacio samo kratkotrajnu senku koju je definitivno raspršio sutrašnji dan.
            Naime, zamolio sam organizatore da nam narednog prepodneva upriliče posetu obližnjem Tršiću – rodnom selu Vuka Karadžića (vi, ponavljači, kojima je ovo potrebno reći!), što su oni sa zadovoljstvom i učinili.
            Bio sam iznenađen otkrivši, dan ranije, da Kadija u Tršiću nije bio još od snimanja serije, što će reći – preko 30 godina (ona je premijeru imala upravo 1987.).
Iako je on u početku bio pomalo na distanci povodom ideje odlaska tamo, jednom kad je kročio na taj prostor, a naročito kad je prišao Vukovoj kući, primetno se raskravio, i bio vidno ganut videvši ponovo ambijent koji je bio uveren da nikada više za života neće.
Dan je bio oblačan i obojen izmaglicom i sitnom kišicom koja je više rominjala nego što je padala; ugođaj je, za moju dušu, bio savršen, jesenji, gotski, sablastan, vanvremenski, ukratko: vrsta dana kakve najviše volim, i uživao sam u svakom minutu tokom ove posete.













Etno-kompleks u Tršiću sadrži mnogo više od rekonstrukcije Vukove kuće: da, ona autentična je više puta bila spaljena od strane Turaka, i ovo što je sada tamo je njena idealizovana verzija a ne doslovna replika.


Tu su i Muzej kaligrafije,

Muzej jezika i pisma,



Ukratko, VUK

gde sam zabeležio pominjanje zasluga Z. Orfelina, po kojem se zove moj sadašnji izdavač...



Tu su i prijatne etno kućice-apartmani za gostujuće pisce i pesnike, itd.


Obišli smo i Zborište, gde se svakog septembra održava Vukov sabor...




A tu je i Muzej posvećen Vukovim igrama, gde smo saznali brojne zanimljive stvari – recimo, da je Sabor 1987. bio održan sutradan nakon famozne VIII sednice SK na kojoj je zli Sloba svrgnuo Stambolića, a da stvar bude još gorča po potonjeg, Pera je dan nakon što ga je dotadašnji potrčko-prijatelj svrgnuo, imao da ovde drži govor pred tolikim svetom...

Na kraju ove prijatne posete seli smo sa domaćinima i predahnuli u etno-kafani „Promaja“ (srećom, lišenoj promaje) gde nas je Kadija počastio sa još nešto malo svojih živopisnih priča, pre nego što je kucnuo čas da pođemo dalje.


Ljubazni vozač nas je odvezao i do obližnjeg manastira Tronoša, gde je Vuk takođe boravio (kao učenik), pa smo se malo zadržali i u njemu.


Unutra mi je Kadija održao kraće predavanje o ovom mestu i o nekim razlikama između srpskog i grčkog ikonopisanja, što je bila posebna poslastica – i povlastica.



Atmosfera mira, tišine i povučenosti ovog mesta – gde se danas nalazi ženski manastir (što nije bio slučaj u Vukovo vreme) – teško se može opisati. Bolje neka slike govore...

Napunjenih baterija po ovom sivom, kišičasto-magličastom gotskom danu krenuli smo nazad ka Beogradu, a po ovakvom danu uživao sam čak i u vožnji autom, sa čijeg prednjeg sedišta sam osmatrao pejsaže u magli.
            Ovaj prelepi dan krunisao sam gledanjem dva najlepša horor filma – jer te večeri je u Muzeju kinoteke bio double bill snova: SUSPIRIA + INFERNO. Ko zna da li ću te divote ikada biti u prilici da pogledam sa 35mm, ili u nekom super-mega-digital obliku, pa je ovo, na velikom platnu ali sa blu-rej ripa, moralo da, zasad, posluži svrsi...


PS: Fotke iz Tršića i Tronoše načinio sam ja - (c) Dejan Ognjanović za The Cult of Ghoul Inc. 
Organizatorki, Dajani Đedović, zahvaljujem na fotkama sa promocije u Loznici, kao i na svemu vezanom za taj događaj.


Ghoul's New Year SHOP

$
0
0

Odavno nisam otvarao svoju radnju – tačnije – punih godinu dana! – a možda je ovo vreme pred novogodišnje i ostale praznike dobra prilika ili alibi da počastite sebe i svoje voljene nekim dobrim knjigama, pa zato, evo, ponovo radi Gulov dućan!
U sve cene već je uračunata poštarina, dakle – navedena je ukupna suma za uplatu.
Ako vas nešto od dolenavedenog zanima, pišite na moj mejl: dogstar666 at yahoo dot com.



 HOROR 

PISAR TAME – Tomas Ligoti
Najbolji živi pisac horora – najzad na srpskom sa svojim kratkim pričama!
Detaljnije o knjizi OVDE.
Imam samo 2 extra primerka – ko požuri, dobija!
Tvrd povez, 312 str.
Cena s ptt-om: 1.060 din


Snovita potraga za neznanim Kadatom– H. F. Lavkraft
PRODATO!
Najzad da ovaj kratki roman bude na srpskom predstavljen kako dolikuje a ne u nekim šugavim polu-prevodima, polu-budalaština i dekroatizacijama – pa još sa nekoliko priča pride, i mojim pogovorom, novim ilustracijama itd.
Detaljnije o knjizi OVDE.
Imam samo 1 extra primerak – ko požuri, dobija!
Tvrd povez, veći format, 132 str.
Cena s ptt-om: 1.000 din


Više od istine – Kadijević o Kadijeviću

Razgovori sa ovim velikanom srpskog filma pokrivaju njegov celokupan opus, i to hronološki, od filma Praznik (1967) pa do, za sada, poslednjeg – dokumentarnog TV filma Tito i umetnost (2014) iz serijala „Titova soba tajni“. Knjiga sa podjednakom pažnjom govori i o TV projektima Đorđa Kadijevića: serijalima „Fantastika“ i „Beogradske priče“, kao i o velikoj TV seriji „Vuk Karadžić“.
U otvorenom i iscrpnom razgovoru Kadijević minuciozno izlaže osnove svog svetonazora i svoje filmske poetike: govoreći o sebi i formativnim događajima svoje biografije on govori i o ključnim dešavanjima u Srbiji od II svetskog rata naovamo i pretvara se u pronicljivog svedoka jednog vremena.
Tvrd povez, srebrotisk, 500 str.
Cena s ptt-om: 2.000 din




 ZAVODNIK 
Ovaj roman je nedavno dobio svoje drugo, dopunjeno izdanje (appendix priča „Crni čovek“ i pogovor Đorđa Kadijevića), sa novom koricom i novim unutarnjim grafičkim dizajnom, u tvrdom povezu, u izdanju Orfelina.



Drugo izdanje ZAVODNIKA ima ukupno 310 strana, sa unutrašnjim ilustrovanim pregradnim stranama ispred svakog poglavlja, sa tvrdim koricama i jakim, šivenim povezom, i naravno, sa novim ilustracijama na prednjoj i na zadnjoj korici. 

Ovom knjigom započinje edicija „Gluvo doba“ koja će sadržati mračna dela domaćih autora i koju ću ja uređivati.
Cena s ptt-om: 900 din


A ako želite da imate PRVO izdanje pre nego što postane „collector's item“, po duplo nižoj ceni od drugog, evo prilike. Neočekivano su mi u šake pala 4 komada.
Cena s ptt-om: 450 din




 UKLETA KUĆA NA BRDU – Širli Džekson 

 Ovo je, po meni, najbolji roman strave ikada objavljen – literaran, a pritom neopterećujuć; suptilan i inteligentan, ali nenametljiv.
Mejnstrim po mnogo toga, a opet – konzistentno jeziv i zastrašujuć kao najbolja dela horora, sa vrhunski zlokobnim i stravičnim zamislima i scenama od kojih žmarci sami klize niz kičmu. 

Malo je ovakvih knjiga, pa zato – ne časite ni časa ako je još niste nabavili i pročitali.
 Cena s ptt-om: 960 din


 KARMILA i druge priče strave - Šeridan le Fanu 

Kamen temeljac horor književnosti uopšte kao i nekoliko njenih podvrsta: priče o duhovima, vampirske priče, dijabolične priče (pogledajte samo tog divnog Đavola u priči „Mrtvi crkvenjak“!) itd. 
Uživajte u vrhunskim klasičnim, starinskim pričama tajanstva i jeze, idealnim za gotske, jesenje i zimske sumorne dane.


Cena s ptt-om: 960 din




KRADLJIVAC VEČNOSTI – Klajv Barker
PRODATO!
Barkerov fentezi-horor o dečaku u kandžama onostranog zlikovca...
Cena s ptt-om: 350 din


SPANISH GOTHIC - Xavier Aldana Reyes
This book presents the first English introduction to the broad history of the Gothic mode in Spain. It focuses on key literary periods, such as Romanticism, the fin-de-siècle, spiritualist writings of the early-twentieth century, and the cinematic and literary booms of the 1970s and 2000s. With illustrative case studies, Aldana Reyes demonstrates how the Gothic mode has been a permanent yet ever-shifting fixture of the literary and cinematic landscape of Spain since the late-eighteenth century. He proposes that writers and filmmakers alike welcomed the Gothic as a liberating and transgressive artistic language.
“Spanish Gothic is a valuable and revealing introduction to an exotic locale whose sun-drenched vistas would make it an unlikely place for gothic gloom, and yet Aldana Reyes shows how and why it has prospered even there.”
(Dejan Ognjanovic, Rue Morgue #178, September-October, 2017)
Ovu odličnu knjigu samo sticajem okolnosti imam duplu, inače je se ne bih lišio.
Tvrd povez, 240 strana
Na Amazonu je oko 80$, a kod mene
Cena s ptt-om: 1.300 din


U VRZINOM KOLU – grupa autora
Budući da se u istoriji domaće književnosti malo pažnje pridavalo pričama iz folklorne fantastike, priredili smo vam jednu zbirku u kojoj dominiraju upravo priče sa prizvukom izvornog, običajnog i predačkog. Pred vama je 27. priča nastalih iz pera pripovedača koji su se upustili u svojevrsno žanrovsko „vrzino kolo“, a čije će priče, u to se iskreno nadamo, čitaocima makar malo približiti duh nekih davno prohujalih vremena, običaja i bića koja još uvek žive samo u narodnim predanjima.
Autori priča:
Relјa Antonić * Laura Barna * Ilija Bakić * Đorđe Bajić * Ivan Branković
Mihajlo Vitezović * Matilda Velјković * Nenad Gajić * Pavle Zelić
Branislav Janković * Tihomir Jovanović * Tamara Lujak * Đorđe Milosavlјević * Mladen Milosavlјević * Dejan Ognjanović * Oto Oltvanji * Miloš Petković
Nebojša Petković * Zoran Petrović * Sanja Savić * Branka Selaković
Goran Skrobonja * Aleksandar Tešić * Boban Trifunović * Darko Tuševlјaković
Uglјeša Šajtinac * Gost autor: Mik Geris
Mek povez, veći format, 400 strana
Cena s ptt-om: 1.000 din
Samo 1 extra primerak, potpisujem ako želite, požurite!


KARMILA – Š. Le Fanu
Ako hoćete samo ovu klasičnu vampirsku novelu, možete je povoljno dobiti u ovom zgodnom mekom izdanju (na slici, levo) na 100 strana.
Cena s ptt-om: 300 din


GODINE U MAGLI – Jovan Ristić

Priče horora i mračne fantastike, smeštene u urbani, savremeni ambijent.
Izašla kod smušenog izdavača pre mnogo godina, rasprodata i teška za nabaviti.
Iskoristite priliku sad kad je imate.
Cena s ptt-om: 350 din


KEN RUSSELL – A BRITISH PICTURE
Autobiography
With a foreword by Melvyn Bragg. The updated autobiography of Britain's most controversial film director. Moving with astonishing assurance through time and space, Russell recreates his life in a series of interconnected episodes - his 30s childhood in Southampton, his first sexual experience (watching Disney's Pinocchio), his schooldays at the Nautical College, Pangbourne and early careers in the Merchant Marines and the Royal Air Force. Full of marvellously funny anecdotes and fascinating insights, this is a remarkable autobiography.
Soft covers, 296 pages
Cena s ptt-om: 1.300 din



LOVECRAFT: COLLECTED ESSAYS 
– AMATEUR JOURNALISM
             
Mek povez, veliki format, 440 str.
Pisma i eseji koje je Lavkraft objavljivao u amaterskim časopisima, pre nego što je postao zvezda u WEIRD TALES, po prvi put sakupljeni u ovu knjižurinu. Tematika je različita, ali pretežno su to osvrti na prozu i poeziju objavljivanu u tim časopisima, kao i opšte stvari vezane za novinarstvo, etiku, estetiku, poetiku...
Cena s ptt-om: 950 din 




Shaun Hutson: TRI ROMANA
            Odličan pulp horror: ako volite Džejmsa Herberta, ako volite film PUŽEVI GOLAĆI (rađen prema Hutsonovom romanu SLUGS) ovo je prljava stvar za vas!

DEADHEAD
For Nick Ryan, private detective, life is all work and no play; his family has left him, and he's been given six months to live. When his daughter is kidnapped by a gang responsible for a series of murders, he begins an obsessive hunt fof her and will not stop. Time is running out for both of them.
Paperback, 326 pages
Cena: 390 din

HEATHEN
Chris Ward is killed in a car accident with a pretty girl. His wife never suspected that Chris was having an affair and her feeling of betrayal makes her want to find out how long it had been going on. But her investigations lead her into danger as she is stalked by the evil Sons of Midnight.
Paperback, 402 pages
Cena: 390 din

DEATH DAY
In a desolate graveyard, a workman finds an ancient amulet - and untold terrors are released from the past.
Paperback, 384 pages
Cena: 390 din 


Sve tri za 1100 



 SF 

OSTRVO MRTVIH – Rodžer Zelazni
Francis Sandow is the last surviving human born in the 20th century. An early space colonist, he spent long centuries of space travel in suspended animation, and then suddenly woke in a far future world where everything had changed. Desperate for something to hold to, he sought out a mentor, who happened to be a member of a slowly dying alien race, the Pei'ans. Under this tutelage, Sandow eventually became a telepath and "worldscaper".
Mek povez, 1. izdanje
Cena s ptt-om: 400 din


NOVA – Semjuel Dilejni
These are [at least some of] the ways you can read NOVA: as a fast-action farflung interstellar adventure; as archetypal mystical/mythical allegory (in which the Tarot and the Grail both figure prominently); as modern myth told in the S-F idiom... the reader observes, recollects, or participates in a range of personal experience including violent pain and disfigurement, sensory deprivation and overload, man-machine communion, the drug experience, the creative experience - and inter-personal relationships which include incest and assassination, father-son, leader-follower, human-pet, and lots more!
Mek povez
Cena s ptt-om: 350 din


MARSOVSKO VREMENSKO ISKLIZNUĆE - Filip K. Dik 
PRODATO!
Martian Time-Slip is a novel about a colony on Mars. It also includes themes of mental illness, temporal physics & the dangers of centralized authority.
Events occur several years after colonies are established. Many colonies identify with states--the USA & Israel's are largest--but are under ultimate UN control. The UN seeks to establish self-sufficiency because of fears of nuclear war.
Rare, water is tightly controlled. Most homes are built near canals. Arnie Kott, Water Worker’s Union head, is perhaps the most politically powerful individual. Mars’ native population is a dark humanoid called Bleekmen. They live as simple hunters & gatherers maintaining ancient religious beliefs. Colonists see them as primitive.
Mek povez
Cena s ptt-om: 550 din


DOKTOR BLADMANI- Filip K. Dik
PRODATO!
Dr. Bloodmoney is a post-nuclear-holocaust masterpiece filled with a host of Dick’s most memorable characters: Hoppy Harrington, a deformed mutant with telekinetic powers; Walt Dangerfield, a selfless disc jockey stranded in a satellite circling the globe; Dr. Bluthgeld, the megalomaniac physicist largely responsible for the decimated state of the world; and Stuart McConchie and Bonnie Keller, two unremarkable people bent the survival of goodness in a world devastated by evil. Epic and alluring, this brilliant novel is a mesmerizing depiction of Dick’s undying hope in humanity.
Mek povez
Cena s ptt-om: 600


NOMADI – Spomenka Pululu
U deset različitih priča, u deset različitih svetova, junaci lutaju i tragaju. Ponešto i pronađu, nekad da bi otkrili da im teškoće tek predstoje. Nekad stvar i nije u nalaženju, već u potrazi – kad uspeju, završavaju se snovi, dok tragaju, bar imaju o čemu da sanjaju. Pripovedanje je delom sneno, delom narodsko; jedno se bez šavova uklapa u drugo. Likove je lako zamisliti uz sebe – ili poželeti da na takve ne naiđete.
Mek povez
Cena s ptt-om: 300 din



 NON-HORROR KNJIŽEVNOST 

BLEZ SANDRAR VAM GOVORI
Mišel Manol je 1950. vodio razgovor sa slavnim i već ostarelim pesnikom Sandrarom na Francuskom radiju i to je bio trijumf.
Mek povez
Cena s ptt-om: 350 din


ZLATO I DRUGE ISTINITE PRIČE – Blez Sandrar
zaštitni omot
tvrde korice

314 str.
Ova retka knjiga se inače prodaje za mnogo više.
Cena s ptt-om: 700 din


DON KIHOT – Keti Aker
Keti Aker (1947-1997) je bila američka spisateljica eksperimentalnih romana i pank pesnikinja, a slobodno možemo reći i jedan od vodećih eksperimentalnih pisaca svoje generacije. Od ranog detinjstva bila je fascinirana gusarima, a tako će ostati do kraja života. Kako je sama govorila, želela je da postane gusar, ali je znala da su to mogli biti samo muškarci. Kasnije je postala poznata po vožnji motora i tetoviranju. Na njen opus značajno su uticali kako francuska poststrukturalistička teorija i filozofija, tako i pornografija. Pošto se u svom radu koristila metodama prisvajanja tekstova, „plagijatorstvom`, pornografijom, autobiografijom, kombinovanjem tekstova visoke književnosti i kiča, uz njeno ime se vezuju i pojmovi književnog terorizma i piraterije.
Knjiga je odlično očuvana– gore sam stavio sliku iskrzanog primerka sa Kupinda jer me mrzi moju da slikam.
Cena s ptt-om: 350 din


PRIPOVETKE – Dilen Tomas
Briljantni engleski pisac i pesnik, umro 1953. godine ne dočekavši ni četrdesetu godinu života. Smrt Dilena Tomasa simboliše erupciju moderne poetske strasti, koja se, poput zanosa romantičara 19. veka spržila na svojoj vlastitoj vatri. Tomasa mnogi nazivaju `modernim romantičarem` i pripadnikom `nove apoakalipse`, kako su nazivali grupu pesnika tridesetih godina koji su imali izvesnih dodirnih tačaka iako nisu svesno izgrađivali nikakav program. Zajednička odlika ovih pisaca bilo bi `interesovanje za reči kao takve, potenciranje poetskog ritma, vizija koja prevazilazi ali ne ignoriše svakodnevni život`. Od pesnika koji su na njega uticali spominju se Hopkins, Hart Krejn, Svinbern, Remboi Fransis Tompson, a od romansijera Džems Džojs i Henri Miler. Dilen je tragao za mračnim, nedokučivim predelima ljudske psihe, to mu je ostala opsesija tokom celog njegovog života. Zanimao ga je čovekov podsvesni život. Značajan uticaj na njega izvršio je Frojd.
tvrde korice 
Cena s ptt-om: 400 din


Monsieur ili Princ tame – Lorens Darel
The novel draws extensively on Gnosticism, and this system of belief recurs as a plot element throughout the Quintet. Durrell had an interest in Gnosticism from the early 1940s and had studied Gnostic texts. For Monsieur, Durrell drew from Serge Hutin's Les Gnostiques, as he had marked numerous passages in his copy, as well as contemporary newspaper reports he held of a Slovenian suicide cult.
zaštitni omot
tvrde korice 
Cena s ptt-om: 550 din


CRNE CIPELE – Oto Oltvanji
Beograd, 90-tih godina prošlog veka: privatni detektiv Bruno Kostić stručnjak je za poslove koje niko ne želi - hvatanje supružnika u preljubi, praćenje fudbalera u noćnom provodu ili obezbeđivanje mesta kojima zaštita zapravo nije potrebna. Ali, kada naizgled rutinski a dobro plaćeni zadatak pođe po zlu, Bruno će se na sopstveno zaprepašćenje naći na meti policije, vojske i podzemlja. I kao da to nije dovoljno, ovu surovu kriminalističku priču dodatno će elementima horora i fantastike zakomplikovati misteriozne natprirodne sile koje ga prate u stopu i čijeg prisustva će Bruno postati svestan kada mu to najmanje bude trebalo...
Cena s ptt-om: 350 din


IZBOR NEVESTE – E.T.A. Hofman
Klasik fantastike, sa elementima proto-nadrealizma i humora apsurda, romanse, fantazije i blagog horora.
Mek povez, 131 strana.
Knjiga je u veoma dobrom stanju.
Cena s ptt-om: 250 din


OTHER ROOMS: POETRY OF SHIRLEY POWELL
 
Shirley Powell is one of a small circle of poets who astonished New York and other poetry centers in the 1970s and 1980s with a new romanticism that shed modernism with all its cynical baggage. Lyrical, supernatural, narrative, and deft in portrayal of characters, Powell's poems startled many with their freshness, and their sense of being narrated by a timeless voice.
Paperback, 112 pages (A4 format)
Cena s ptt-om: 350 


ZEMLJE SUMRAKA – DŽ. M. Kuci

Kucijev prvi roman Zemlje sumraka (1974) čine dve tematski povezane novele. Prvu pripoveda Amerikanac Judžin Don, mitograf i tvorac propagande za Vijetnamski rat, a drugu Bur Jakobus Kuci, megalomanski istraživač zaleđa Rta dobre nade. 
Cena s ptt-om: 350 din 


GOLUB – Patrick Suskind
 
            Od autora masterpisa PARFEM – neobična novela...
Jonathanu Noelu, vrataru banke, trebalo je da navrši 50 godina života pa da tek tada shvati da se dvadeset godina nije ništa događalo u njegovom životu. To mu je odgovaralo, jer je mrzio sve što bi mu moglo poremetiti duševnu ravnotežu? A tada jednog jutra prije odlaska na posao, Jonathan ugleda goluba na hodniku. I taj je susret onaj "klik" u njegovom životu nakon kojeg on postaje svjestan svog načina života i bori se protiv te gorke spoznaje?
Broj stranica: 91
Povez: tvrdi
Godina izdanja: 1988
Cena s ptt-om: 350 din 



 ČASOPISI 


BUKTINJA 
br. 51-52 (2017)
Sadrži temat o fantastici gde, pored ostalih, pišu: D. Albahari, G. Skrobonja, O. Oltvanji, S. Pululu, Dorijan Nuaj...
Tekst o mangi „Beležnica smrti“...
Liste 10 romana i serijala fantastike 21. veka koje morate da pročitate, 10 filmova fantastike i 10 muzičkih albuma 21. veka...
Cena s ptt-om: 300 din


GRADINA – EMBROUZ BIRS
Br. 27 niškog književnog časopisa "Gradina" izašao daleke 2009. godine. Teško ga je naći jer ovaj broj donosi opširan i vrlo bogat temat posvećen velikom američkom piscu i satiričaru, Embrouzu Birsu.
Sadržaj je sledeći:
Dejan Ognjanović- UVOD: Zašto Birs? ...13
Dejan Ognjanović- Embrouz Birs: Hronologija ...17
Dejan Ognjanović- Mesto Embrouza Birsa u tradiciji američkog gotika ...20
H. L. Menken- Embrouz Birs ...29
Erik Solomon- Gorčina borbe: ratna proza Embrouza Birsa ...33
M. E. Grenander- Birsov okretaj zavrtnja: priče ironičnog horora ...47
E. Birs- Bodlje (izbor iz Birsovih satiričnih napisa) ...55
E. Birs- Noćne vizije ...72
E. Birs- Jedini preživeli ...77
E. Birs- Poslednje pismo ...86
U pitanju su Birsovi napisi koji do sada nisu bili prevođeni na srpski, kao i eseji o njemu koji takođe sada i ovde imaju svoju premijeru na srpskom.
Cena s ptt-om: 450 din


KINOTEKA # 1
Novi filmski časopis u izdanju Yu Kinoteke.
Pažnju prema baštini srpske kinematografije pokazuje na dve početne strane časopisa velika crno-bela fotografija Bekima Fehmiua i Olivere Katarine, iz fototeke Jugoslovenske kinoteke, kojom se podseća da se 2017. navršava 50 godina od premijere „Skupljača perja“ Aleksandra Saše Petrovića. Nasleđu je posvećena i rubrika „Kritika iz prošlosti“ u kojoj je štampan tekst Mulutina Čolića o filmu „Ritam zločina“ Zorana Tadića, objavljen 1981. u „Politici“.
S druge strane, „Kinoteka“ se bavi i aktuelnim trenutkom sedme umetnosti nudeći čitaocima ekskluzivni intervju koji je sa francuskim rediteljem Fransoa Ozonom vodila Sandra Perović.
Prateći programe u salama Kinoteke tu su i tekstovi o Robertu Altmanu, Piteru Džeksonu, komičarima Stenu Lorelu i Oliveru Hardiju (Stanlio i Olio), intervju sa Goranom Markovićem
Raznovrsnosti sadržaja doprinose i teorijski tekstovi – o tretiranju Kube Fidela Kastra u kubanskoj i drugim kinematografijama autora Dimitrija Vojnova, o međusobnim uticajima panka i filmaiz pera Dejana D. Markovića, dok o Džonu Kasavetesu i džezu iz ličnog ugla piše Slobodan Aranđelović.
Cena s ptt-om: 250 din


MISTERIJE # 4
Prvi horor časopis u SFRJ, izašao u samo 6 brojeva 1973. godine.
Pravi raritet!
Sadrži sledeće horor priče i stripove:
-GOSPODJA EMVORT...E.F.Benson
-ZALJUBLJENI VAMPIR -strip
-FRANKENŠTAJN (odlomak)...Meri V. Šeli
-NEKO JE U PODRUMU...A.Raf
-KABINET DR. KALIGARJA...Bazil Koper
-ŽIVI LEŠ -strip
-SPECIJALITET KUĆE...Stenli Elin
-SATANSKO SEME....R.Bloh
Cena s ptt-om: 450 din


FILAŽ # 13
Za sada poslednji broj najboljeg domaćeg filmskog časopisa (mada je u štampi najnoviji, 14-ti!). Iz sadržaja izdvajam eseje FILMSKO PREISPITIVANjE: ANDREJ TARKOVSKI – REDITELj I MISLILAC VJERE Dr Radoslava T. Stanišića i  SISTEM DOKTORA DIKA I PROFESORA LEMA: KNjIGA I FILM PO NjOJ (A MOŽE I OBRNUTO) Gorana Stankovića. Tu je i intervju sa rediteljem genijalnog filma THE ACT OF KILLING (DžOŠUA OPENHAJMER), prikazi filmova MEĐUZVEZDANI (INTERSTELLAR) Srđana Savića i NIČIJE DETE Dejana Ognjanovića, itd.
Kompletan sadržaj imate OVDE.
Cena s ptt-om: 400 din



 MISTERIJE 


NAJVEĆE SVETSKE MISTERIJE – Nigel Blundell
 
Sadržaj je na korici (ili barem izbor iz njega): sve najveće misterije na jednom mestu, jasno i pregledno, bez tupljavine.
Cena s ptt-om: 300 

MISTERIJ LETEĆIH TANJURA - Adolf Bele
 
Tvrd povez, ilustrovano CB i kolor fotografijama.

Cena s ptt-om: 350 din 

ZAGONETKE NAJDREVNIJE ISTORIJE - Aleksandar Gorbovskij 

Cena s ptt-om: 200 din 



MISTERIJE SVIJETA – Artur Klark
AUGUST CESAREC 1982. ZAGREB 
            Klasična knjiga o velikim svetskim misterijama: kvalitetan tekst i fotografije, bogato ilustrovano, KOLOR.
Tvrd povez, strana 221, evo sadržaja:
Zaštitni omot nedostaje, prednja tvrda korica nešto okrznuta brisanjem i samo zato je cena niža, inače unutra je odlično očuvano, nije požutelo. 
Vidi slike.
Cena s ptt-om: 350 din 



 SVAŠTA 


STRAH OD NASTUPA – Stiven Aron

Psihologija.

Cena s ptt-om: 250 din 


MALA NOĆNA POŠTA - Zoran Spasojević
A little night mail: e-mail art, Centar slobodarskih delatnosti,
Kragujevac, format: 24.5 x 17.2, kolor, tvrdi povez sa zaštitnim omotom, str. 144.
Mail art, angažovan, antiglobalistički, sa prilično čestim hororičnim ilustracijama (lobanje, leševi, rogovi itsl). Uostalom, vidi koricu! Evo i par primera iznutra:
Cena s ptt-om: 400


NEVESTA (THE BRIDE, 2016)

$
0
0

**(*)
2+/3-

U okviru akcije „RUSKI HORORI“, u kojoj sam vam nedavno prikazao film VURDALAKI (2017), evo još jednog svežeg (barem po godini proizvodnje) ruskog horor sočinjenija. Ovo je nešto malo gledljivije i, ehm, manje loše od goreopisanog filma o obožavaocima VURDE, ali razlike su suptilne, i u krajnjem saldu radi se o dve različite varijante lošosti.  
Devojku njen mladoženja odvede po prvi put u kuću svoje familije u šumi kraj sela ili u selu kraj šume, gde ovu čas spopada duh nekakve ranije neveste a čas mladoženjina majka i ostala rodbina, s tim što i jedna i druga napast tokom većem dela filma bude prilično nekonsekventna.
Sad, u rukama nekog iole pametnog čoveka ovo je moglo da bude potentna i pregnantna analiza (de)konstrukcije ženskog u savremenoj muškošovinističkoj Rusiji, promišljeni i surovi atak na njihov ortodoksno toksični zatucani patrijarhat, feministički krik beznađa iz srca ruske tame lukavo i kvarno sakriven iza obrazine „filma strave“, ili nešto u tom smislu. Ima toga u filmu, ali neosvešćeno, nedorađeno, nedomišljeno.
Reditelja su više zanimali džamp skerovi i tako neki jeftini horor fazoni, uglavnom nekonsekventni. Znate ono, tišina, mir, šetamo lagano, istražujemo čudni šum ili senku u hodniku ili avliji, a onda BUU!!! iskoči neko čudo, junakinja se trgne i – ili se probudi (bio je to samo san!) ili, kad trepne, duha više nema, dvaput ništa je ništa, crva nije ni bilo, idemo dalje za iste pare...  
Ovaj kvazi-ruski film (kao, zasnovan na nekakvoj ruskoj tradiciji, ritualu venčanja, šta li) je u suštini besramni rip-off J-horora, pa još napravljen 10 godina posle smrti tog kratkotrajnog trenda. Dakle, em je derivativan, em je drugorazredan, em je okasneo.
Kao takav, on nudi deprimirajuću sliku i priliku, da ne kažem paradigmu, za to malo horora što se u Rusiji danas sporadično pravi: beznadežno derivativno i besramno prepisano i sa Istoka i sa Zapada, pri čemu se ono nominalno svoje koristi samo kao začin, lokalna boja, glazura, umesto da to bude glavni sastojak iz kojeg sve ostalo (i tematski i stilski) proishodi i razgranava se.
Ipak, pristup „hororu“ u NEVESTI nije toliko dalek od onog koji se danas uspešno (barem u komercijalnom smislu) rabi u Americi – KONJURING, ANABELA, VIDŽA i ostali njihovi nastavci, prikveli, sajdveli i šta ti ja znam pravljeni su na sličnu mustru: alternacija između prazno-razvučenih nedogađanja („atmosfera“) i džamp-šokova za trzanje poluhipnotisane-poluuspavane publike („wow, dude! got me!“).
Mora se priznati da je ovo kompetentno uslikan film i da su pojedine scene, posmatrane u izolaciji, efektno jezive, da ima nešto fino jezovite ikonografije (naročito vezano za tu nevestu), a u naznakama je i nešto gadnoće i „prljavosti“ koji, makar i ne bili dosledno razvijeni, i u ponuđenom zametku nisu neprijatni za gledanje onima koji takvo što vole. Otud ne treba da čudi što je ovaj osrednji ali umereno učinkovit hororčić zaradio šansu za neku ograničenu distribuciju čak i u današnjoj rusofobičnoj, hladnoratovskoj Americi.
Inače, isti reditelj prethodno je napravio takođe osrednji horor PIKOVAJA DAMAJA: ČERNAJA OBREDAJA (jaka dvojka od mene), pa se može govoriti da, izgleda, na pomolu imamo za-horor-opredeljenog Rusa, u sredini za tu vrstu horora neprijateljsku, koji, može biti, ovde očijuka sa Zapadom da ga uvezu kako bi im režirao rimejke i nastavke horora: „Kup’te me, kup’te, radiću za tri rublje i još ću vam usput oprati rublje!“

JAGNJEĆI BAL

$
0
0
  
            Ovih dana u Srbiji se uveliko proslavljaju Saturnalije– jedino što, za razliku od starorimskih, ove srpske ne traju samo 7 dana (17-23. decembra), nego kojih 40-ak, otprilike od tzv. sv. Nikole (19.12.) do tzv. sv. Save (27.01.). 
To je vreme za obilato Ždranje, neumereno Lokanje i „sveto“ Orgijanje, od preslave do slave preko patarice, neretko uz tzv. „slava-hopping“ tj. skakanje sa slave na slavu: 
ono kad se prvo obžderete na jednoj slavi, a onda pravo sa nje idete kod nekog drugog slavljenika, kako biste se tamo dodatno obždrali i oblokali, po principu „preko leba pogače“, a sve vreme kanda prizivajući hristijanstvo i njegove vrline smernosti, krotkosti, suzdržanosti, asketizma i odmicanja od ovozemaljskog...
A onda još kad dođu tzv. Nova godina, pa Repriza Nove godine, pa tzv. „srpska“ (što će reći, tzv. „pravoslavna“), pa onda kineska, keltska, ciganska i svaka druga „nova“ godina odavde do večnosti dok više niko ne zna ni šta se slavi ni zašto, samo nek se loče, ždere i, ako je bog tako hteo, jebe, i sve je u redu sa svetom, vozi, Miško, i udri brigu na veselje!
            S tim u vezi, mada ne direktno niti eksplicitno, jeste moja pesma koju vam ispod stavljam na uvid. Full disclosure: ne smatram sebe nadarenim za pisanje poezije; u dosadašnjem životu napisao sam jedva tuce pesama, od toga 4-5 u baš ranoj mladosti (sa 18 godina), i one ne valjaju ama baš ništa (srećom, videlo ih samo nekoliko očiju), i nekolicinu tokom 1990-ih, koje su takođe pretežno slabe i srednje-žalosne at best. Poslednji put kad sam u novije vreme (čak u ovom veku!) posegao za stihoklepanjem bilo je pre šest godina, iz zajebancije, kada sam pod naprasnim napadom pijanih Muza sročio pjesmicu „Volesmo se ludo u Egiptu mi“.
            Što se tiče pesme koju kačim dole, čini mi se da ona ima nešto dublje konotacije, odnosno da, uprkos elementu zezanja, sadrži i nešto više ozbiljnosti, kako u ambicijama tako i u postignuću. Dugo vremena je nisam ni pogledao, skroz sam i zaboravio da postoji, ali tokom nedavnog iščitavanja mojih dnevnika iz 1990-ih naiđoh na ovaj biser iz 1996. (dakle, kad sam imao 23 godine), i iznenadih se koliko je to... pa, presentable. Nije to ne znam šta, ali – čini mi se da u dovoljnoj meri Nije Lošeda se može ponuditi širem čitateljstvu, za razliku od njenih koleginica koje su i dalje prikladnije da zasluženo čame u mojim neobjavljenim spisima.
            Kratka uvodna napomena: ovu pesmu inicirao je mali oglas – ili beše promo-članak? – u niškim Narodnim novinama početkom marta 1996. koji je pozivao čitaoce na nešto što su tvorci izvoleli nazvati JAGNJEĆI BAL. Živo se sećam tog momenta, dok sam pripaljivao vatru tim novinama (jer za bolje i nisu), i naleteo na članak koji me zove na JAGNJEĆI BAL.  
Čim sam video tu frazu – smesta mi se rodila ideja, dapače nužda, da napišem pesmu o tome. Bilo je nešto hipnotičko u frazi JAGNJEĆI BAL, uopšte u ideji da postoji nešto što se zove JAGNJEĆI BAL, a uz to je mrtvo-ozbiljno, nimalo ironično ili parodijsko. Dakle, kao neka od ovih danas popularnih slaninijada, kobasicijada, buregdžijada, belmužijada, pihtijada, klinčorbijada, kuracpalacijada i ostalih ilijada po srpskim kasabama, selima i zaseocima koji bi preko stomaka, linijom najmanjeg otpora, da pronađu kraći put do srca (i novčanika) halapljivih turista.
Počeo sam da zamišljam neke od mojih suseda i rođaka, svi odreda paganski „hrišćani“, nominalno hristoljubivi a suštinski oblaporni, kako se kinđure i spremaju da pođu na JAGNJEĆI BAL, i kako se jagnjeći zabavljaju tamo, i kako ih sutra komšike pitaju: „I, kako se provedoste na taj JAGNJEĆI BAL?“

            Sve to i još ponešto videćete, nadam se, u ovoj pesmi.



  JAGNJEĆI BAL  
(c) Dejan Ognjanović

 


Povedi me, dragi, na jagnjeći bal
Od heklanje me oči bole;
Glavu mi mori zemaljski kal
Hoću i ja ono što svi ljudi vole.
Želim i ja da budem sa svima
Pa zato hoću na bal jagnjeći
- U masi gde nikad nije zima,
Da budem sa svima, da budem sa svima
Da ćaskam i jedem meso stojeći.
Na jagnjeći bal, na jagnjeći bal
Da jedem i pijem i igram i pevam
Da ne znam za svoj svednevni žal
Da žvaćem ono o čemu snevam.
Jagnjeće meso, jagnjeće meso,
Ne školjke, kavijar, jastoge i dagnje
Ja samo hoću meso od jagnje.
Od ono jagnje što nevino gleda
Što prazno mu zuri okruglo oko
Što ne zna šta je zemaljska beda
Što zaklano na drvu od ražnja počiva.
Samo od to jagnje ja meso hoću
Od toga živog zemaljskog stvora
Što danju se igra a spava noću –
Koj'će mi đavo ribe iz mora.
Povedi me zato na jagnjeći bal,
Na jagnjeći bal, na jagnjeći bal,
Pa makar mi to bilo zadnje;
Samo da mrdnem iz ovaj kal
I probam i ja meso od jagnje.

3.3.1996.




            Eto, Po je napisao „Gavrana“, Lavkraft je za sobom ostavio „On the Creation of Niggers“ a ja, dakle, budućim potkoljenjima ostavljam – „Jagnjeći bal“! Malo li je?!

            P.S. Srećne Saturnalije svima koji slave!

            P.P.S. Nemojte ni za trenutak misliti da je slučajno što baš na tzv. „posnu slavu“ (kakav oksimoron!) kačim pesmu o ždranju jagnjetine!


            S.P.S. Ako to ikoga zanima i ako je bitno: iako sam zadrti mesožder, ne volim jagnjetinu, ma kako spremljenu.


HORORI 2017: SREDNJAČKI I SLABI

$
0
0


U okviru akcije sumiranja tričavih horor postignuća u ovoj godini, počeo sam od vrlo-dobrih, i prvi deo izbora prilično solidnih horora okačio OVDE,a drugi deo jeOVDE. Sad, dok sa te liste gledate šta vam je promaklo, evo nečeg malo drugačijeg: u ovom nastavku ću da se osvrnem na filmove koji uglavnom nisu vredni truda, osim ako nemate neki baš specijalan fetiš – npr. strašno vam se gleda horor koji su režirale ŽENE, ili TURCI, ili za koji je scenario pisao Milan Konjević, pa zbog toga kakvi su da su – mora da se gledaju!
Razvrstao sam ih u dve grupe: osrednji, koji zaslužuju da se o njima nešto kratko kaže, i SLABUNJAVO-OČAJNI, sasvim nevredni mog truda.


 OSREDNJI 


XX
USA, 17
**
2-
Žene, žene, šta vam je ovo trebalo? Da nam dokažete kako vam je mesto u kuhinji i spavaćoj sobi, a ne iza kamere? A još manje u stolici horor-rediteljke? Ako je tako bilo, uspele ste, ubedile ste nas! Sve višedecenijske šovinističke optužbe i tlapnje sada ste na delu dokazale: nemate pojma! Same ste nam dale u ruke motku kojom ćemo vas umlatiti – a posle vam kriv Đavo i diktatura falusa! Ništa ovaj ženski horor omnibus ne valja, ništa – osim, nešto malo, poslednja epizoda (by Karin Kusama), umereno gledljivo prežvakavanje i, kao, apdejt Rozmerine bebe.


THE VOID
USA, 17
**
2+
Rekoh odavno da se ne primate na hajp i na odlične efekte i kreature čije ste slike videli na internetu – jer u samom filmu loše su usnimljeni, jedva se (ne) vide. Ali ne vredi, nekima je ovo i dalje odličan film. Šmrc. Ja rekoh i spasih dušu svoju, OVDE.


HOUSEWIFE
TUR, 17
**
2+
Novi film onog Turčina koji nas je pre par godina prijatno iznenadio filmom BASKIN! Avaj, njegov drugenac je krupan korak unazad: rađen na engleskom, istvoremeno je provokativan i skoro-negledljivo generički, kao da je neko usemplovao dosadno slikani TV film sa nekim nadrealnim splater horor scenama i, što je još gore, sa niđe-veze polulavkraftovskim natuknicama. Scenario je veoma naivan u tome kako mali Hasan zamišlja okultizam, sekte i njihovo delovanje i na kraju balade sve je to tek na nivou nekog direct-to-cable filmića iz ranih 1990-ih a nedostojno čoveka koji se načas, nekima, učinio kao nova mlada nada iz egzotičnih krajeva za spas posustalog žanra. OK, možda je ovo samo trenutno posrtanje i miskalkulacija, i daj Alahu nek mu daju još jednu šansu da se vrati na staro i dobro, jer ovo ovde – ne valja mu rabota.


LEATHERFACE
USA, 17
**
2
Debeli poluretardirani schlob koga svi znamo i volimo iz Huperovog masterpisazapravo je, sudeći po ovome, bio neshvaćeni tinejdžer kao i svi mi – društvo i porodica su ga odveli na krivi put. A sad ovaj krivi put od filma imamo da gledamo kao nekakav imbecilni prickwell – slikan nešto lepše, i sa par brutalno-splaterskih scena (zahvaljujući tvorcima originalnog INSIDE, upravo rimejkovanog), sa ugođajem kao u DEVIL’S REJECTS, donekle, samo mnogo slabijim.



Cult of Chucky
USA, 17
**
2+
Žao mi je, ali Čaki je, iako večito plastično mlad – zreo za penziju. Ovo ceđenje suve drenovine, svaki put sa sve manjim i manjim budžetom i sve usiljenijim izgovorom za postojanje prilazi granici mučnog-za-gledanje, ali ne u dobrom, horor smislu reči, nego prosto – dosta bre više! Nije to sasvim negledljivo, ali donosi samo stepen niže u odnosu na prethodni, nešto malo lepši i zabavniji deo. Ne vredi ni redundantno dovođenje ex-klinca (sad, naravno, omatorelog) iz prvog dela, ni cimanje Dženifer Tili (imao sam transfer blama gledajući njenu usiljenu scenu ovde), ni bezvezno umnožavanje Čaki-lutaka... Jedino se Bred Durif (Čakijev glas) i njegova ćerka (protagonistkinjin stas) dovoljno trude da ovo uopšte razmotrite za gledanje u nekom naročito desperatnom trenutku. Ja te volim Čaki kad si u Parizu – ali u ludnici, ni blizu. Nisam lud!


NIGHTWORLD
USA, 17
**
2
Tačno ono što biste i očekivali od B.Aryou-Kiddinga (MAMULIN RIFT) i M. Konjovića (ZONE MRTVAČKO, MORE) kad pokušavaju da besramno pokradu Arđentov INFERNO i Fulčijev THE BEYOND, ali pošto to rade za šaku kikirikija u Bugarskoj, nema se para ni za „stil“ ni za splatter, niti sposobnosti i volje za sumanuti delirijum iracionalnog – nego je ovo pešački koncipiran, neoprostivo prespor i nenadahnut film o čuvaru zgrade u kojoj možda u podrumu ima NEŠTO, nekakav prolaz ka Drugoj strani.
Film se sastoji od 4/5 „sad će nešto da se desi, polako, evo, tek što nije, ovo što je malopre šušnulo uskoro ćemo najzad videti šta je bilo“ i 1/5 od „jadni, sirotinjski našminkani zombiji u jednoj mračnoj sobi koji čak i ne načine neku zabavnu telesnu štetu“. OK, Robert England nije nezanimljiv u svojoj sporednoj ulozi, i reditelj se trudio da kolko-tolko oživi mrtvosani scenario, ali ne vredi: reći da je ovo poludupast film bio bi preteran, nezaslužen kompliment.


 SLABUNJAVO-OČAJNI 
OVO SLOBODNO PRESKOČITE
„Move along, people – nothing to see here!“

ELOISE
USA, 16
**              2+

TERROR 5
ARG, 16
**              2

Havenhurst
USA, 16
**(*)        2+

Galaxy of Horrors
CAN, 17
**

Sun Choke
USA, 16
**              2

The Dark Tapes
USA, 17
**(*)        2+

Rings
USA, 17
**        2+

REPLACE
UK, 17
**

ALENA
DEN, 16
**               2

LET HER OUT
USA, 17
**                2

THE MUMMY
USA, 17
*(*)             2-

It Stains the Sands Red
USA, 17
*(*)             2-

OUR EVIL
17
**              2-

RED CHRISTMAS
AUS, 17
*(*)          2-

We Are Not Alone
USA, 17
*(*)           2-

MADRE
ARG, 17
**               2+


---Nastaviće se---
u idućem broju JOŠ 4-5 solidno-gledljivih ništaposebnosti

CALL ME BY YOUR NAME (2017)

$
0
0
  
 ***(*) 
 3+ / 4- 

Pažnja: u ovom tekstu postoje manji spojleri, ali tiču se stvari koje se zdravorazumski mogu pretpostaviti o zapletu tako da ne verujem da će ikome pokvariti uživanje u filmu ako se pročitaju pre gledanja...

            Kad su višegodišnje pretnje da će neko biti dovoljno blesav da rimejkuje SUSPIRIJU prošle godine postale stvarnost – kad je projekat grinlajtovan i kastovan i kad je iz sfere „nepotvrđene glasine” prešao u sferu „predstojeće stvarnosti“ – logično je bilo upitati se: „Ko li je ludak koji se odvažio na tako nešto?“ Odgovor je glasio – Luka Guadanjino.
            Ko?  
            Exactly!
            Nikad čuo, ali je smesta delovalo utešno što je barem Italijan – dotad su se, povodom ovog rimejka, pominjala neka krajnje imbecilna američka imena, uključujući odgovorne za scenarije TOOLBOX MURDERS i LA TERZA MADRE. Brza pretraga otkrila mi je da je baja do sada napravio par lepo ocenjenih drama meni tek marginalno zanimljivih zapleta, ali bio sam vođen radoznalošću, pojačanom činjenicom da taj lik deluje matoriji od tipičnih pretendenata na SUSPIRIA-rimejk stolicu, em je kulturniji od njih, em evropskiji. Mislio sam, ako već NEKO mora da rimejkuje Suspiriju, bolje da to bude neki zreli Euro-arty nego tamo neki infantilni USA-farty.
            Njegov prvi film, I AM LOVE (2009), odbio me je na „Zdravo“ tim naslovom („Ja sam ljubav“! Ma nemoj!) kao i nezanimljivim plotom, pa sam zato šansu dao njegovom drugom filmu,  A BIGGER SPLASH (2015) koji je delovao marginalno zanimljivije. Ni u njemu zaplet nije nešto na šta bih inače skočio, zato sam ga i preskočio kad je inicijalno izašao, ali kad sam ga napokon ciljano pogledao, godinu dana kasnije, zaključio sam da je tu plot manje važan. Radi se o nadasve vešto i slojevito izgrađenom svetu oko zanimljivih, živih, sočnih i slikovitih karaktera (koje igraju neki od omiljenih mi glumaca današnjice: Tilda Svinton, Rejf Fajns, Matijas Skenarts...) i njihovih nekonvencionalnih interakcija, i ulazak u taj svet mi je prijao više nego što sam očekivao. Zapravo, da nije problematične završnice i, po meni, promašeno-bezveznog ponašanja glavnih likova povodom twista koji se desi pred kraj, ovo bi mi bio jedan od jačih filmova viđenih prošle godine. Takav kakav je – dao sam mu neku mlaku trojku, ali sam ostao blago zaintrigiran da vidim šta će takav lik, tj. Guadanjino, da radi dalje.
            A onda je ispalo da, pre Suspirije, ima još jednu ljubavnu dramu – odnosno, povod ovog teksta, Call Me By Your Name. To je imalo premijeru zimus na Sandensu i dobilo je neviđene ovacije i hvalospeve kritike pa sam ga, ponukan rivjuom iz Varajetija i drugde, stavio na svoju listu najočekivanijih filmova 2017. Dapače, kad je ove jeseni krenuo ozbiljnije da dobija ovacije, nagrade i rejv-rivjue po vodećim festivalima, i da se zucka o njemu kao ozbiljnom pretendentu na najveće filmske nagrade (ima nominacije za Globus, a gotovo sigurno će ih imati nekoliko i za Oskara), zaintrigirao me je dovoljno da uzmem i pročitam roman po kojem je rađen, tim pre što sam sucker za coming-of-age bittersweet love tales.
             I odmah da kažem: najave i opisi te knjige i moje šesto čulo koje je zazujalo povodom njih nisu lagali! Taj roman me je razbucao, iliti srpski rečeno – devastirao! Mogu da potpišem da se radi o jednom od najboljih ljubavnih romana koje sam u životu pročitao – mada, to po sebi ne znači mnogo, pošto sam ih ukupno pročitao, možda, tri-četiri. Svejedno, srce me je snažno bolelo back in the dayszbog nesrećne ljubavi u ORKANSKIM VISOVIMA. Mislim na roman Emili Bronte, jer nijedna filmska verzija, a gledo sam ih bar 3-4, nije prišla ni blizu toj sumanutoj, bezumnoj, iracionalnoj, nekontrolisanoj, sudbinskoj, demonskoj strasti između Ketrin i Hitklifa, strasti koja se, sticajem okolnosti, izvrgne u gubitak, mržnju i bolesnu žeđ za osvetom podjednako strastvenom. Ništa nije prišlo onom spoju očaja, mržnje i neugasle Hitklifove ljubavi oličenom u jednoj od najlepših deonica u svekolikoj svetskoj literaturi:
“And I pray one prayer —I repeat it till my tongue stiffens— Catherine Earnshaw, may you not rest as long as I am living; you said I killed you —haunt me, then! The murdered do haunt their murderers, I believe. I know that ghosts have wandered on earth. Be with me always —take any form— drive me mad! only do not leave me in this abyss, where I cannot find you! Oh, God! it is unutterable! I cannot live without my life! I cannot live without my soul!” 
Znači, ovo - Be with me always —take any form— drive me mad! only do not leave me in this abyss, where I cannot find you! – to me naježi svaki jebeni put kad se samo setim a kamoli pročitam… E, onoliko koliko me je devastirao roman ORKANSKI VISOVI – i koliko su me dotakle neke velike filmske ljubavne priče, kao što su KRATKI SUSRET, KRAJ JEDNE AFERE, MUVA, DEAD RINGERS, PLAVO JE NAJTOPLIJA BOJA– toliko me je duboko, do srži, dotakao i p(r)otresao roman Call Me By Your Name Andrea Asimana.
Roman govori o Eliju, inteligentnom 17-godišnjaku (iz imućne profesorske porodice) koji je u potrazi za sobom, i tu mu zgodno dođe letnji gost u njihovoj vili na selu – student koga je njegov otac pozvao za ispomoć – Amerikanac, Oliver, „muvi star“ u kojega se mladac zatreska svom snagom mladalačke ljubavi. A ni ovaj ne ostane ravnodušan, dapače, na njegovo pače, iako su obojica, tehnički gledano, biseksualni, pošto paralelno s ovim ljubavisanjem obojica prevrću i neke radodajne Italijanke (i jednu Francuskinju) iz okoline koje im se nesputano nabacuju. I ono što nekoć rekoh povodom PLAVO JE... važi takođe i za ZOVI ME...: „ne morate biti lezbijka (tj. ovde – gej) da biste se prepoznali u ovim emocijama: svako ko je ikada voleo drugo živo ljudsko biće ljubavlju strasnom i strašnom, naći će se u ovome!”   
            Indeed. Nemam reči koliko je genijalno tačno, suptilno, proživljeno, opipljivo, duhovito, samosvesno, dirljivo-a-nepatetično, lucidno, (samo)kritički, neulepšano-a-slatko Asiman zabeležio onaj najkrhkiji period svake ljubavi: ono ispipavanje, proučavanje, stidljivo “muvanje” u kojem je pregnantna svaka ma i najnebitnija reč, svaki ma i najnekonsekventniji gest, gde se stalno čita (i piše) između redova, i traže se značenja unutar značenja, i sve one turbulencije – „voli li me, mrzi li me, može li me uopšte voleti, da li sam je/ga vredan, čemu ovoliko otezanje, da li je ovo surovost ili nežnost,” itsl.
            Naravno, ovde je to dekodiranje dodatno zakomplikovano dvojako: a) mladošću i neiskustvom Elija (ali i nesigurnošću da li ga više privlači pačetina ili pičetina) i b) činjenicom da se ipak radi o zabranjenoj vrsti ljubavi, onoj koja se ne usuđuje da sebe imenuje. I tako oni obigravaju jedan oko drugoga (ali više Elio oko Olivera nego obrnuto) letnji dan do podne, a i popodne, i uveče, dok to najzad negde oko polovine romana ne eksplodira u vrtlogu strasti, kad Oliver podlegne Elijevom navaljivanju... Usledi par nedelja nepomućene psihotelesne sreće, a onda – neminovni rastanak, jer kao što obojica sve vreme, od samog početka, dobro znaju, Oliver mora uskoro da se vrati nazad u USA.
            Da opet citiram sebe iz rivjua za PLAVO JE...: „Imate, recimo, divne, velike ljubavne priče koje zavise od nekih vrlo specifičnih okolnosti i dodatnih komplikacija za ljubavisanje: klasne razlike, starosne, imovinske, nacionalne, rasne... na pozadini rata, krize, lova na veštice, alien invazije... Ja te volem, al' sam već priženjen. Ti me voleš al' ja mrem od bolesti teške. On bi je 'teo, al' ona je još (pre)mlada. Ona bi ga 'tela, al' on preferira muškarce. Obećana je drugom. Ne daju im roditelji. Gnjavi ih Crkva. Društvo. Inkvizicija. Suprotstavljene strane u ratu. Itd. Uvek ima nešto, kol'ko da čovek ne može da se skroz opusti i uživa u jedinoj stvari vrednoj življenja!“
            U ovom romanu ne postoje krupne prepreke od očekivane vrste: Elijeva familija je skoro fantazijski tolerantna i opuštena prema mogućnosti da im je sin jedinac i naslednik možda gej, i ne postoji nijedan ljudski akter koji bi ovde imao ulogu zlikovca, npr. tiranski otac, zla majka, pakosni sluga koji dozna za ove pa ih ucenjuje, bivša devojka koja plete spletke da im smrsi konce, ili bilo šta slično. Ne postoje ni druge barijere koje bi se mogle zamisliti – OK, Oliver je 8 godina stariji, ali nije to ne znam kakva prepreka, bar u ovom slučaju, u ovom zapletu. Ne, niko od njih ne dobije sidu. Ne ubije ih na kraju neki ruralni mačo Italijan zgađen njihovom „nastranošću“. Ništa nalik tome.
            Zapravo, ako bih imao neku zamerku na roman, ona je sledeća: stvari su postavljene toliko idealno, po principu „How convenient“, da sve to tako lepo skockano više deluje kao wish fulfillment fantazijanegoli realna priča o realnim likovima u realnom ambijentu. Svi su toliko lepi, mladi, zdravi, beli, imućni, pametni, neljubomorni, otvoreni, dobri, puni razumevanja – i toliko je lepa i zgodna i ta kućerina na selu, i priroda oko nje, i voćnjaci, i more – pa čak i sluge na imanju su dobri, ljubazni, dobroćudni, susretljivi, poslušni... ama, san snova!
            Pa dobro, kad je sve tako bajno i sjajno, šta sprečava naše mlade ljubavnike da se ljubavišu do kraja vremena? U romanu i filmu, ispada da je upravo VREME glavni zlikovac. Kazaljke na zidu. Tik-tok, tik-tok. „The summer must end“, kako papagajski ponavljaju neki od egzaltiranih rivjua na netu (uzgred, ovo je jedan od najpovoljnije ocenjenih filmova u novijoj istoriji: na Trulim Paradajzimaima 96% pozitivnih rivjua kritičara, i čak 89% zadovoljnih gledalaca!).
            Ali ja to ne kupujem. Leto mora da prođe? Pa šta onda? Posle leta doći će jesen, a za njom – suprajz! – i zima! PA ŠTA JEBENO S TIM? Ljudi se ne vole u jesen i zimu, nego samo leti? Fuck that shit!
            Ni u romanu ni u filmu nema nikakvog razloga da njihov rastanak bude definitivan: jeste, Oliver mora da ode u USA a Elio da ostane u Italiji, na neko vreme, ali nema nikakve prepreke da mu njegovi gay-friendly roditelji, uz to imućni Jevreji (ako to nije pleonazam), ne plate školovanje u USA, negde blizu Olivera, ili čak na njegovom univerzitetu, pa nek se deca vole u Americi, šta fali, samo nek su srećni? Ali ne, ovde je Atlantik nepremostiva prepreka, i ovaj kad je otiš'o u Ameriku kao da nije preš'o okean nego, daleko bilo, pu pu pu, reku Stiks.
            I sad ja treba da progutam TO kao razlog za the end of the affair? Okean? You gotta be fucking kidding me!
Možda u životu, all the time, ali ne u priči koja pretenduje da bude veća od života!
            Gle'jte šta gore veli Hitklif svojoj realno nedostižnoj (mrtvoj) ljubi: „do not leave me in this abyss, where I cannot find you!“ A Elio nije ni u kakvom ambisu, njegov dragan nije u Paklu, ili Raju, ili Čistilištu, ili ma kakvom zagrobnom ili metafizičkom, nedosežnom prostoru, nego u jebenoj Americi. I sve što treba jeste da od dobroćudnog ćaleta izmoli avionsku kartu do tamo.
            Ako je sve ono dotad uopšte bila LJUBAV.
            Jer, za ljubav TO ne bi bila prepreka.
            Ali, da li je? Ili je to bio samo letnji FLERT? Jer, samo u tom slučaju bi imala smisla ta sudbinska fraza „the summer must end.“ Jeste. „Igrala je jedno ljeto.“ Na morskome plavom žalu, gde ćarlija vetrić mio... A onda, idemo dalje, u nove „ljubavne“ pobede...

            I film i knjiga su neodređeni oko seksualnog „opredeljenja“ svojih junaka, ali u oboje Elio više naginje tome da možda ipak preteže gej strana, dok je Oliver više ono što se zove „bi-curious“ ali u suštini više tzv. „strejt“ koji je podlegao trenutnoj avanturi i eksperimentu. Možda je problem u ovome, a ne u kalendaru, časovniku što kuca, itsl. Uostalom, SPOJLER Oliver se priženi (da, ženom!) već narednog proleća, izrodi decu i sve po propisu, kako Stari zavet nalaže, a Elio ostane... tužan i samotan, bar neko vreme.
            Knjiga je nešto konkretnija po ovom pitanju, jer ona se detaljnije, na mnogo više stranica, bavi njihovim životima nakon rastanka, par decenija kasnije, uključujući i jedan susret 20-ak godina posle tog famoznog leta, i tu se vidi da je to leto mnogo više značilo Eliju nego Oliveru. Ima tu divne gorčine u srceparajućem opisu njihovog ponovnog susreta kad su obojica već 40-godišnjaci (!), gde je očigledno da za Elija ono leto NIJE bilo samo flert, dok za Olivera, izgleda, ipak jeste. Teško da ima nešto mučnije nego, posle nekog vremena, ponovo sresti osobu s kojom si se voleo, i koju potajno još voliš, i videti da te je ona prebolela, da sasvim fino živi neki svoj život bez tebe... Odlična je scena u tom smislu u filmu PLAVO JE... a još bolja i gorča ona na kraju ovog romana. U filmskoj verziji nema tog post-festuma; on se okončava na hanuku (decembar) te iste godine posle sudbonosnog (eh, kako za koga) leta.
            ALI, knjiga taj problem barem sugeriše, a film čak ni toliko. Film ne uspeva da ikako „odbrani“ prekid njihove ljubavi i u tome je jedna od njegovih većih falinki. Roman jeste devastirajući jer ipak upečatljivo ilustruje ono Noeovsko TIME DESTROYS EVERYTHING (INCLUDING LOVE!) SPOJLER i jer gotovo sadistički detaljno prikazuje smrt jedne ljubavi koja je obećavala da bude toliko mnogo, a na kraju je potrajala jedva par nedelja, kako bi potom ostala da odjekuje kao nezalečena rana, neutamanjeni grizući WHAT IF crv kod jednog, ali ne baš i kod drugog aktera (šta god ovaj GOVORIO, jer ipak, RES, NON VERBA)!
            No, ako životno iskustvo išta uči, to je da lepe stvari kratko traju: bilo da je to Marfijev ili McFate-ov zakon, suština je ista: zgrabi dan, dok ga / ako ga imaš, jer ubrzo pada noć... I roman (odlično) i film (solidno) hvataju ovu sumornu istinu i izvlače svoj gorkoslatki ugođaj iz osećaja usuda i neminovnog prekida koji lebdi nad ovom aferom od samog njenog neobećavajućeg začetka.
            Što se filma tiče, on na svojoj strani ima pre svega odličnu, nenametljivu ali itekako promišljenu i dobru režiju: ona, istina, nije od one „Mama, vidi me kako režiram!“ napadne sorte, što Guadanjina čini pomalo čudnim izborom za rimejk najrazmetljivije snimljenog i režiranog horora u istoriji – ali, kad sam kod toga, on je već kazao da njegova Suspirijaneće imati primarne boje u svom kolor spektru, nego da će biti zimski svedena i ledena, sivkasto-plava, zla i podmukla i zlokobna i nimalo drečava... Dakle, mr. G. itekako zna svoj posao, njegova inscenacija je besprekorna, a sposobnost ubacivanja u ambijent, u mood, u ugođaj, u senzualnost – to je na granici magičnog. I on čaroliju filma kao medija maksimalno koristi da nas ubaci u sandale ovih junaka, u to što vide i čuju i mirišu i kušaju i osećaju...
            Druga velika stvar koju ovaj film ima je Timoti Šalame, mladi glumac (Njujorčanin francusko-iranskog porekla) koji je već pobrao sve žive nagrade za ovu ulogu, a one najglavnije tek će da ga kite: javlja mi se da će dobiti i Globus, za koji je nominovan, i Oskara, ako ga kandiduju. Ono što znam jeste da će sasvim izvesno dobiti Zlatnog Ghoula za glavnu mušku ulogu u non-hororu. To šta je ovaj 20-godišnji momak (u vreme snimanja filma) uradio ovde, to većina ne uradi za 20 godina karijere. Malo je reći da on nosi ovaj film: ceo film JESTE on, odnosno sve u njemu je objektivni korelat njega, njegove percepcije, njegovih osećanja. 
            Šarm, pamet, talenat... Trapava, još neartikulisana (i neusmerena) strast... Žudnja.. Nesigurnost... Otvorenost, i istovremena zatvorenost... Dirljiv mladalački žar, idealizam, optimizam... i prerana sazrelost... Uspaljenost... Ljubav... Tuga... SVE JE TU.
Gledati njega na delu je kao da uzmeš jednog prvorazrednog, vrhunskog glumca i istreseš na sto celu njegovu vreću sa trikovima – samo što ovde ti „trikovi“ uopšte ne deluju veštački, mehanički, okoštalo, kao prevara, kao manir (kao, recimo, kad danas gledaš na delu Paćina ili de Nira) nego je to sve organsko, prirodno, sočno, sveže – kao da ne posmatraš performans nego sam goli život: ubačen si, voajerski, u život jednog interesantnog bića i posmatraš njegovo ogoljeno srce.
Ovo je takav glumački masterklas da je to za sve buduće antologije i škole glume: kako je živo prikazao padanje u ljubav (i, potom, padanje iz ljubavi) – pa to je da gledaš, diviš se i plačeš kao da nikad to dosad na filmu nisi video, kao da prvi put gledaš sve to! Ovaj klinac tako dobro prodaje emociju da je sasvim nebitno da li je u filmu zaljubljen u devojku, momka ili telefonsku banderu: njemu se VERUJE i sa njime će se saživeti svako ko je ikada voleo, nebitno da li devojku, momka ili telefonsku banderu.
Rečju, ovde se vidi talenat koji se ne može ni graditi ni školovati ni razvijati mnogo bez onog inicijalnog grumena s kojim se rodiš. A to s čime se ovaj Šalame rodio, to je gromada koja će tek da blista – naravno, uz ogradu: ako ga ne izedu uobičajeni holivuđanski demoni sexa, droge i rokenrola...
Roman je u prvom licu (naravno, iz ugla Elija), i vrhunski koristi tu perspektivu: film čini maksimum mogući da se ta vizura zadrži (ali bez cheesy naracije ili bukvalnosti MANIAC rimejka). Istina, mnogo se toga u procesu transmedijskog prevođenja neminovno gubi jer, nek priča ko šta 'oće, ali neke stvari roman daleko bolje može od filma – a jedna od njih je slikanje unutrašnjih svetova i doživljaja likova. Elio u romanu je još mnogo bogatiji i složeniji i zanimljiviji lik od ovog dečkića kojeg je Šalame perfektno otelotvorio na ekranu, a zajedno s onim što je tu nestalo u prevodu su i sve te suptilne finese oko zaljubljivanja, i voljenja, i teturanja, i padanja, i ponovnog pridizanja i svih trista zvona i pištaljki ljubavnih, koji su daleko slojevitije prikazani u romanu nego što bi to iko na filmu mogao (tako da ovo nije zamerka Luki per se, koliko filmskom mediju). Istina, sve bi to možda bilo bliže perfekciji da je od romana urađena TV serija od, recimo, 6-7 epizoda, ali ko bi pa to producirao kad je i film, takav kakav je, jedva napravljen posle višegodišnjih pokušaja.
To ne znači da je baš sve u filmu najbolje što je biti moglo; uostalom, da je sve perfekcija, imao bi 5 a ne 3+. Pored gorepomenutih problema koji se donekle vuku iz knjige, film ima i neke svoje koji nisu bili nužni. Naime, rekoh već da je film vrhunski režiran i glumljen (celokupna postava je bezgrešna, odlična, za svaki aplauz, ali ipak zasenjena ovim Šalame-mladuncem). Avaj, scenario, odnosno adaptacija –koju potpisuje Džejms Ajvori- ima nekih manjkavosti, koje se sve mogu svesti na jedan zajednički faktor: prećeralo se sa finoću. Kao prvo, ublaženi su gorčina i mrak između redova te priče, a kao drugo, ublažena je i strast koja bi morala mnogo neobuzdanije da vrca i šiklja, da ne kažem štrca.
Dakle, film je neminovno Ajvorizovan – kolikogod Luka G. bio senzualni Italijan, scenario mu je napisao i film koproducirao ovaj matori Englez koji je karijeru napravio od „ukusnih“ Oscar-bait blago pederljivih kostimiranih dramica, a ovo je po svemu sudeći, ciljano kao One Last Try to get the damn Oscar. I nekom mrzovoljnom, ciničnom, nestrpljivom, površnom gledaocu i ovaj film mogao bi se učiniti kao JOŠ JEDNA OD ONIH ljupko-lepršavih boza (Soba s pogledom, Moris, Otpaci dana i štatijaznam...). Na svu sreću, to nije slučaj: Luka i njegovi glumci izvadili su stvar, koliko su mogli, ali pogubni Ajvarov uticaj je vidljiv.
Naime, ovaj film je, kao i roman, u velikoj meri zasnovan na TINJANJU. Ta ljubav se razvija polagano, više od pola filma je slow burn, i to je sasvim OK. Ali, kao što i u hororu ne možete ceo film samo da nešto nagoveštavate i hintujete nego, posle određenog vremena, morate i da deliverujete neku stravu ako ne i užas, tako i ovde: posle određenog tinjanja red je da se strast RASPALI, da BUKNE, i da onda, baš zbog toliko duge predigre, ekran plane od nagomilane strasti.
To se, avaj, ne desi. Bar ne u onoj meri koja je potrebna (i koja postoji u romanu).
Da budem jasan: ne kažem ovim da je film nužno morao da ode u soft-porn vode, kao što je to učinio PLAVO JE... sa svojim maratonskim lezbo sex-sesijama, ali fuck, ovo što se u filmu vidi nije istinito prema likovima i priči. Recimo, kad posle 200 strana oću-neću, cile-mile, abre-ubre, naš Elio najzad spopadne Olivera, njihov prvi poljubac je tačno tako vatren kako jedino može i mora da bude posle tolike pripreme:
“I did not answer but lifted my face to his and kissed him again, almost savagely, not because I was filled with passion or even because his kiss still lacked the zeal I was looking for, but because I was not so sure our kiss had convinced me of anything about myself. I was not even sure I had enjoyed it as much as I’d expected and needed to test it again, so that even in the act itself, I needed to test the test. My mind was drifting to the most mundane things. So much denial? a two-bit disciple of Freud would have observed. I squelched my doubts with a yet more violent kiss.”
Znači, savagely, violently, po pravdi boga istinoga. A u filmu, Elio ga tom prilikom nešto lagano liže, licka, jedva ga takne taj prvi put, ko neko kučence, kao da im je to sto prvi, a ne prvi poljubac...
Još je rečitiji tretman famozne „scene sa breskvom“. Naime, u romanu, uspaljeni mladunac u jednom trenutku svoje nabujale strasti – kojima je preprečen put do željenog cilja – izlije u jednu breskvu. Da, izvadi košticu i u rupu metne svoju muškost, i pojebe tu guzoliku voćku i ispuni je svojim semenom. Nešto kasnije naiđe Oliver, namiriše šta se tu desilo i – uzme tu jebenu voćku.     
„I watched him put the peach in his mouth and slowly begin to eat it, staring at me so intensely that I thought even lovemaking didn’t go so far… I could tell he was tasting it at that very instant. Something that was mine was in his mouth, more his than mine now. I don’t know what happened to me at that moment as I kept staring at him, but suddenly, I had a fierce urge to cry. And rather than fight it, as with orgasm, I simply let myself go, if only to show him something equally private about me as well. I reached for him and muffled my sobs against his shoulder. I was crying because no stranger had ever been so kind or gone so far for me….“
Prepričano ovo bi zvučalo glupo („Wow, dude, he fucked a peach, yo, and then, damn, the other guy ate it!“), zato sam i citirao roman gde je to spretnije izvedeno. Simbolika scene je jasna, i tiče se ultimativnog (seksualnog) deljenja između ljubavnika (impliciranog već i naslovom): ono tvoje, najprisnije, postaje moje, ti postaješ ja, Elio postaje Oliver, Oliver postaje Elio... I u tom smislu ta scena funkcioniše baš tako kako je napisana, dosledno ideji i simbolici, sa Oliverom koji POJEDE tu spermonosnu breskvu. Značaj tog čina vidi se i kasnijim osvrtom na njega, mnogo godina kasnije, kad Elio kaže:
„I had never been able to admit to myself how happy Oliver had made me the day he’d swallowed my peach. Of course, it had moved me, but it had flattered me as well, as though his gesture had said, I believe with every cell in my body that every cell in yours must not, must never, die, and if it does have to die, let it die inside my body.“
U filmu je ta scena snimljena toliko ukusno (no pun intended!) da ne vidimo mališinu uspaljenost – ne u smislu prikaza explicitne erekcije, nego je ne vidimo u njegovom govoru tela, u izrazu lica, nema na ekranu dovoljno te tinejdžerske napaljenosti koja je fundamentalna da profunkcioniše naša VERA u to da mu je toliko nadošlo da je morao da se izlije u fucking breskvu. Što je još daleko gore, kad Oliver dođe, više sati kasnije (jer već je veče), i kad shvativši šta se tu zbilo krene da zagrize breskvu, Elio mu kaže: „No, you're sick“ a ovaj će: „Wanna see something real sick?“ (to kao da je progovorio Viktorijanac, Ajvori, to nema veze s ovim romanom, ovim likom, ovom scenom, njenom simbolikom) – ELIO GA SPREČI, zgrabi mu ruku i skloni mu breskvu iz nje i moli ga „Please don't! Don't!“ i – počne da plače.
Totalno nerazumevanje značenja te scene, sa ovakvim krajem nju čini u filmu sasvim redundantnom: ona deluje kao klasična ilustracija maksime „Hteli bi da se jebu al da im ne uđe“. Iliti, hteli bi i jare i pare: imaju „provokativnu“ scenu, ali nisu s njom išli do (logičnog) kraja, nego je suštinski negirali, i ona je sada samo povod za kretenske pošalice na temu breskvica koje su počele da prate film, maltene do njegovog pretvaranja u nešto kao AMERICAN PIE – kao što je tamo bilo: „Wow, dude, he fucked a pie!“ tako je sad ovde „Hey, dude, let's go see that peach-fucking movie!“
            Po sličnom principu, deo filma u kojem je ljubav trebalo da se, posle dugog tinjanja, RASPLAMSA, previše je a) kratak i b) uštrojen od potrebnog vrcanja – i to je loše ne samo zato što nagomilanoj strasti nije dat adekvatan odušak, nego je kontraproduktivno i po ostatak filma, a naročito njegov rasplet i kraj: jer film bi trebalo da nas ubedi da se tu desila velika LJUBAV, a mi od te LJUBAVI vidimo samo neke crtice, neke sitne detalje, skice, a onda, BAM, rastanak dođe prebrzo, a tuga zbog njega – iako maestralno odglumljena, za sve anale i za sve papirne maramice ovoga sveta – ipak nema adekvatan IMPAKT (ne sama scena u izolaciji, nego njeno mesto u celini, u onome što sledi).
Jer, za moj groš, iako je reditelj krenuo s namerom da nam ispriča veliku LJUBAVNU PRIČU, na kraju je, suprotno planovima, isporučio nešto poludupasto, što više nalikuje priči o jednom lepom ali nekonsekventnom letnjem FLERTU iliti kratkoj vezici, malom eksperimentu posle kojeg, bože moj, život ide dalje, mališa je tek zakoračio u život, ima vremena, tolike cure i momci mu stoje na raspolaganju, praktično čekaju u redu SPOJLER (ali bukvalno na povratku sa ovog oproštaja jedna cura mu, još uplakanom, izjavljuje ljubav!), pa što bi ovaj gorke suze lio baš za Oliverom, pored njih toliko?
Uostalom, u predivnom završnom kadru, u kojem se plač preobražava u osmeh, mališa kao da shvata: „Jebeš Olivera... Sutra je novi dan...“
Dakle, dramaturški i strukturalno gledano, predigra je dugačka (ali ne predugačka, nego baš kako treba), sam seks je prekratak i prečedan, a afterglow i aftermath su time kompromitovani (iako je, sve u svemu, u krajnjem saldu, to ipak bila jedna natprosečna i memorabilna jebačina).
Imalo bi se još šta cepidlačiti: recimo, postoji blago mizogina crta koja je zasmetala feministi u meni. Elio je previše grub prema curici koju je jebo tog leta, paralelno s Olijem, i previše joj hladno stavi do znanja da je ne voli (što je loše po njegovu karakterizaciju: on nije takav!).  
Još gore, i sasvim nepotrebno, pred kraj ima jedna predivna topla scena između oca i sina gde tata (odlični Majkl Stulbarg) održi jednu fantasy žvaku kakvu je malo koji otac u stvarnom životu, u dosadašnjoj istoriji čovečanstva, svom gej sinu kazao, punu razumevanja i topline, ali nema veze, u ovoj wish-fulfillment fantaziji je i to sasvim dosledno. Pored ostalih lepih stvari, ćale mu kaže i ovu mudrost: “We rip out so much of ourselves to be cured of things faster than we should that we go bankrupt by the age of thirty and have less to offer each time we start with someone new. But to feel nothing so as not to feel anything - what a waste!” U toj sceni tata prvo implicira da je i sam prišao tome da doživi nešto slično ovome kroz šta mu je sinak prošao, ali ipak NIJE (što će reći, „Ja s tvojom mamom za ovih 20 godina braka nisam imao to što si ti imao s Oliverom za ovih mesec i po!“). Još gore, kad ga Elio pita: „Da li mama zna (za mene i Olivera)?“ – tata kaže: „I don't think she does.“
Ovo je dvojako loše: 1) opet se implicira neka ženska inferiornost, kao mi smo „boys' club“, mi se dobro razumemo a te žene, šta one znaju o nama?, i 2) još gore, ova replika NEGIRA ono što smo dotad svojim očima (ako su bile otvorene) videli u filmu – a videli smo izvanredno suptilnu performansu glumice Amire Kasar koja igra njegovu mamu, iz koje je očito da mama (puna razumevanja, nimalo judgemental) itekako čita šta se zbiva između gostujućeg studenta i njenog sinka.
A sve i da je bila slepa kod očiju (a nije bila, ponavljam, gledajte joj oči dok prati interakcije tokom zajedničkih obeda, i drugde) morala bi da sabere dva i dva SPOJLER kad je njen sinak na kraju, sav slomljen i uplakan, pozove da ga doveze kući nakon oproštaja s Olijem. Dakle, ta ničim izazvana replika (kojom se okončava inače odlična scena) nepotrebno negira i LIK majke i GLUMICU koja je od vrlo malo materijala napravila odličnu izvedbu.
Inače, siguran sam da Luka nije mizogin: njegova prethodna dva filma imala su snažne i zaokružene ženske likove, a ako su se ovde provukle senke toga, verujem da potiču iz Ajvarovog scenarija (jer toga nema ni u Asimanovom romanu). Ako je Luka u sebi uopšte imao neko seme mizoginije, nadam se da ga je sačuvao za svoju Suspiriju (za koju kaže da se bavi temama krivice i majčinstva).
Uprkos ovim zamerkama, i još nekim koje bih mogao naći (ali da ne dužim previše), ovo je odličan, topao, lep, gorkosladak film koji ima ozbiljan staying power zato što vrhunski prikazuje neke arhetipske fundamentalne situacije i koji ima vrhunske scene posmatrane u izolaciji, i velika je šteta što, po meni, one nisu koherentnije prepletene u čvršće idejno-tematsko kohezivno tkivo, što bi dovelo do toga da i u intelektualnom i u emocionalnom smislu sve to ima još veći impakt nego što ga, čak i u blago-okrnjenom obliku, zasigurno ima.
Eto, veći deo ovog osvrta morao sam da se bavim svojim zamerkama umesto pohvalama ali to je samo zato što je film prišao toliko jebeno blizu tome da bude masterpis, ampak je za stidnu dlaku omašio metu! Uprkos svemu, ZOVI ME TVOJIM IMENOM sasvim sigurno će biti u mojih top-5 za 2017. godinu i ima moj najtopliji Pečat Preporuke. Ko god nije srca kamenoga - i mozga ograničenoga - sigurno će uživati.

PS: Muzika je slaba, za moj groš, naročito to klavirisanje, a i njanjave pop-baladice izvesnog Sufdžana Stivensa su previše mlake (mada je ona koja ide uz završni kadar , srećom, podnošljivija pa ne remeti to što se tu zbiva). Muzika iz 1980-ih je već po prirodi stvari gej, truizam je to uopšte reći: ona stvar koja ide uz scenu plesa na korzou je dobra.

PPS: Biće zabavno kad u martu ovaj film bude zakićen s nekoliko Oskara – predviđam za Šalamea, za adaptirani scenario (to će više da bude iz samilosti prema Ajvaru jer je već jednom nogom u grobu; rekoh već gore da je scenario jedna od slabijih stvari ovog filma), možda i za kameru (ne pohvalih gloriozni 35 mm!) i kostime, a nije nemoguće čak i za reditelja i za naj-film, pa možda čak i za ovog Dživdžana i neku od njegovih pjesmica (ne zato što je to dobro nego zato što Oskarovci vole takvu bljuzgu). Biće još zabavnije kad, nakon toga, izađe Lukina Suspirija (u trajanju od 2 sata i 50 minuta! o, jea! kad je ludo, nek je ludo, burazere!) a na plakatu: „From the Oscar-award winning director – a new shape of terror!“




ABN-ov PROCEP!

$
0
0
  
            Bliži se tzv. Nova godina pa je vreme za tzv. zabavne, lagane, humorističke sadržaje. Vratićemo se na uobičajenu sumornost, užas, pakao i beznađe već prvih dana januara, ne brinite – ali do tada, evo malo hororičnog zezanja! Idealna stvar da vas malo razveseli u ove čemerne a usiljeno vesele dane jeste rivju Zekinog filma THE RIFT,nedavno prikazanog na RTS-u, koji je dr ABN (aka Aleksandar B. Nedeljković) okačio na jednom opskurnom forumu.
Ovo zaslužuje da bude bolje i masovnije viđeno! ABN zabavlja, Ghoul časti, uživajte!

            Prvo je bila njegova najava:
 

уданашњој “Политици” је најављено да ће вечерас на ТВ каналу РТС 2, и то, у 23.05 ч, бити приказан домаћи филм Процеп, и да је научна фантастика, а тема је: српски и амерички тајни агенти трагају за америчким шпијунским сателитом који је пао у Србију, али, кад га нађу, “схватају да је нешто друго дошло из свемира…”, режија Дејан Зечевић.

Снимљен је 2016. године. На енглеском наслов је The Rift. На енглеском постеру се види астронаут у белом скафандру и иза њега вероватно Месец, у плавичастој боји.

Колико год да је добар или лош… успешан или не… требало би се наоружати стрпљењем и одгледати га, јер нам је, ваљда, једини…

A onda i rivju (na ćirilici, kao što on jedino i piše, u poslednje vreme)

« Reply #96 on: December 18, 2017, 01:43:29 PM »
 

Тај прошлогодишњи домаћи СФ филм, Процеп (The Rift), жанровски јесте СФ, али са јаким отклоном ка хорору. Сасвим је неуспео. Већ шпица, дуготрајна, досадна и празна, сасвим разочара (види се само Месец, који се врти... врти... и још се врти...), и наговести промашај. Таква је и прва секвенца, лутање главне јунакиње по граду (а то она ваљда само сања како је ишла да посети своје дете у болници, па су зато призори изобличени).

Онда сазнајемо и пратимо како се у Београду састају: она (а она је наша агенткиња ЦИА, била је на паузи па се сад ре-активира ?) и један Американац агент ЦИА, и један агент неке безбедносне агенције Србије, дакле тајни агенти се састају практично јавно, и иду, колима, у Војводину, једно ваљда стотинак километара на север, јер је тамо негде, као, пао амерички тајни шпијунски сателит па иду да га нађу. То је наравно као заплет већ сасвим бесмислено, јер то уопште не би ишло тако. 

(Али, генерално, наши кад замишљају како би снимили српски СФ филм, и покушавају да смисле синопсис па сценарио, обично пођу од тога да нешто падне у Србију, јер, кад већ немамо истраживачке капацитете, респектабилне велике инсталације, богате и јаке лабораторије итд, да нешто откријемо, направимо, онда новум може само да нам падне с неба... то је доста јадно...  А тако је ваљда и широм екс-Ју простора, и на целом Балкану...)


Ови тог јутра оду колима у Војводину, и нађу се на неком путељку, изађу из кола, пођу између жбуња… и већ је пала ноћ! густа црна ноћ! Од тог тренутка, све даље у филму је бесмислено и беспредметно, јер, шта, пешачили су можда дванаест сати, је ли? и нико жедан, нико гладан ни уморан? Али морало је тако, морала је да падне ноћ, јер оно што следи, толико је нелогично и неуверљиво, да само у мраку може да “прође”.

Показује се да су они све време имали “сигнал” и знали су тачно где је пао сателит, а то као српске власти појма немају, тамо нема полиције (!?) него ови дођу до неког као оронулог салаша, шуњају се као лопови (?), неки чичекања распали из пушке (сачмарице?) ка њима, и то не један хитац него много, а они потежу пиштоље и пуцају на њега (зашто?), после у подруму нађу амерички свемирски скафандер ваљда од мртвог астронаута који је ето био пре много година био у тајној додатној Аполо мисији, слетео на “тамну страну Месеца” (!!!) па је сад тек пао, накнадно, са Месеца, у Војводину … и то се даље тако наставља, очај, непојаман промашај.


Ефекти? Који ефекти?

Колор? у мраку? Филм више изгледа као црно-бели.

Са становишта популаризације науке, ниједан сценариста нема право да наводи гледаоце на погрешно уверење да Месец има “тамну страну” која је тајанствена. Као што смо поменули у овим вестима (...), ниједна страна Месеца није трајно тамна; он се окреће, баш као и Земља, само спорије; увек је једном страном окренут ка Сунцу, као и Земља, па, и код нас, кад је у Србији дан, у Јапану је ноћ, а кад је у Србији ноћ, у Јапану је дан; ниједна страна Земље (а ни Месеца) није стално тамна.



Могао би овај филм да прође као “Б минус” продукција, ако и толико… 

NG-18 (Želje i čestitke)

$
0
0

           Narode, kucnuo je i taj čas – da u đubre bacimo ofucani potamneli kalendar i zamenimo ga novim, sjajnim i ružičastim, nadajući se da će ta velika Promena sa sobom povući i neke još krupnije.
            Sad, kad punimo osamnaestu – da, deca rođena 2000. godine sad će postati punoletna! fuck! – nadajmo se da će nam najzad zrelost doći iz dupeta u glavu.
            Evo, tek što nije! Zapravo, u ovim danima mom razmišljanju bliskiji je stari Bil Šekspir i njegov Sonet 66(6), koji glasi:


Umornom od sveg u smrt mi se žuri,
Jer videh zaslužnog kako bedno prosi,
I nitkova što se bogato kinđuri,
I odanost kako poniženja snosi,


I zlatna odličja o pogrešnom vratu
I savršenstvo u blatnom beščašću,
I device silom predane razvratu
I snagu straćenu nesposobnom vlašću,


I umetnost kojoj moćnik uzde stavlja
I zločince kako vladaju dobrotom,
I mračnjaštvo kako mudrošću upravlja,
I kako iskrenost brkaju s prostotom:
Skrhan, spokojnoj smrti ću se dati.
Od nje me tek ljubav može sačuvati.


 

            Ja vam, kao i obično ovim povodom, imam poručiti nekoliko slikovitih stvari:

Ne gnjavite ljude beslovesnim pitanjima

i još beslovesnijim željama
 


 ne primajte se na konzumerističku bajku o dedi Mrazu

tzv. Deda Mraz je matori seronja

a uz to je i zli ubica

i kanibal 

ma šalim se, Deda Mraz je mrtav






someone, something rules in his place...



ipak, želim vam da NG dočekate u dobrom društvu



ili, još bolje, u najboljem

proslavite "najluđu noć" na najprikladnijem mestu

 uz tradicionalni praznični ritual

ali mislite i na druge, ne samo na sebe


ni usred slavlja ne zaboravite na važne stvari koje nas čekaju u NG


gledajte dobre filmove


ili reprizirajte vrhunske serije (kad već u NG ne možemo očekivati ništa bolje od onog što smo već videli)

neka vam se bar neke želje ispune 
  
ne zaboravite šta je iznad/ispod čega


 radujte se dobrim knjigama koje nas čekaju 


 i obnavljajte zimzelene klasike


budite uvek na pravom mestu - jer ko Gula čita i pita, taj ne skita (i boli ga kita)! 


 dakle, budite veseli



neka vam bude dobro barem kao ovome (samo bez dijagnoze)! 


 i budite uvek spremni za Ktuluov dolazak 
(jer novi NEKRONOMIKON svakako stiže)
  

 ako je takav hororskop, i u 2018. će vas uveseljavati vaš Ghoul


pa prema tome, 'ajde, srećna vam Nova godina!


2017 – Gde sam bio i šta radio

$
0
0


            Dobro, dok varimo poslednje ostatke prasetine i treznimo se, red je da se osvrnemo za sobom, pogledamo gde smo bili i šta smo radili te da pustimo vodu pre nego što se zagledamo u svetliju budućnost. Znam da vas budućnost više zanima od prošlosti, i to je normalno, tako sam i ja u vašim godinama, ALI bez slavne prošlosti nema ni svetle budućnosti, plus – možda vam je ponešto od mojih mnogobrojnih aktivnosti iz prethodne godine promaklo (naročito vama koji ne pratite ovaj blog pobožno: you know who you are!).
            A što se tiče najava, planova, obećanja, ludo-radovanja i sličnih rabota, to stiže tek za nekoliko nedelja, dok se ne potpišu neki ugovori i ne zacementiraju se neki dogovori, kako biste mogli da dobijete što konkretnije fakte. Do tada, rekoh, osvrnimo se zajedno na moje horor-rabote iz 2017. godine.


nove knjige

            Kao autor, prošle godine objavio sam dve nove knjige:

Knjiga razgovora sa Đorđem Kadijevićem
Izdavač: Orfelin, Novi Sad, 2017
Uz pomoć FCS-a, i fondova za kulturu grada Novog Sada i pokrajine Vojvodine.

Ovo je knjiga razgovora sa našim velikim rediteljem, istoričarem umetnosti, likovnim kritičarem, intelektualcem i piscem, Đorđem Kadijevićem i na nju sam naročito ponosan, a kad je budete videli, prelistali i pročitali vi koji je do sada još niste nabavili – brzo ćete i sami shvatiti zašto.


S ponosom vam predstavljam prvu moju knjigu koja je premijeru imala u inostranstvu, na engleskom jeziku. Tačnije rečeno, ovo nije – kako to normalno biva, kad se uopšte ponekome sa ovih prostora desi – nešto pisano na srpskom pa onda prevedeno na engleski; knjiga o kojoj govorim originalan je tekst, naručen iz inostranstva i napisan na engleskom, a početkom avgusta izašla je iz štampe i našla se širom Kanade, SAD i ostatka civilizovanog sveta.
Strejndžeri i najnestrpljiviji knjigu mogu kupiti OVDE– a oni koji su voljni da sačekaju godinu ili dve, dobiće proširenu verziju ovoga i na srpskom, u luksuznijem izdanju...


            Kao ko-urednik, potpisujem tri nove knjige edicije „Poetika strave”
Moj izbor najboljih priča velikog horor pisca Artura Makena, pod naslovom Veliki bog Pan, u junu 2017. je izašao iz štampe. VELIKI BOG PAN je među nama!


Zatim, u oktobru je izašla knjiga stravičnih priča pod naslovom Pisar tame (eng. Grimscribe) od pisca Tomasa Ligotija kojeg smatram najboljim i najvažnijim živim horor autorom. PISAR TAME – Tomas Ligoti: Najzad na srpskom!

Najzad, iz štampe upravo ovih dana, početkom januara, izlazi i treća knjiga trećeg kola edicije: zbirka priča Aldžernona Blekvuda pod nazivom Drevna svetla. Sve priče u ovoj zbirci  povezane su opsesivnom Blekvudovom temom – Prirodom...

            Suštinski sam ko-urednik i knjige koju sam u potpunosti osmislio, preveo i dopisao: Snovita potraga za neznanim Kadatom (The Dream Quest of Unknown Kadath by H. P. Lovecraft). Knjigu izdao beogradski izdavač Makondo. To je Lavkraftov treći i manje znani kratki roman, po prvi put na srpskom onako kako valja i kako Azatot zapoveda, u mom prevodu, zajedno sa još 4 priče (3 premijerno na srpskom) + sa mojim opsežnim napomenama, rečnikom i pogovorom + sa ilustracijama... Vidi detalje ovde: Snovita potraga za neznanim Kadatom - H. F. Lavkraft.


proza

            Ni u 2017. se nisam pretrgao od pisanja novih stvari, ali ja ionako nisam tzv. plodan pisac: samo jedna nova priča, ali pozamašna (preko 30 strana). Barem je smesta objavljena, i to na sasvim lepom mestu i u respektabilnoj (mewstly) družini.
Dakle, moja nova priča „Divlja kapela“ izašla je u antologija priča folklorne fantastike i horora U VRZINOM KOLU (Strahor, Beograd, 2017). Moj rivju ove knjige sledi uskoro!



naučni rad

            Pošto već svoje najzrelije (?) godine provodim kao nezaposleno lice, na Birou, naučnim radom bavim se tek rekreativno, koliko da ne zaribam sasvim, dok sam okupiran drugim prioritetima. Zato, u prošloj godini, jedan objavljen rad i jedno učešće na naučnoj konferenciji.

Nedavno je pokrenut novi naučni časopis pod rečitim nazivom – HUMANISTIKA, podnaslovljen kao „časopis za istraživanja u društvenim i humanističkim naukama“. U njegovom prvom broju objavljen je i moj naučni rad na temu srpskog horor filma. Evo ga ovde:


U četvrtak 12.10. u Zagrebu sam učestvovao na naučnom skupu NARACIJE STRAHA: ISTRAŽIVAČKI UVIDI, TEORIJSKI PROBLEMI I METODOLOŠKI IZAZOVI koji je organizovao Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb. Izlagao sam rad pod naslovom „Strava ili užas: lažna dilema“.
Ova rad će, nadam se, ove godine biti objavljen u zborniku sa ovog skupa.


naučno-popularni rad
(festivali, predavanja...)


Tribina:
„'Strašno žensko' u hororu: književnost i film“
28.03.
Beograd
Dom kulture Studentski grad
Učesnici: dr Dejan Ognjanović, Mladen Milosavljević
Moderatorka: Marija Stanojević


Predavanje:
„Tomas Ligoti – PISANJE U TAMI“
28.11.2017.
Beograd
Klub Ljubimac


Okrugli sto:
29.09.
Novi Sad
Moderator je bio Dragoljub Igrošanac (Beograd), a učesnici pored mene bili su: Goran Skrobonja (Beograd), Davor Šišović (Pazin) i Vladimir Krivošejev (Valjevo).
Fino je to sve bilo, besprekorno organizovano i u prijatnom ambijentu, a organizatori su sve panele snimili i okačili na Jutjub. Tako sada, ako želite, možete pogledati kako je to izgledalo i saslušati o čemu smo tom prilikom pričali. Kliknite OVDE.


Predavanje:
„Horor fantastici Lavkrafta i Ligotija“ (BeoKon 2017)
Učestvuju: Dejan Ognjanović i Bojan Bosnić
11.11.
Beograd
Dom omladine


Tribina:
Ciklus tribina:
STRIPOVI ZA SVE
31.05.
Beograd
Dom omladine
Dom omladine i IK Darkwood
Učestvuju:
Goran Skrobonja (pisac i prevodilac),
Dejan Ognjanović (pisac i kritičar),
Moderator: Milan Jovanović (urednik u Darkwoodu).


Predavanje:
„Uticaj Artura Makena na delo H.F. Lavkrafta“
03.06.
Beograd
„Polet“


Predavanje:
„Filmska kritika na blogu - lični ugao (The Cult of Ghoul)“
u okviru okruglog stola SMISAO FILMSKE KRITIKE
17.10.
Niš

+
objavljen tekst
„Dvesta godina od neprirodnog rođenja čudovišta sa zlatnim srcem“
Književna fantastika br. 4
Naravno, kao i u ranijim brojevima KNJ.F. i u ovome možete naći moj prilog. Ovog puta u pitanju je opširan intervju koji sam vodio sa vodećim svetskim ekspertima za gotsku književnost na temu večnosti mita o FRANKENŠTAJNU. Na engleskom je ovaj intervju bio deo velikog temata koji sam priredio i napisao za kanadski magazin RUE MORGUE i za koji sam bio nominovan za Rondo Haton nagradu. Sada možete, ekskluzivno, na srpskom, da pročitate taj tekst.

+
masterklas
13. Grosman festival
jul 2017
Ljutomer, Slovenija
- Hari Kumel

- Serđo Stivaleti
Vodio sam javne razgovore na ljutomerskom trgu sa ovom dvojicom velikana horor fantastike.

+
I dalje pišem za RUE MORGUE, vodeći svetski magazin o hororu u svim medijima: prikazi knjiga i filmova, članci, temati...


nagrade

            U Srbiji i dalje ništa, ali u belome svetu – zamalo!
U rano proleće 2017. objavljene su nominacije za 15. godišnju Rondo Haton nagradu, koja se dodeljuje za doprinos proučavanju i popularizaciji klasičnih dela horora. Ovo priznanje postoji od 2002. godine, a dodeljuje se nakon glasanja na kome učešće mogu uzeti svi ljubitelji horora širom sveta. Svaki od predloženih kandidata nominovan je zbog naročito značajnog rada ili dostignuća u 2016. godini.
Ove godine bio sam nominovan za Rue Morgue temat o 200 godina Frankenštajna iz broja171, koji čine tri povezana eseja: „Madness, Myth and the Modern Prometheus“, „Endowed by Lightning“ i “Curse of Creation”.            Na kraju sam se našao u najužem izboru, među top-5 („honourable mentions“).


promocije


Promocije edicije POETIKA STRAVE

27.03.
Beograd
Kafe-knjižarica „Ljubimac“
Učestvuju: Dejan Ognjanović, urednik edicije,
i Igor Stanojević, novinar i reditelj
 

14.05.
STRAVA na Čumić Book Festu 2017
Beograd,
Makart


jul
Na Grosman festivalu
Ljutomer, Slovenija


28.09.
u klubu kulture „Crna ovca”
Novi Sad



Promocije knjige VIŠE OD ISTINE
 
20.06.
Beograd
Muzej kinoteke
Đorđe Kadijević, Dejan Ognjanović i Ivan Velisavljević

12.09.
Beograd
Filmski centar Srbije
Đorđe Kadijević, Dejan Ognjanović i Milan Milosavljević

13.09
Kragujevac
Studentski Kulturni Centar
Đorđe Kadijević, Dejan Ognjanović i Nenad Glišić

13.11.
Niš
Mala sala NKC-a (Palilula)
Đorđe Kadijević, Dejan Ognjanović i Dejan Dabić


17.11.
Loznica
Galerija Miće Popovića i Vere Božičković-Popović
Đorđe Kadijević, Dejan Ognjanović i Dajana Đedović


intervjui


            Ko pita – ne skita! A naročito ako Gula pita. Evo ko me je šta prošle godine pitao, a na linkovima imate i moje odgovore...

petak, 13. januar 2017.
            O prevođenju, Orfelinu, Poetici strave, Zavodniku, blogu...

U ponedeljak 21.08.2017. niški dnevni list Narodne novine objavio je intervju sa mnom. Taj tekst je, zajedno sa slikama, zauzeo više od 2/3 strane posvećene kulturi.
Glavni povod za razgovor bio je nedavni izlazak knjige Više od istine i njena promocija na festivalu Grossmann.
 

Već neko vreme postoji simpatičan portal pod nazivom Autostoperski vodič kroz fantastiku, posvećen popularizaciji svih oblika fantastike kod nas, pa tako i horora. I mene su intervjuisali u julu, i taj intervju objavili.
            O doktoratu, uređivanju, domaćoj žanr-sceni, Lavkraftu...

Dao intervju i za relativno novi portal „Naše malo skladište“. Obratite pažnju: postavili su mi nešto originalnija i ređa pitanja nego inače, pa ovo može biti zanimljivo i onima koji napamet znaju sve moje intervjue – a znam da takvih ima među vama!
O tome šta me je plašilo kad sam bio dete, o najkvalitetnijem horor autoru svih vremena, o Stivenu Kingu, zašto horor kao žanr nije previše zastupljen u Srbiji, o muzici koja me inspiriše, šta bih poručio nekome ko se upušta u pisanje horor priča ili romana...
 
           

          ostalo

Imao sam tu čast da tokom 2017. godine u dva navrata, tj. u dva konkursa, budem član komisije Filmskog centra Srbije, u kategoriji Sufinansiranje proizvodnje kratkometražnih igranih filmova (a u drugom naletu još i u komisiji za kratki eksperimentalni i „zahtevnog sadržaja“). Dao sam svoj doprinos da se poguraju neki kvalitetni horor i SF projekti... Više detalja ovde: Horor i fantastika na konkursu Filmskog centra Srbije.


RTS je prošlog leta, nedeljom  uveče, emitovao ciklus od 13 filmova kultnog italijanskog režisera Marija Bave. Reč je o prvom obimnom predstavljanju ovog značajnog, a ipak skrajnutog autora, na srpskim televizijama. Urednik filmskog programa RTS-a Nikola Popević (nekadašnji, a i dalje povremeni saradnik ovog bloga) zamolio me je da, ovom prigodom, napišem uvodni tekst kojim će ovaj zaista unikatno vredan ciklus biti najavljen na sajtu RTS-a. Tu najavu možete čitati OVDE.





Pred sam kraj godine izašao je FILAŽ br. 14 koji sam ko-uredio i par tekstova napisao – uskoro sledi najava, opis i ovo-ono.



POSTAO SAM UJAK (PO DRUGI PUT)!
Dobrodošao, mali Dule...

Više od istine: jedan prikaz

$
0
0


Kadija se rodi! Vaistinu se rodi! A imao je i zašto!
Rođendan Đorđa Kadijevića - koji upravo danas, na tzv. badnji dan uoči navodnog rođenja tzv. Isusa Hristića, puni 85 godina - obeležićemo na blogu dvojako: prvo sledi jedan dobar prikaz moje knjige o Kadiji, a zatim i snimak  nedavne emisije sa RTS-a u kojoj je Kadija gostovao i kao i uvek nadahnuto govorio.

            Knjiga na koju sam veoma ponosan, Više od istine: Kadijević o Kadijeviću (Orfelin, Novi Sad, 2017) dobila je još jedan kvalitetan, promišljen i dobro sročen prikaz. Njegov autor je Janko Takač a objavljen je 17.12.2017. na portalu Pančevo City.

 


Šta u svojevrsnoj (auto)biografiji filmski reditelj 

Đorđe Kadijević kaže o nekim od svojih filmova 

koje je snimio u južnom Banatu


Janko Takač


OBJAVLJENO 17.12.2017.

Đorđe Kadijević (1933, Šibenik) je u srpskoj javnosti poznat kao filmski autor kojeg se setimo prevashodono kada se pomenu filmovi Leptirica i Sveto mesto. Iako je režiser koji se na jugoslovenskoj sceni pojavio još šezdesetih – filmovima koji su bili deo tzv. crnog talasa – i iako je njegov rad bio najšire dostupan kroz TV seriju Vuk Karadžić RTB-a, do danas ga mlađa i srednja generacija ipak najviše poznaje po njegovim – za naše prilike pionirskim – horor ostvarenjima. Već dugo se oko Đorđa Kadijevića gradi status kultnog autora horror filmova, ali ima tome evo već desetak godina od kako se i filmski kritičari mlađe generacije ozbiljnije posvećuju ovom autoru. Počelo je to studijom U brdima horori: srpski film strave (Niški kulturni centar, 2007) i zbornikom Novi kadrovi: skrajnute vrednosti srpskog filma (Clio, 2008) da bi se kultni status Đorđa Kadijevića definitivno potvrdio ovogodišnjim monumentalnim delom, (auto)biografijom Više od istine: Kadijević o Kadijeviću (Orfelin, 2017). Za sve tri ove knjige, zaslužan je niški pisac, filmski i književni kritičar, prevodilac i esejista Dejan Ognjanović.
U najlepšoj tradiciji autobiografija sastavljanih u vidu serije intervjua – podsetimo se na primer knjiga Linč o Linču i Kješlovski o Kješlovskom koje je na srpskom izdalo izdavaštvo Hinaki – Ognjanović je u periodu od nekoliko godina obavio veći broj razgovora sa Kadijevićem i svi ti razgovori su objedinjeni su – zajedno sa velikim brojem ekskuluzivnih fotografija iz lične arhive režisera – u ovu impozantnu knjigu od skoro 500 stranica.

Praznik – Pohod – Kraj rata

Kadijevićeva filmska karijera je, dakle, počela je još sa filmovima tzv. crnog talasa i radi se o zaista – za to vreme – subverzivnim ostvarenjima. Prvo od takvih je film Praznik (1967) u kojem se Kadijević sasvim hrabro posvetio prikazivanju jedne ratne priče u kojoj su svi glavni akteri iz kvislinškog tabora – četnici i nedićevci. Dakle u doba realnog/samoupravnog socijalizma i ekspanzije partizanskog filma, Kadijević je snimio ratni film u kojem se partizani uopšte ne pojavljuju. Ovde je zanimljivo pomenuti epizodu sa cenzurom, koja u to vreme nije bila tako isključiva, a pokazalo se ni previše relevantna. Na cenzorskoj komisiji je za Praznik procenjeno da se radi o filmu koji bi trebalo zabraniti, ali pošto je cenzor ovo ostvarenje video i kao najbolje debitantsko ostvarenje dotad viđeno u socijalističkoj Jugoslaviji, Praznik je išao u redovnu distribuciju tokom koje je prošao više-manje nezapaženo. 
S jedne strane cenzura nije bila isključiva, a sa druge strane sama subverzivnost (inače prilično teškog i teskobnog) filma nije bila dovoljna da privuče veći broj ljudi u bioskope. Posle svog debitantskog, hvaljenog, ali slabo zapaženog Praznika, Kadijević je snimio Pohod (1968), o još jednoj subverzivnoj ratnoj priči. Ovaj put pratimo Čilu, radnika na imanju koji pred završetak rata luta ratom zahvaćenom Srbijom, krijući se od Nemaca, četnika i partizana. Čila nije sam, tokom svog lutanja od nemila do nedraga, glavni protagonista je privržen jednom teletu koje celo vreme vodi sa sobom. Tako je sve do konačnog oslobođenja kada dolazi do prinudnog otkupa i tada mu narodna vojska oduzima tele. Želimir Žilnik je Pohod nazvao najcrnjom tačkom crnog talasa. Treći film iz te nikad završene Kadijevićeve trilogije trebalo je da se zove Kraj rata, ali to delo nikad nije snimljeno jer se u to vreme na Kadijevićeve „drske interpretacije ratne i okupacijske stvarnosti” već gledalo kao na filmove crnog talasa, dakle kao na previše subverzivna dela. Kadijević inače odriče svoju pripadnost toj grupaciji jugoslovenskih autora (Dušan Makavejev, Žika Pavlović, Saša Petrović…) iako je po Lordanu Zafranoviću Kadijević bio i radikalniji od navedenih autora.

Žarki


Za čitaoce sajta Pančevo Si Ti posebno zanimljiva će biti epizoda o trećem Kadijevićevom filmu – filmu Žarki. U ovoj ratnoj drami u produkciji Kino-kluba Pančevo glavni protagonista Žarki pada u ruke folksdojčerima. Oni ga u lancima vode od sela do sela i javno muče da bi iz njega izvukli imena ljudi iz pokreta. Žarki (tumači ga Jovan Janićijević Burduš) odbija saradnju i biva živ sahranjen. Nažalost radi se o filmu kojeg se Kadijević odriče (Ja taj film ne smatram svojim. Kao da ga nisam ni snimio.) zato što kao režiser imao doista nepremostivih problema tokom produkcije ovog dela (Film je bio producentski onemogućen. Ja sam taj film počeo da snimam, i dospeo u producentsku mat-situaciju, …, ali ove okolnosti su bile naročito nesrećne jer su bile vezane za pokrajinsku kinematografiju. … A Vojvodina je tada imala svoj poseban fond za kinematografiju i za njih je bila velika uzurpacija da sada nekakav beogradski filmski ansambl i ekipa dođu da se mešaju u njihov ambijent i snimaju beogradski film na vojvođanske teme).
Produkcija Žarkog je dakle bila u rukama entuzijasta iz Kino kluba Pančevo, ali se prema Kadijeviću radilo o mladim, neiskusnim i neprofesionalnim zaljubljenicima u film, ljudima koji su bili puni dobre volje, ali koji su nažalost bili potpuni diletanti bez ikakve filmske škole. Na sve to, na pančevačkog producenta se navuklo neprijateljstvo vojvođanskih tj. novosadskih reditelja (Kadijević izdvaja Želimira Žilnika i Karolja Vičeka) koji su Pančevcima stavljali klipove u točkove sa namerom da film propadne. Na kraju je Žarki – koji je zamišljen kao martirološki i antiherojski film – postao delo bez pravog efekta i bez prave snage, nimalo sličan ostalim filmovima iz Kadijevićevog opusa. Zato Kadijević nije tražio, ni dobio honorar za ovaj film. Kao što to u životu već biva, Žarki se tada prikazivao u bioskopima širom Vojvodine i to sa izuzetnim uspehom. Bio je to Kadijevićev film sa najvećim brojem gledalaca.

Sveto mesto


Zanimljiva je i epizoda sa snimanja filma Sveto mesto gde Kadijević govori o snimanju veoma lepih i upečatljivih scena u ambijentu napuštene crkve. Ove scene su snimane na pravoj lokaciji – u stvarnoj napuštenoj crkvi u južnobanatskom selu Dolovo. Lutajući po Deliblatskoj peščari, ja sam u selu Dolovu naišao na jednu čistinu pored groblja na kojoj je stajala napuštena grobljanska crkva koju je podigao, neposredno pred izbijanje Drugog svetskog rata, jedan bogataš, vlasnik velikih površina zemlje. … Bila je jako zapuštena i oštećena, … ali još uvek je bila kompletna … U međuvremenu je ta porodica nestala, izumrli su svi i za to mesto nije trebalo tražiti dozvolu ni od koga ili bilo šta plaćati.Nezaboravne i predivno snimljene scene bdenja studenta teologije Tome (tumači ga Dragan Jovanović) nad telom Katarine (prelepa Branka Pujić) koja svake noći u crkvi ustaje iz sanduka i pokušava da priđe prestrašenom mladiću su do danas ostale urezane u pamćenje svakog poštovaoca domaće kinematografije. A eto, snimane su negde tu, pored nas…

Ostala dela

U nastavku knjige možete čitati o Kadijevićevim  ostvarenjima Pukovnikovica (1973), Darovi moje rođake  Marije (1969), Čudo (1971), Zakletva (1974), Beogradska deca (1976), Aranđelov udes (1976), Marija (1976), Čovek koji je pojeo vuka (1981), Napadač (1993), kao i o TV serijama Nikola Pašić: poslednja audijencija (2008) i dokumentarcu Tito i umetnost (2014).
Naravno, najveći delovi knjige posvećeni su danas već kultnim delima Leptirica (1973), Štićenik(1973), Devičanska svirka (1973), Sveto mesto (1990), kao i filmu Karađorđeva smrt (1983) i seriji Vuk Karadžić (1987). Posebno zanimljiv segment je poglavlje posvećeno nerealizovanim scenarijima. Ovde Kadijević govori o desetak scenarija za filmove i TV serije koji nikad nisu snimljeni, kao i o razlozima koji stoje iza izostanka njihove realizacije.

Mnogi režiseri sa područja bivše Jugoslavije zaslužuju jednu ovakvu impozantnu i sveobuhvatnu biografiju a Dejan Ognjanović i novosadski „Orfelin” su izdanjem o Kadijeviću nesumnjivo postavili jedan visoki novi standard u sastavljanju ove vrste knjiga na ex-YU prostoru.
* * * 



U emisiji Da Možda Ne emitovanoj na RTS-u 28.12.2017. govorilo se o odnosu istorije i televizijskih serija - od Nemanjića do modernih vremena, te o razlici između mitova, umetničkih fikcija i istorijskih činjenica.


Evo kako glasi RTS najava:
„Uzbuđenje zbog najave emitovanja televizijske serije o dinastiji Nemanjića, kao i uspeh serije Senke nad Balkanom podsetili su nas na to koliko imamo naklonosti prema umetničkim vizijama istorijskih epoha? Pamtimo velike serije i filmove kao što su Vuk Karadžić ili Boj na Kosovu... Koliko su televizijske serije pomogle da upoznamo našu istoriju i kako su uticale na našu stvarnost? Koliko smo progresivni a koliko konzervativni u pogledu na prošlost iz perspektive vremena u kome živimo? U kojoj meri je naša percepcija istorije ideološki obojena i da li smo uspeli da izbegnemo zamke mitologizacije? Da li više pamtimo srpske velikane kroz glumačke uloge ili muzeje i istorijske knjige?“
U emisiji su govorili:
Zdravko Šotra, reditelj,
Deksa Pantalejski, "scenarista",
Đorđe Kadijević, reditelj, scenarista i istoričar umetnosti,
Prof. dr Smilja Marjanović-Dušanić, istoričarka i konsultantkinja u seriji Nemanjići.
Autor i urednik: Olivera Kovačević.

Emisiju u celosti možete pogledati na RTS-ovom Jutjub kanalu.



https://youtu.be/sOY4f56Rs6s  

TWIN PEAKS (1990-1991) - Ghoul's view

$
0
0
            

Evo nekih fragmenata misli, impresija, prisećanja i slutnji koje osećam potrebu da sa vama podelim povodom prve dve sezone serije
Tvin Piks, a povoda za to ima najmanje dva.
Kao prvo, Tvin Piks će biti emitovan na RTS-u u narednim nedeljama i mesecima, i to počev od samog početka, od 1. epizode 1. sezone, koja će biti prikazana u petak 12.01., a nakon toga će, sve redom, ići od utorka do petka uveče na RTS2 u 21h, sa reprizama od ponedeljka do petka na RTS2 u 16h. Da nacrtam, to znači da će 1. epizoda (RTS2, 21H, 12.01.) biti reprizirana u ponedeljak 15.01, a 2. epizoda biće u utorak 16.01. RTS2, 21H, sa reprizom u sredu u 16h, itd.
Kao drugo, i važnije, ostadoh dužan svog osvrta na najnoviju, III sezonu (koja će, ako to gore nije dovoljno jasno nacrtano, biti prikazana na RTS-u odmah posle prve i druge sezone). Pošto mi je januar standardno popunjen gledanjem poslednjih preostalih filmskih kandidata za godišnje BEST OF liste, ne verujem da ću stići da još jednom odgledam ceo TP3 pre početka februara, što znači da će moj osvrt na III sezonu verovatno doći na red negde u prvoj polovini februara – taman uoči RTS emitovanja III sezone...
Stoga, dok ne sazri čas za moj rivju III sezone, evo ispod mojih misli i opservacija o prve dve sezone. Takođe, podsećam da na blogu već možete naći vrlo dobar overvju prve dve sezone koji je uoči početka III sezone prošlog proleća sačinio saradnik bloga, „matoji“ (ali pazite se, tu ima spojlera), i to stoji OVDE.
Pored toga, na blogu možete čitati i moj osvrt na film TWIN PEAKS: FIRE WALK WITH ME, koji je zapravo daleko važnija i supstancijalnija priprema za III sezonu nego što su to epizode serije koja joj je prethodila.
            A sad, uoči superfinala superserije...

            Supersubjektivni ugao


            Tvin Piks sam zavoleo na prvo gledanje, kada je tokom proleća 1991. godine ta serija bila emitovana u noćnom programu, čini mi se TVBG. I koliko god ta serija bila odlična i sama po sebi, meni će uvek biti dodatno posebna – dapače, unikatna – zato što sam je gledao upravo u najvažnijoj, najprelomnijoj godini svog života, kada sam otkrivao čudesne svetove duha i tela, ljubavi i ravnodušnosti, svetla i mraka... Da, bio sam zaljubljen tih meseci i ne mogu ni danas da vidim Odri i Bobija a da nemam neku vrstu flešbeka, ili barem posebnog sećanja na tadašnje vreme i tadašnje fetiše i fascinacije i identifikacije...
            Linča sam, u to vreme, već snažno voleo, pre svega zbog Čoveka slonakoji mi je dugo, u ranoj mladosti, bio omiljeni film (uopšteno gledano, nevezano za žanr), ali i zbog tada sveže otkrivenog sveta slatke perverzije iz Plavog somota. Da, bio sam tada itekako već zagazio u ljubav prema „čudnom“, ekscentričnom, bizarnom, i nisam doživeo Tvin Piks kao nekakav šok kakav su doživljavali „normalni“ gledaoci navikli na običnije TV krimi sadržaje.  
         Ne da se nisam čudio njegovim otkačenostima nego sam ih spremno i s radošću dočekao i uživao ponajviše baš u njima, a ne u sapunici i hudanitu malog mista. Tek kasnije, sa razvojem istorijske svesti i punog poimanja konteksta shvatio sam kolika je to revolucija bila na tadašnjoj televiziji. Ali, usred revolucionarne godine mog života, koja se okretala ka mraku i propasti zajedno sa raspadom zemlje, eksplicitno započetim tog leta, Tvin Piks mi je legao sasvim prirodno.
            Ne, nisam se primao na „luckaste“ likove per se: infantilno-retardirani Endi i Lusi nervirali su me, mlaki šerif i njegova afera s onom kineskinjom smrtno su me gnjavili, kao i ljubavisanje kafedžijke i pumpadžije, te svaka pojava Džejmsa (i dan-danas ne mogu da dokučim dal' je Linč taj lik parodirao ili ga je strejt stavio onako njanjavo-patetičnog)... Nisam otkidao ni na fetišizaciju kafe (koju nisam pio tada, niti je pijem sada) i pite od višanja (koju jedem, kad je ima, ali čije odsustvo ne primećujem kad je nema), ni na za moj ukus preteranu količinu sapunice (bez obzira što je ova bila donekle izvrtana naopačke, poluparodirana itsl), a kao ozebao sunce dočekivao sam svaki nagoveštaj mistike, natprirodnog, fantastičnog, stravičnog... A kako je serija odmicala, bilo ih je sve više.
            „Damn fine coffee? Damn fine pie?“ WHATEVER! Dajte bolje još tih borova što se usred duboke šume ljuljaju na noćnom vetru (ali, da li je to vetar? Da li je to samo vetar?!), dajte BOBa kako viri iza ćoška, ispod kreveta, iza dvoseda, dajte Crvenu Sobu, patuljke i džinove i Crne Magove što s vatrom hodaju kroz vekove prošle i buduće – to mi dajte, a ne hotelijerske zavrzlame oko ril estetjta, i pilane, i izbore za mis i kamiondžije i njihove narko-dilove!
            Fast forward 26 godina kasnije – i, na moje veliko olakšanje i radost, u III sezoni je poprilično sljušteno ono što me je u starom TP nerviralo ili me gnjavilo, a do 11 je odvrnuto ono zbog čega sam seriju i (za)voleo. Znači, NE hodanje manje-više utabanim stazama sapunice uz povremeno blago, jedva primetno skretanje s te stazice, nego smelo i ludo-hrabro lomatanje po žbunju i gustišu i mraku neispitanih predela podalje od stazice kojom bojažljive, konvencionalne dušice vole da gaze...

            Superpočetak!

            Ne mogu dovoljno snažno da naglasim koliko je pilot-epizoda TP ingeniozna. Iako je bila s pravom hvaljena, ona je toliko fucking dobra da se ne može prehvaliti!
            Pronalazak Lorinog tela, umotanog u plastiku... Reakcija Pita i Endija, pre svih, ali i starog doktora... Apsolutno genijalno postepeno saznanje, u školi, šta se zapravo desilo... To kako Dona sabira 2 + 2 + 2... Ona učenica koja istrči van škole plačući... Bobi koji se lomata i bacaka i svađa po hodniku... Pa onda reakcije Lorinih roditelja, čisto zlato...
Koncentrični krugovi koji se šire oko tog jednog leša i to kako postepeno uzburkavaju čitavu tu malu zajednicu – to je toliko genijalno uhvaćeno i preneseno, sa istinskom dušom i razumevanjem, sa ljudskošću, nesenzacionalno, ne kao gimmick i plot point, kao „ok, mrtva cura, ajde idemo odma na plot-plot-plot, whodunnit“ nego sa Linčovim trejd-mark smislom za ritam, za doziranje, za tempo, za akcenat, za detalj... Čisto besprekorno savršenstvo!
            To se zove udica! Nikad me više u životu nijedna prva epizoda ili pilot nisu ovako vešto, pametno i sa srcem i dušom (ne isključujući pritom mozak!) upecali. I to ne samo zbog vulgarnog hudanita (Ko je ubio Loru Palmer? Ko je upucao Mister Bernsa? Ko je Kartmanov pravi otac?...) – mislim, OK, naravno da je i mene to zanimalo i da je to bio jedan od motora serije, ali mnogo više me je zaintrigirao ceo taj pažljivo izgrađen svet, a naročito nagoveštaji daleko šire i mračnije (natprirodne) pozadine tog jednog ubistva. Dakle, od starta me je više zanimala osobena mitologija (šta su sove ako nisu stvarno sove?) nego sociologija „malog mista“ i njegova prizemna sapunjara (dal će ovaj da se spanđa s onom i dal će ona da otkrije da je onaj vara...).

            Superglumci

            Dopustite mi samo par kratkih truizama koje moram da izbacim iz sebe: uz svu navodnu Linčovu otkačenost, ekscentričnost i šta ti ja znam, ono što po meni nije dovoljno hvaljeno kod njega jeste njegova ljudskost – i smisao za (pravog) Čoveka i pravu Ženu, ukratko, za kasting najsavršenijih mogućih glumaca. To važi za sve njegove filmove, počev od Eraserheada pa nadalje: koliko god Linč bio slikar po izvornoj vokaciji, on nikada nije puštao da Slika (i Stil) zasene Čoveka. To je činio za razliku od nekih drugih, npr. Hodorovski ili Arđento, koji su svoja ludila i vizije ovaplotili koristeći pretežno B i C glumce, a čak i kad su imali ponekog iz A lige, uglavnom nisu znali šta bi s njim – npr. Maks fon Sidou u Sleepless.
Linč, pak, iako površnom gledaocu može delovati kao nekakav „style over substance“ autor, nekakav provajder oniričnih, iracionalnih bulažnjenja bez ikakvog smisla, čovek koji baca na ekran koješta bez reda i smisla, kako mu ćune ili šta mu se u snu javi kako bi zasenjivao prostotu svojom „ekscentričnošću“ – hej, sreo sam mnoge zastupnike ove „teorije“ i pričao sa njima! – zapravo je odličan storiteler, i to je kvalitet koji mu do sada, takođe, čini mi se, nije bio dovoljno prepoznat i pohvaljen. Taj čovek ume da ispriča priču – da, priču, sa početkom, sredinom i krajem, i sa smislom povrh svega!
Možda je on, ponekad, priča drugačijim ritmom, sa drugačijim akcentima, iz neočekivanog ugla i odvede u nekonvencionalnom pravcu, ali to nikako ne znači da su, kao što sam često slušao, filmovi kao Lost Highway i Mulholland Dr. bez smisla. Naprotiv. Ali treba pažnje, strpljenja, treba sposobnosti da se odbace izlizane štake i istrulele štule holivudske naracije kako bi se ušlo u Linčov svet, i uživalo u njemu...
A taj svet je, kažem, još komunikativniji (i složeniji!) nego nekih drugih Na-Slici-Zasnovanih-Reditelja baš zbog svoje ljudske dimenzije – zbog snažnih likova snažno oživljenih vrhunskim glumačkim kreacijama. Bilo da se radi o odlično odabranim veteranima (Džon Hart, Denis Hoper, Hari Din Stenton...) ili manje-više novajlijama koji su tek kod njega procvetali (Džek Nens, Kajl Meklahlan, Lora Dern, Šeril Li...) – oni se Linču prepuštaju u potpunosti, jer taj čovek zrači poverenjem i ljudskošću: znaju da neće biti zloupotrebljeni nego vrhunski upotrebljeni, čak i ako ne znaju baš sasvim šta tačno rade tj. gde se baš u velikoj slagalici njihovo parče nalazi.
Ali sve ovo je zapravo samo dugačak uvod kako bih kazao sledeće: uz svu čast i poštovanje celom glumačkom ansamblu, ako bih u prve dve sezone morao da izdvojim jednog glumca, to bi bez i najmanje dileme bio – Rej Vajs! Da, Lorin tata. Šta taj čovek tu radi!!! Kroz šta sve prolazi! Koje sve emocije ima da izrazi, i facom i celim telom! Mikrogluma, makrogluma, brzalice, zezalice, zlokobna mrštenja, sreceparajuća plakanja, jezivi plesovi...

Lik istovremeno zastrušujuć izvan svake mere (ultimativni zli Pater Familias – oličenje najgoreg straha, da ni u sopstvenoj kući, ni od svog najrođenijeg nisi siguran!) i dirljivo patetičan, kada shvati šta je, posednut, nesvestan (?), izvan kontrole, učinio – oskrnavio i ubio svoje najvoljenije: kakav raspon, kakvo ludilo zahtevati od jednog glumca da to sve pokrije – i kakav unikatni fenomen da se to, zapravo, desi, bez greške, bez ijednog iskliznuća, jezivo ubedljivo, i zastrašujuće, i dirljivo... 
To što je Rej Vajs uradio u Tvin Piksu (uključujući, naravno, i film – gde je još jeziviji!), to je za sve antologije, sve nagrade, sve udžbenike, sve ordene, spomenike, zlatne zvezde, holove slave, Emije, Emue, Globuse, Oskare, Palme, Međede i ostalo.
To važi i za Grejs Zabriski, koja mu tu igra ženu, mada na svoje pravo jezivo mesto dolazi tek u III sezoni...

            Super-Pad i Super-Bomba
  

            Da, moram se složiti sa opštim mišljenjem – ne volim kad se to desi, radije bih da pišam uz vetar i stojim sam na pustopoljini, da budem originalan, sam samcit protiv svih, ali ne mogu; volim Platona al' mi je istina draža. Naime, jeste, II sezona Tvin Piksa, nakon što Lilend Palmer skonča u apsani, počinje naglo da pada, i ne uspeva da stane na svoje noge – sve do spektakularne finalne epizode, koju je Linč napisao i režirao. Priznajem, ima i tom otpatku od polusezone zabavnih delova – recimo, genijalna slešer-horor scena Liovog buđenja iz retardacije i proganjanja neverne ženice – ali ceo taj podzaplet sa Vindomom Erlom bio je krajnje nezanimljiv u startu: slepo crevo u seriji koja se otrgla iz ruku Linča (koji je bio zauzet snimajući svoj najslabiji film – barem za mene, Divlji u srcu su mnogo divljine i nimalo srca, a sve napadno uninvolving).  
Nimalo čudno što je to slepo crevo neceremonijalno odstranjeno u Linčovom finalu II sezone – smejem se samo kad pomislim kako je Vindom bez respekta zgužvan i bačen u kantu za đubre tom prilikom (u Crvenoj sobi, od strane Boba), kao Linč da kaže: „Jebo vas ja, ostavim vas same par meseci i vi mi izađete sa OVIM?! Bacaj to tamo i da ga više ne vidim!“ Još manje je čudno što tokom cele III sezone Vindoma niko više nije ni pomenuo. Kao da ga nije ni bilo...
            Da i ne govorim o drugim promašenim podzapletima, recimo predosadno nagvaždanje sa ludilom Bena Horna i njegovih reinscenacija bitaka iz Građanskog rata! Pa teško mi je bez psovanja da uopšte išta kažem o tom kretenizmu, o tom traćenju još jednog nedovoljno hvaljenog glumca (što se mene tiče, Ričard Bejmer je jedan od vrhunaca I sezone TP, uživanje za gledati, i ako bih imao neke zamerke na III sezonu, a imam ih, jedna od njih se sigurno odnosi na to što mu nije dato ništa zanimljivo da radi). Ili Zauvek-Dosadni-Džejms i njegove couldn't care less neo-noir peripetije. Ma, neću dalje o tome.
Samo da potvrdim i potpišem: II sezona se istrgla iz ruku svojih tvoraca, odlutala u pravcu preteranog kreveljenja i slepstika i karikature, izgubila se duša, sve je otišlo predaleko u parodiju, i koliko god meni lično bilo žao zbog otkazivanja serije, tada, ne mogu reći da ne razumem njene finansijere. To više nije bio TP koji smo voleli, želeli i zasluživali, nego travestija koju je Linč pokušao da zauzda – ali premalo, prekasno. Njegova ludački dobra „poslednja“ epizoda zaista je jedan od vrhunaca serije, ali – zbog onih 7-8 koje su joj prethodile, sasvim je razumljivo zašto umalo nije i ostala poslednja (bez obzira na više nego otvoreni kraj).

Odjeci...

Nije ovo ni mesto ni prilika da pišem o skoro neizmernom značaju i uticaju ove serije ne samo na igranu TV produkciju nakon nje nego na svekoliku pop-kulturu... Ali ću vas, a propos toga, podsetiti samo na moj tekst o Sklavijevoj aproprijaciji Tvin Piksa u čuvenoj dvoepizodi Dilana DogaDilan Dog u Tvin Piksu!

Uostalom, pisano je već puno o tome u proteklih četvrt veka. Ali od svega zabavnog i ludog što je ta serija uradila (a uradila je MNOGO) izdvojiću ono što je, za moj horor groš, primarno – a to je kako je podmuklo, kvarno, zajebano, lukavo (polako, prvo na kašičicu, pa tek posle na kutlaču) najširem auditorijumu, uljuljkanom u veri da gleda ljupku krimi sapunicu sa otkačeno-simpatičnim likovima, uvalila HOROR!
I to pravi, nepatvoreni, gaće-useravajući, nadrealni, crni, košmarni horor – a ne detinjarije koje su se u to vreme na televiziji izdavale za horor tipa TALES FROM THE CRYPT, TALES FROM THE DARK SIDE, MONSTERS i imbecilne mini-serije Mika Gerisa po Kingu ili bez Kinga. Ne kažem da u tim serijama nije bilo i finih epizoda i pažnje vrednih stvari – ali ipak, naglašavam, čak i u najboljim izdanjima to je ipak infantilni horror-lite, dijetalni horor za decu i vikendaše. Tvin Piks je na TV doneo HOROR, bato, za odrasle!

A ako to važi za prve dve sezone – u kojima je to bilo pomalo bojažljivo, utopljeno u more mehurića od sapunice – koliko li to samo mnogo više važi za balls-to-the-wall ludačku nadrealnu I-don't-break-for-no-one III sezonu! Ali o tome, uskoro...
Za oko 25 dana

THE SHAPE OF WATER (2017)

$
0
0

 **(*) 
 3- 

            Novi film Giljerma del Tora, Oblik vode, opšteobožavana je i svuda-nagrađivana, za-Oskara-viđena fantazija o radostima miscegenacije* između ljudi i amfibija, iliti liberalna fantazmagorija o bezuslovnom prigrljivanju Drugog -
– dokle god je taj Drugi dovoljno egzotizovan (kao iz Bajke!) i isfantaziran tako da bude suštinski nalik nama, ili barem izmaštan tako da se čak i evidentne razlike poriču ili metu pod svima očigledan tepih, kao da ih nema.
* Miscegenacija (Lat. miscere, „mešati“ + genus, „vrsta“) je mešanje različitih rasnih grupa kroz brak, seksualne odnose i razmnožavanje.
            Drugim rečima, Oblik vode je savršena fantazija za sva ona liberalna krvareća srca u fazonu “Ako je hladno vama, hladno je i njima – pustite ih unutra” – bez obzira da li su ti “oni” koje treba pustiti vrapčići, mačići, srne ili preko-pola-globusa prešavši Sirijčići. 
Biće ovo lepa bajka za sve one koji misle da su državne i druge granice samo imaginarne crte koje se mogu prelaziti bez pasoša i kontrola, bez ograničenja, i da su svi ljudi na svetu braća samo zato što, kad nam se odere koža i sljušti sve meso i žile, izvadi krv i pokidaju nervi, na nivou kostura smo „svi isti“.
A pošto su nam kosturi isti, međuoplodnja između svega i svačega je i poželjna i potrebna i treba je svuda promovisati kao biološki i svaki drugi imperativ. Del Toro nam ne pokazuje kako tačno izgleda kostur njegovog čoveka-amfibije iz ovog filma, ali sudeći po spoljašnjem mu, sasvim humanoidnom obliku, reklo bi se da je njegov kostur barem 95% sličan ljudskom, pa je prema tome sve u redu: gospođice, slobodno priđite, pipnite, pomazite, u sebe primite njegova jajašca (ili šta već ova žaba od dva metra ima u smislu oplodnje), rodite mu sina-punoglavca – hej, kosturi su nam skoro isti!
            O čemu se ovde radi? Usamljena, mutava čistačica klozeta u nekakvoj top-sekret mad-scientist laboratoriji oličenje je Potlačenog Autsajdera: em je proleter na samom dnu socijalne lestvice, em je nema (bez glasa!), em su joj dva najbolja prijatelja – pripadnici dve najmasnovnije manjine u Americi, posle proletera: jedna crnkinja (koleginica po WC četki) i jedan gej (ovde, za promenu, stariji čiča).
 E, budući da su toliko po prirodi (?) stvari skrajnuti i maltene rođeni da budu ugnjeteni, oni su takođe i predodređeni (?) da raširenih ruku reaguju na pojavu stvorenja iz Crne (sic) lagune kao na brata najrođenijeg.  
Tim pre što taj brat dolazi iz hronično potlačenih i eksploatisanih regiona (Južna Amerika), i što ga doslovno u lancima drže militaristički beli američki zlikovci, personifikovani jednim bezdušnim karijerističkim pukovnikom i jednim ludim naučnikom sa suptilnošću i umiljatošću vlasnika frik-šoua, ili barem krotitelja lavova (samo ne toliko spretnom, budući da prebrzo i prelako u gubici Frogmena ostane bez dva prsta).
Dakle, Oblik vode je levičarska bajka o tome kako smo u srcu (tj. u kosturu) svi mi braća – radnici, seljaci, poštena inteligencija, crnci, Cigani, gejevi, Sirijci, Srbi, Muslimani... – ali nam sreću kvare desničarski, obavezno Beli (i, naravno, američki) Zlikovci sa svojim falocentričnim, rasističkim i nekrofilnim militarizmom koji nameće veštačke podele, lažne granice i bezdušnu ekspolataciju i/ili uništenje svake Drugosti... 
Jer, da nije njih, planetom bi vladao sveopšti komunistički melting potu kojem bi se u jednom loncu pomešali i beli i crni i žuti i smeđi i svi ostali što su, na nivou kostura, isti (ili bar slični), i još bi pride u čorbu uskočila i koja amfibija, Jeti, Bigfut i ostalo što na dve noge hoda a nije živina...
Zato, čistačica se zbliži sa mučenom amfibijom, hrani ga kuvanim jajima (ovde bi jaje trebalo da simbolizuje ŽIVOT, nasuprot SMRTI koju oličavaju pukovnik i „naučnik“, a ne dušu, kao u Angel Heart) i, kad vidi da se ovim zlikovcima žuri i da planiraju da Akvamena seciraju kako bi otkrili njegove (pre svega disajne) tajne, reši da zajedno sa polupismenom crnom čistačicom i nezaposlenim gej matorim prdekanjom zajebe čitav američki vojnoindustrijski kompleks i ispred nosa im iznese ovo Čudo(vište?).
Kad je del Toro shvatio da je čak i od jedne Bajke preterano očekivati da se to proguta (mislim, to da tri nesposobna nikogovića tek tako išetaju iz dobročuvane vojne laboratorije sa top-sekret robom, pa makar dve od njih i radile unutra – kao higijeničarke) tu je i deus ex machina Dobri Rus (igra ga Dobri Tata iz Call Me by Your Name), inače po zanimanju špijun, koji iznutra radi na tome da za baćuške mazne Čudovište iz Crne lagune Amerima - 

- ali kad vidi da su ove dve bliže tome od njega (sic!), on im prosto pripomogne u tome nekakvim Sport Billy džidža-midža gedžetima. Što ne može ruski špija, mogu dve dobro obučene tetkice.
I onda, posle jedne umereno napete i zabavne scene bekstva, ova ženica dovede amfibiju sebi u stan, tj. u kupatilo, strpa ga u kadu (ne obazirući se više, od tog trena, na ličnu higijenu) i drži ga tu u stilu My Own Private Amphibian. A on, onako nemoćan i jadan i krhak, samo leži, trepće škrgama i čeka da mu ona pomogne, tj. da padne kiša pa kad nadođe nekakav obližnji kanal da ga Baci Niz Rijeku (A Bio Je Život Njen).
Dozvolite mi da skratim sranje i pređem na suštinu: naivnost idejnosti ogleda se ovde u naivnosti karakterizacije i dramaturgije. Dobri momci, cure i gejevi su DOBRI, zli momci (i isključivo Momci) su ZLI, a DRUGOST, oličena u „čudovištu“, prikazana je podjednako simplicistički, naivno, ograničeno, kao platno za projekciju sopstva a ne kao autentična, autohtona Drugost.
Šta to znači? Znači da je ovaj amfibijac, ovaj Sirijac, ovaj Meksikanac, tretiran kao patetična, nemoćna figura; kao ljupka krupnooka igračkica; otvoren za komunikaciju, dobrodušan, ali podređen protagonistima koji otelotvoravaju „normalnost“ ovog filma (tetkica i njen kružok) i zavistan od njih. 
On je egzotizovana, zaslađena, ali takođe i kastrirana Drugost, čak i doslovno, pošto ova žaba nema penis – među nogama je gladak i ravan kao Barbikin Ken – iako, kad smo već kod toga, del Toro u par navrata eksplicitno pokazuje Barbikinu, tj. tetkicinu ribicu. Dakle, ona jeste sexualizovana, a On (To) nije. Drugost je, u vizuri ovih liberala, uvek nekompletna, fali joj nešto Naše da se upotpuni (pa makar to bilo i nešto tako skromno kao što je nemačko državljanstvo).
To je klasični problem u tretmanu Drugosti čak i onda kada se pokušava biti liberalan: dakle, INFANTILIZACIJA drugosti. U ovome del Toro dosledno (mada, verovatno nesvesno) sledi svog velikog uzora, Spilburgera, na čiji se E.T.ova šećerna vodica umnogome naslanja. Jeste, narode, ovaj Čovek-Žaba tretiran je suštinski isto kao Dečak-Žaba u E.T.-u. I kod del Tora i kod Spilburgera, onaj Drugi je:
-nemoćan
-pasivan/zavistan
-infantilan
-aseksualan
-slabe asertivnosti, više reaktivan nego aktivan
-aktivnost je vezana za ljudskog protagonistu, dok drugost nose okolo kao stvar
-drugi služi kao ogledalo nama, ali nema autonomno sopstvo nevezano za nas.

Takođe, u oba slučaja, bajkoviti Drugi je doslovno LEKOVIT: on vida rane, običnim dodirom njegovih krljuštavih šaka rupe u koži nestaju kao Alanom Čumakom odnesene, on je, ukratko rečeno, samo varijacija na Magične Crnce i Magične Indijance iz proze Stivena King-burgera, čista projekcija nečiste bele savesti i pokušaj da se naivno, klinački, kompenzuju određeni stereotipovi ni manje ni više nego građenjem novih stereotipova. 

Slučajno ili ne, procenite sami, ali i Iti i Čovek-Žaba u jednom trenu „poginu“, umru, skviknu, samo da bi vaskrsnuli, poput Hrista – jedino što Iti to radi na pola filma, pa Spilburger nemilosrdno cedi dečje suze letnji dan do podne (i to maestralno radi, to je takav spektakularno besramni a vešt tear-jerk da čak i ja tek najvećim naporom svih snaga jedva odolevam da na to ne zasuzim!)
S druge strane, del Torov alter-ego Ejb Sapien (jeste, to mu je čak bila i imejl adresa zadnji put kad mi je pisao!), kao, zagine, pred sam kraj, kad nema mnogo vremena za tear-jerking jer već je ispucao dva sata na melodramu, pa zato vostane ubrzo kako bi priklao zlikovca i zaplovio sa tetkicom u srećniju budućnost...
U oba slučaja, Drugi je Pojedinac: niti vidimo niti osećamo niti slutimo njegovu Kulturu i Civilizaciju; ne postoji čak ni najmanja radoznalost da se o Njima nešto sazna. Mi nemamo pojma o Itijevoj rodnoj planeti i svetu iz kojeg dolazi (kakvo mu je društveno uređenje, recimo, i gde je on u njemu; navodno je naučnik, istraživač, ali ceo film se ponaša kao nedoraslo detence – ili oživela igračka) -
isto kao što ni u ovoj bezobličnoj vodi ne znamo ništa o Amfibiji: ima li ih još, i koliko, i kako im je uređen život u toj Amazoniji, imaju li ikakvu civilizaciju, gradove, ovo-ono, ili se samo brčkaju po vodi ko neke žabe i žive u rupama i pećinama pod vodom...
Jedino čujemo da ga urođenici smatraju „bogom“, ali osim brzoplete i površne Hrist-simbolike (gorepomenute), od toga nema ništa. Izbegava se, dakle, pitanje „ko su ONI“ a sve se, detinjasto pojednostavljeno, posmatra kroz „ko je ON/TO“. Svejedno da li je iz Sirije ili sa Sirijusa.
Važno da je kostur ispod svima isti, a ovo gore – ova superstruktura– to je nebitno, to su finese, sitne razlike... Da li grliš hladnu ljigavu žabu ili dlakavog majmuna ili glatku ljudsku kožu – pih, cepidlačenje! Kostur je bitan a ne te površinske (površne?) finese!






ON/TO ionako ne postoji kao individua, nego samo kao ogledalo na kojem se odražava naša „liberalnost“, naša širokogrudost, naša otvorenost za Druge, naša humanost prema svemu humanoidnom
Pitam se, samo, kako bi ova priča izgledala da stvorenje ne hoda na dve noge i nema humanoidnu građu nego, recimo, da izgleda kao neki meduzasto-hobotničarski mini-Ktulu. To je, seko, prava Drugost, a ne ova našminkana man-in-the-suit„drugost“. Tu je Rodos, tu skoči pa zaroni u tu dubinu, tu da te vidim da li bi TO zagrlila, pa u tom leglu Onih Dubokih obitavaj među čudesima i divotama zauvek!
Pre osam decenija veliki Lavkraft je napisao svoj pregenijalni anti-miscegenacijski traktat, „Senku nad Insmutom“ o (ne)mogućem braku (i seksu!) između sisara i amfibija, i o nakaznim posledicama koje iz toga proističu kad/ako se dese. Kvaziliberalni ološ ga je osudio i dan-danas ga osuđuje i grob mu prekopava i zapišava zbog toga. 
Kvaziliberali u svojim infantilnim fantazijama misle da masovno puštanje Sirijaca usred jedne radikalno drugačije KULTURE nema nikakvih posledica po tu kulturu jer ih posmatra samo kao masu POJEDINACA – pasivnih, nemoćnih, neasertivnih, zavisnih, aseksualnih... a kad ovi posle na bazenu počnu da im vaćare decu i siluju ćerke, ah, kriv im američki imperijalizam i militarizam!
Hej, kosturi su nam svima isti, pa zato - čemu insistirati na površinskim razlikama?
Ovaj miš-meš Spilburgera (pre svega iz E.T.-a) u koktel ubacuje i krupne komade Ž.P. Ženea: mišasto ženče u gl. ulozi, gusta gama u fakturi slike, stilizacija bazirana na 1950-im... Baš kao u Delikatesnoj radnji, tako i ovde na TV-u stalno idu neki nevini crno-beli mjuzikli, a iz istog filma maznuta je i scena do vrha vodom napunjenog kupatila, i otvaranja vrata koje izaziva poplavu u stanu (s tim što je kod Ženea ta scena bolja i lepša i spektakularnija)...
Sve u svemu, ova pričica uopšte nije toliko originalna, pa ni maštovita koliko se pričinilo njenim obožavaocima – zapravo je do bola predvidiva, kako idejno tako i dramaturški, a njena fundamentalna neodrživost umotana je u debele slojeve Bajke kako ne bismo primetili njenu fizičku i fiziološku neizvodljivost. 
Uostalom, bez obzira na prizore tetkičine šumovite vagine kojima nas je del Toro častio, ova romansa je krajnje čedna, kako jedino i može i mora biti – ceo film je jedna velika predigra, i prekida se tačno onda kada bi do penetracije trebalo da dođe. I prirodno što se prekida baš tu, jer tu se dolazi do kraja ćorsokaka posle kojeg nema dalje – pošto ova amfibija NEMA PIŠU!
Na svu sreću što je tako; jer da je ima, ovaj film bi stvarno mogao biti prikvel za apdejtovanu verziju „Senke nad Insmutom“!
            P.S. Finalni twist, u kojem vidimo da je tetkica od rođenja imala rudimentarne škrge, odnosno da je bila nešto kao podmetnuto dete (changeling) – budući da nam film pošteno i na vreme kaže da se ne zna ništa o njenoj prošlosti kao ni odakle joj ti prividni „ožiljci“ na vratu – zapravo NEGIRA čitavu liberalnu idejnost filma. 
Nije ovo to što izgleda!
Naime, poruka ovog filma, takva kakva je, ima smisla jedino ako se radi o ljubavi NAS i NJIH, ljudskog bića i „čudovišta“, lepotice i zveri, pripadnika dva odvojena sveta. Jedino tako bismo imali ilustraciju polit-korektne teze o navodnoj iluzornosti granica i njihovom olakom preskakanju, kao da su one samo tamo neka žica na kakvoj livadi između Srbije i Mađarske, recimo.
Freddy was NOT here!
            ALI, sa ovim otkrićem, to više nije priča o liberalnim NAMA koji orno prigrljujemo drugačije, različite NJIH, nego je priča o tome kako ISTOG PRIVLAČI ISTO: nema ničeg zemljotresnog u ljubavi jedne poluamfibije prema drugoj amfibiji – hell, dešava se svaki dan u bari pored vas. Ovim krajem Oblik vode puca sebi i u tu jednu nogu koju, kao, ima.
            Zamislite film o mladoj Mađarici (onoj što smeta između dva Slovenca) koja se zaljubi u mladog i zgodnog Sirijca, izbeglicu i migranta kojeg Zli Orban drži u laboratoriji i bocka onom električnom motkom za stoku, 
pa mu ova pomogne da pobegne u neku mađarsku pustinju, peščaru, šta god, gde bi se ovaj osećao kao kod kuće, samo da bi ova na kraju otkrila da nije zapravo ni bila čista Mađarica, jer joj je davno nestali i nepoznati tatko ustvari takođe bio Sirijac.
            E, to vam je Oblik vode, samo sa ikonografijom B-muvija nakićenom većim budžetom i licidersko-srčanom stilizacijom.

            A pošto ovaj film zapravo ne promoviše istinsku interakciju sa radikalnom Drugošću nego samo pozira da to čini, šminkerski, lažno (a verovatno i nesvesno, jer del Toro nije nikakav mislilac, već samo infantilni omažista ljubavima svoje mladosti) – predviđam mu sve nagrade i obožavanje ovoga (polu)sveta.

LUZITANIJA – Dejan Atanacković

$
0
0



LUZITANIJA – Dejan Atanacković
Dobitnik NINOve nagrade za najbolji roman 2017.
Besna Kobila,
Beograd, 2017
 

            Čitanje savremene srpske književnosti za mene je kao odlazak kod zubara: nešto što izbegavam koliko god mogu, pribegavam mu samo kad me muka natera, a na kraju, kad sve prođe, srećan sam ako mogu da kažem: „Pa, dobro, to nije previše bolelo.“
            Tako je i sa romanom LUZITANIJA Dejana Atanackovića: pročitao sam ga, bilo mi je OK dok je trajalo, a na kraju balade mogu da odahnem: nije previše bolelo. A, ako time neću zvučati kao neki mazohista, dodajem: čak je, povremeno, i prijalo!
            Ovaj roman je, u srži, ako bih ga sveo na jednu ili dve glavne (srodne) teme, pohvala ludosti i pokuda gluposti. I na oba plana je prilično ubedljiv.
            Ludost je pohvaljena zato što je slobodna i nesputana (osim ludačkom košuljom), što je skrajnuta i žigosana od strane tzv. normalnih, a glupost je pokuđena zato što je to kancer koji se nemilice širi ponajviše ispod krinke tzv. normalnosti. I zaista, ako pogledate: nigde nećete naći više glupaka nego kod onih što se busaju u grudi koliko su normalni, zdravi, pravi, čitavi, koliko su u većini, mnogobrojni, statistika je na njihovoj strani, oni su, što kaže Homer Simpson, „the usual“. Oni su deca mame Prirode, oni su Norma, a ko nije sa njima, taj je otpadnik i otpadak, taj je, ukratko, nenormalan pa, implicitno ili eksplicitno, zaslužuje da ga nema...
            Roman se tiče slobodne teritorije beogradske ludnice koja je tokom I svetskog rata imala eksteritorijalni status, maltene kao država u državi (istorijska činjenica koja je okosnica i nedavnog TV filma Gorana Markovića Slepi putnik na brodu ludaka), ali zaplet (if any) teško je prepričati jer knjiga je napadno fragmentarna, i skače između početka veka (1903-1905) i vremena I sv. rata (tj. počinje 1915. a završava 1918), plus ima nekoliko narativnih tokova i likova sa upitnim međusobnim vezama – od upravnika te ludnice do jedinog srpskog putnika potopljenog broda Luzitanija... i sva je u digresijama, skokovima, elipsama, rukavcima, pričama-u-pričama...
            Roman obiluje lepo sročenim i pametnim redovima na temu razuma, nerazuma, ludila i gluposti, sa osnovnom tezom u tome da suprotnost razumu nije ludilo, nego glupost :„Jer dok se ludilo vekovima hapsi i tamniči, glupost se oduvek raskošno slavi“. Ima tu zaista sjajnih zapažanja, i moj primerak knjige vrvi od delova koje sam običnom olovkom obeležio na margini, kao npr. ovo:
„Prošlost, kao što je poznato, na ovom je podneblju sasvim nepredvidiva, daleko više od budućnosti koja se, na sreću ili nesreću, uvek da predskazati ako nikako drukčije onda izvesnošću neizlečivog ponavljanja gluposti. A ukoliko se glupost potkrepi što brojnijim i uzaludnijim žrtvama,utoliko je više zagarantovano njeno ponavljanje.“
Ili:
„Kada se ukoreni, glupost nikad nije tek neka nova glupost, naprotiv, ona će uvek dokazivati svoje vekovno postojanje, svoju glupu tradiciju. U ukorenjenoj gluposti glupi građanin uvek uviđa nešto iskonsko (a zapažanje glupog građanina ne treba u potpunosti zanemariti). Razočaran u isplativost razuma, samim tim sposoban za glupost visoke sofisticiranosti i autoriteta, poneki zastupnik prava na glupost ukazaće, s vremena na vreme, da je u gluposti suština, da je glupost najstarija, da je glupost u krvi i genima, te u prilog tome ponuditi ubedljivo glupe dokaze.“ (Italik u izvorniku)
Prema Atanackoviću, srpsko provociranje I sv. rata nije bilo ludilo nego glupost, kao i Balkanski ratovi i tadašnji „genocid“ prema Albancima („Dajte, ljudi, da ovde počistimo, da nam posle ne zanovetaju“), pa reklo bi se i veći deo (novije?) srpske istorije, te stoga on kao da idealizuje fiktivnu „državu“ Luzitaniju (eksteritorijalnu ludnicu) kao svojevrsni beg od istorije – tog večitog usuda ovdašnjeg življa, i, avaj, ovdašnje književnosti.


I kao što ovaj narod, kako neki rekoše, ima više istorije nego što može da svari, to isto važi i za književnost ovog naroda, koja od tolike istorije ne postiže kakvim drugim temama da se bavi. Jedna jedina tema svekolike ovdašnje književnosti je ISTORIJA. Kod nas postoji samo jedan književni žanr: ISTORIJSKI ROMAN. Svaki roman ovde napisan je – ISTORIJSKI. Nažalost, najčešće ne po značaju i učinku (u smislu „vredan da uđe u istoriju“) nego po tematici kojom se bavi. Teret nesagledive, nepojmljive, mučne i tužne i ružne istorije koja nas vekovima, otkad znamo za sebe, zatrpava, toliki je da jedino o tome, ovde, i umemo da grcamo. Sve drugo što nas, eventualno, tišti – pre ili kasnije se svede na istorijski usud, pa su nam zato čak i ljubavne priče (if any) drečavo obojene time ko smo i gde smo (da li je Romeo obrezan, da li je Julija komunistkinja, itsl) – praktično, metafore za kurentni društveno-istorijski trenutak.
Vizantija ili Rim, hrišćanstvo ili paganstvo, Obilić ili Branković, Karađorđe ili Miloš, Rusija ili Evropa, četnici ili partizani, kralj ili „drug“ Tito, Đinđić ili Šešelj, Putin ili Tramp, Srbenda-Vučić ili Euro-Vučić --- stalno neke dileme, rascepi, procepi, precepi, rastrzanost između Kurte i Murte, između konja i magarca... Shizofrenija kao usud! Gde da kreneš u ovo strašno doba – nemaš gde!
I onda dođu pisci da nam objasne ko smo, gde smo, šta smo i zašto smo... Mali čovek u vrtlogu velikih istorijskih gibanja: jedna i jedina tema svekolikog ovdašnjeg pisanja... Slamka među vihorove... Od Njegoša do Njeguša, stalno jedne te iste gusle...
Ne shvatite me pogrešno: nije Luzitanija loš roman; nije ni slab; dapače. Solidan je. Ima moju umerenu preporuku, s ogradama. A dve ograde su glavne.
Prva: principijelno-subjektivna, da ne kažem: žanrovska. Tiče se gorepomenutog jednoumlja domaće književnosti, koja je skoro cela, koliko je ima, sva u jednom te istom žanru - ISTORIJSKI ROMAN. I nije sporno da je ovo solidan ISTORIJSKI ROMAN, da nudi relativno svež (ili barem neobičan; „less usual“ ako ne baš „unusual“) ugao gledanja na istoriju. Umereno je zabavan, mada u poslednjoj trećini kao da izgubi dah i počne pomalo da smara. Na momente je prilično pametan, pa i vickast, na pristojan i fin način. Ukratko, ovo je, što bi reko naš narod, „good of its kind“: dobar fragmentarni postmodernistički ISTORIJSKI ROMAN koji mućka i bućka stvarne i fiktivne ličnosti i događaje na način prijemčiv ovom narodu koji će da guta SVE što samo prismrdi na neku kao ISTORIJU, od besceler fantazija Dekse Pantalejskog do, evo, NINO-nagrađenih romana.
Dakle, ovo je manje zamerka OVOM romanu per se a više SVAKOM domaćem nastalom u zadnjih neznamkolko decenija, artikulisana u duetu Džej & Koja: „Hej, ti mali, stani da te pitam: da li ti znaš za neki drugi ritam?“ Srpski pisci su kao muzikanti koji znaju da operišu samo jednom klasom muzičkih instrumenata, recimo – gudačkim. Šta god da sviraju, oni to sviraju il' na violini ili violi, violončelu ili, ako su baš ambiciozni i pompezni, na kontrabasu. Dobro, gusle se podrazumevaju. Ali, braćo Srbi, gde su vam trube, klarineti, frule? Jeste li vi čuli za klavir? Harfu? Orgulje? Ili nešto modernije – sintisajzer? Ne, uvek se, obri-okreni, sve svede na neko ćemane. Dakle, gusle.

Da nacrtam: sa istorijom kao što je naša, sasvim je prirodno da će istorijski roman (u svojim najrazličitijim varijantama) preovladavati. To je u redu, to je razumljivo, to je legitimno. Drugačije verovatno i ne može. Ali meni smeta svaka uniformnost, svako jednoumlje, svaka homogenost; voleo bih više disonantnih tonova, više komešanja, raznovrsnosti – ukratko, više svirača na nečemu što nije ćemane.

Druga: objektivna. Fali emocija, snažnije izražen etitjud, fali impakt.
Emocija je, delom, ubijena samom formom romana: čim imate postmodernistički kolaž stvarnosti i fikcije, pa još nelinearno, fragmentarno prikazan (neću reći ispripovedan, jer pripovedanje ipak podrazumeva linearnost i čvršći uzročno-posledični sled), recite odmah „ćao“ dubljem saživljavanju sa likovima, sudbinama, pričama... To je, ah, ionako prevaziđeno, tako devetnaestovekovno – navijati za likove knjige, patiti  i plakati sa njima! Ko hoće da čita sa maramicama pri ruci, neka čita Anu Karenjinu– ili Mir-Jam. Istina, neki savremeni autori se trude, i fascinantno uspevaju, da postignu takvo saživljavanje sa likovima da čitaocu tokom i nakon čitanja doslovno nije dobro, ali dobro, šta sad, nema veze. To je tamo negde u svetu a ne u Srbiji.
Ovo je roman koji se, kao i većina ovdašnje novije književnosti, pre svega obraća razumu. On je, pre svega, intelektualna igrarija. I sasvim solidna, u onom opsegu u kojem se te stvari pružaju.
Ali meni ovde fali lament nad Luzitanijom, fali mi dert zbog usuda te države i njenih stanovnika i „vladara“, fali mi osećaj melanholije – ili, bilo kakvo OSEĆANJE, na kraju krajeva, tako da sklopivši korice ostanem uzdrman, potresen, zamišljen, možda malo i zbunjen, zadivljen, pomeren iz mesta... Ali, barem za ovog čitaoca, to je izostalo. Neke stvari su se desile, neke druge su izmaštane, pa su one pomešane, i na kraju – doviđenja i laku noć, deco. Mirno spavajte.
Ali previše je to racionalno sklopljeno, previše suvoparno, previše smireno, prevelika je distanca stavljena između mene i likova i događaja. Fali mi malo „prljavosti“, iracionalnosti, ludila, fali mi strasti! Hoću književnost koja dolazi iz srca a ne iz mozga (tačnije: koja dolazi više iz srca nego iz mozga) – hoću roman koji vibrira od duboke unutarnje potrebe autora da izrazi nešto što je njemu lično strašno bitno, koji govori iz svog najdubljeg JA, a ne iz našeg najopštijeg MI.
Jeste, hoću JA-PA-JA romane, a ne MI-PA-MI romane.
Šta je JA-PA-JA roman? Pa, to su praktično svi moji najomiljeniji romani: ZAMAK, PROCES, STRANAC, MUČNINA, GOLI RUČAK, PUTOVANJE NAKRAJ NOĆI, STARI MAJSTORI, BRISANJE: RASPAD...
MI-PA-MI romani su, maltene, svi viđeniji i hvaljeniji romani na ovim prostorima, od NA DRINI ĆUPRIJA pa do pisanija svih tih Gatalica, Davida, Velikića i kojekude koječemu koješta što ih kiti NINO.
JA-PA-JA roman je, recimo, i ZAVERA BUDALA, pregenijalnog (pa zato prerano-počivšeg) Džona Kenedija Tula. I mada mu srednje ime asocira na političarsko-vladarsku američku porodicu tog vremena, i mada mu je roman pisan početkom 1960-ih (a objavljen čak dve decenije kasnije, posthumno), on se ne bavi ni atentatom na Kenedija, ni Vijetnamom, ni hladnim ratom, ni neznamnijačime – ali mu to nimalo ne smeta da bude genijalan. Zašto pominjem baš ovaj roman sada? Pa, zato što i on tretira istu temu kao LUZITANIJA, odnosno istražuje vezu između LUDILA i GLUPOSTI – ali na daleko smeliji, originalniji, upečatljiviji, intimniji, prisniji, duhovitiji, dublji, neposredniji i STRASTVENIJI način. To je roman koji miriše na krv i znoj i suze i spermu svog autora: svaki red je nesuzdržano natopljen njima.
ZAVERA BUDALA istražuje vezu između ludila i gluposti IZNUTRA, autorovim pisanjem sopstvenom krvlju po sopstvenoj koži – sočno i bolno – po cenu sopstvenog života. LUZITANIJA istražuje vezu između ludila i gluposti autorovim kreativnim kompiliranjem i nadogradnjom novinskih članaka, istorijskih knjiga, knjiga iz biologije i fiziologije, raznih dokumenata – suvo i ravno – taksidermijski sklapajući mozaik od tuđih, mrtvih stvari...
LUZITANIJA je roman istuširanog, upeglanog, skockanog, sitog (dobro najedenog i dobro napijenog) i zdravog autora koji je sa košuljom i kravatom seo za tastaturu da napiše jedan umereno originalan, ali ipak predvidiv i ne-radikalan školski rad na temu koja mu je pala na pamet, a koju njegovi učitelji najviše (da ne kažem: jedino) i vole. Pošto se radi o odlikašu, čak Vukovcu, njegov domaći zadatak ima određeni engl i etitjud, i nije nepametan i okvirima svojih ambicija.
Ne, ne mislim da je roman kalkulantski, da je svesno sročen za NINA. Ali mislim da se, svejedno, uklapa u dominantne šablone mišljenja i delanja sada i ovde, i da je njegova pobeda u natjecanju za NINA predvidiva, logična, zdravorazumska, najprirodnija stvar na svetu. Ništa tu revolucionarno nema, osim što je nagrada, za promenu, otišla romanu koji se može čitati i sa umerenim uživanjem a ne samo, kako inače biva, sa umerenim respektom (u najboljem slučaju).
Budući da je, u okvirima opisane paradigme (ili šablona) ovo jedan od prijatnijih romana za čitanje, pa još sa dodatnim šmekom što dolazi od više nego autsajderskog izdavača – Besna Kobila, strip-izdavač čija je ovo tek druga objavljena knjiga proze, a o čijem sam jednom horor-delu već pisao ovde – a ne od kojekakvih Gejpoetika i Čudovišta iz Crne Lagune – LUZITANIJA je roman koji vredi i podržati i pročitati.
Naravno, sad kad ga je ovenčao NINO, ionako će ga čitati (ili barem kupiti!) hiljade i hiljade ovdašnjih pokondirenih tikava koje mu inače ne bi prišle ni na puškomet. Ali, to je neka druga priča.
Dakle, čestitke za Besnu kobilu, za autora-debitanta (ali ne baš golobradog početnika) čije ću dalje pisanje, if any, pratiti, i najzad čestitka autoru ilustracije za korice knjige (takođe Atanacković)!

ZLATNI GHOUL ZA HOROR 2018

$
0
0


            Danas je Bogojavljenje – što će reći, dan kada se Bog Horora, Edgar Alan Po prvi put ukazao čovečanstvu (19.01.1809) – pa, prema tome, znate dril!  
Na redovnom godišnjem zasedanju Srpske Akademije za Horor u Niškoj Banji jednoglasno je odlučeno da zlatne statuete za doprinos hororu u 2017. dobiju sledeći filmovi, ljudi, žene i entiteti:


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI HOROR
Better Watch Out


ZLATNI GHOUL
ZA NAJJEZIVIJI HOROR
GET OUT



ZLATNI GHOUL
ZA NAJBRUTALNIJI HOROR
NIGHT OF THE VIRGIN


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI ARTY HOROR
PERSONAL SHOPPER


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJU HOROR EKSPLOATACIJU
THE BABYSITTER


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI CREATURE FEATURE
LIFE


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI FOUND FOOTAGE
CREEP 2



ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJU HOROR KOMEDIJU
GET OUT


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI HOROR DOKUMENTARAC
Dahmer on Dahmer: A Serial Killer Speaks


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI DOKUMENTARAC O HORORU
You're So Cool Brewster: The Story of Fright Night


ZLATNI GHOUL
ZA LAVKRAFTOVSKE ZASLUGE
THE VOID



ZLATNI GHOUL
ZA NAJHORORIČNIJI NEHOROR
THE KILLING OF A SACRED DEER



ZLATNI GHOUL
ZA SRPSKI DOPRINOS HORORU
/


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJU REŽIJU
Olivier Assayas
PERSONAL SHOPPER


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI SCENARIO
Zack Kahn, Chris Peckover
Better Watch Out


ZLATNI GHOUL
ZA GLAVNU MUŠKU ULOGU
Mark Duplass
CREEP 2


ZLATNI GHOUL
ZA GLAVNU ŽENSKU ULOGU
Kristen Stewart
PERSONAL SHOPPER


ZLATNI GHOUL
ZA MUŠKU SPOREDNU ULOGU
Lakeith Stanfield
GET OUT


ZLATNI GHOUL
ZA ŽENSKU SPOREDNU ULOGU
Betty Gabriel
GET OUT


ZLATNI GHOUL
ZA DETE GLUMCA
Levi Miller
Better Watch Out


ZLATNI GHOUL
ZA MUZIKU
Benjamin Wallfisch
 A Cure for Wellness


ZLATNI GHOUL
ZA KAMERU
Bojan Bazelli
A Cure for Wellness


ZLATNI GHOUL
ZA EFEKTE MASKE
Kristyan Mallett
LIFE


ZLATNI GHOUL
ZA SCENOGRAFIJU
Nigel Phelps
LIFE


ZLATNI GHOUL
ZA DEBI-REDITELJA KOJI OBEĆAVA
Jordan Peele
GET OUT


ZLATNI GHOUL
ZA SRPSKU HOROR KNJIGU GODINE
(PROZA)
U VRZINOM KOLU


ZLATNI GHOUL
ZA SRPSKU HOROR KNJIGU GODINE
(TEORIJA)
/


ZLATNI GHOUL
ZA SRPSKU HOROR KNJIGU GODINE
(NESVRSTANO)
VIŠE OD ISTINE: KADIJEVIĆ O KADIJEVIĆU
 


ZLATNI GHOUL
ZA STRANU HOROR KNJIGU GODINE
(PROZA)
 Holidays from Hell - Reggie Oliver
 


ZLATNI GHOUL
ZA STRANU HOROR KNJIGU GODINE
(TEORIJA)
The Routledge Handbook to the Ghost Story– Ed. by Scott Brewster, Luke Thurston


ZLATNI GHOUL
ZA STRANU HOROR KNJIGU GODINE
(NESVRSTANO)
Horror Literature Through History– Ed. by Matt Cardin


* * *



Zlatni Gul (TM) je figura koju je, po idejnom rešenju i nacrtu Dr Ognjanovića, izradila Tijana Jevtić.

*

Podsećam: Zlatni Gul za NEHOROR dodeljuje se 30.01.a pre toga, naredne nedelje, stiže i top-lista horora iz prošle godine.


PS: Za slučaj da neko ima problem s tim što je Akademija dala nagradu knjizi VIŠE OD ISTINE, evo otuda kraćeg saopštenja: „Radi izbegavanja sukoba interesa, prethodnih godina Akademija nije davala nagrade knjigama Dejana Ognjanovića; ovog puta načinjen je relativni izuzetak jer je procenjeno da je ono najvrednije u njoj zasluga njenog koautora, Đ. Kadijevića.“

Devet godina Kulta!!!

$
0
0
  
            Jeste: na današnji dan, pre tačno 9 (DEVET!) godina u kiberprostoru je rođen Kult Gula, tj. upravo ovaj blog koji sada čitate!
            Fast-forward 9 godina i 2099 postova (sick!) kasnije, i evo nas, i dalje ovde mrsimo o hororu, mraku, ludilu ko da smo juče s tim krenuli... 
Neki od vas su veterani i čitaoci od samog početka (pa i prapočetaka, na nekim forumima koje nećemo imenovati, i na mom kratkotrajnom, nesrećnom sajtu...), drugi su se priključivali kasnije, tokom ovih 9 godina, neki od vas su ovde, praktično, od juče... 
Ali svejedno, ako ste ovde namerno i svesno, ako se ovde vraćate znajući šta tražite, ako niste na ovo mesto zalutali tražeći „pas jebe ženu video“ ili neznamnijakakve gugl-idiotizme – dobrodošli, i hvala na poverenju i pažnji!  
Ovaj blog postoji pre svega zbog vas; ja, zaista, imam vrlo malo od njega u bilo kom utilitarnom smislu. Zapravo, strogo gledano, pragmatično mereno, sati i sati i stotine sata koje posvećujem pisanju, uređivanju i drugim radnjama oko održavanja i popunjavanja ovog bloga znače desetine i desetine nepogledanih filmova i nepročitanih (tuđih) knjiga – ili nenapisanih (mojih) članaka i knjiga!
Ali, nema veze; pisaću i dalje i na blogu, a ne samo na tzv. „ozbiljnim“ mestima, jer mi se tako može i hoće – i jer je to moj križ.
Inače, tokom prošle godine poseta blogu je nešto porasla u drugoj polovini, i statistički gledano stvari stoje lepše no ikada. Evo nešto cifara koje govore o tome, i nekim drugim stvarima.
Ovaj post koji sada čitate je 2.099. po redu od nastanka bloga. Matematika je jasna: prvi naredni biće jubilarni, dve 'iljade i stoti!Kad se ta cifra podeli sa 9 godina dobija se prosek od 233,3 postova godišnje. To je jebeno mnogo! 
Tim pre što ovo nije neki copy-paste blog, sastavljen od tuđih tekstova, jutjub ili kakvih drugih linkova, torenata i neznamčega. Kao što znate, ogromnu većinu sadržaja ovog bloga čine originalni, autorski tekstovi – bilo da su pisani direktno i specijalno za blog, ili su na blog preneta moja pisanija prvobitno izašla u nekom magazinu ili knjizi. 
Okačiti preko 2.000 takvih tekstova za 9 godina – to, prosto, nije normalno. Ako je još neko na ovim prostorima, a i šire, uradio tako nešto, voleo bih da čujem i vidim ko je opstao toliko dugo, ko je objavio toliko mnogo.
Šta je bilo najčitanije na blogu u prošlih osam meseci? I koliko je bilo čitano? Evo – naslovi i linkovi su tu, i u zagradi broj koliko je puta otvoren dati tekst:




































Eh, da sam dobio po 1 dinar od svakog čitaoca svakog od mojih tekstova...
Ali, dobro, nećemo sad o tome; vratimo se statistici.

Poseta blogu u poslednjih godinu dana


Poseta blogu u poslednja tri meseca
Eh, da imam po 1 dinar od svakoga ko jednom dnevno ovde svrati... Ali, naravno, to se neće desiti... Ništa slično, ni blizu.
Nego, hteo bih da čujem vaše mišljenje o jednoj stvari koja mi je nedavno pala na pamet. Elem, red je da nekako pompeznije obeležimo DESET GODINA BLOGA. Šta mislite o tome da iduće godine u ovo vreme objavim KNJIGU IZABRANIH BLOG TEKSTOVA?

Nešto kao: Najbolje iz prvih 10 godina?
Da li bi iko to kupovao? Da li bi dovoljno Srbalja dalo pare za tekstove koje mogu da čitaju dž ovde, onlajn, tako da se takav pothvat isplati?
Ima li smisla cimati se s jednom takvom knjigom?
Treba li to MENI uopšte, u ovoj fazi moje tzv. karijere, a naročito kad imam što na umu, što na drumu, što u kompu, zametke nekoliko ozbiljnijih knjiga od toga?
Da li biste to voleli da imate? Šta biste u tome želeli da bude, kako da bude koncipirano, šta da sadrži?
Ajde, beknite, pa ako vidim dovoljno interesovanja, dogodine u ovo vreme možda izbacim jednu komemorativnu knjižicu posvećenu ovom blogu i njegovim čitaocima...

Do tada – da smo živi i zdravi!

DREVNA SVETLA sjaje!

$
0
0


            Veoma sam srećan što mogu i slikovito da se pohvalim onim što Orfelinovi pretplatnici već desetak dana unazad znaju: naime, iz štampe je izašla 9. knjiga naše edicije „Poetika strave“ – zbirka od osam odličnih priča Aldžernona Blekvuda pod naslovom Drevna svetla.

Svih osam po prvi put se nalazi na srpskom, i to u mom izboru, a u prevodu Save Kuzmanovića, koji se već pokazao na prevodu naše prve knjige Blekvudovih remek-dela, Vrbe,  a povrh svega tu su i odlične ilustracije Tijane Jevtić.

Da, Vrbama smo i započeli ovu ediciju, pre četiri godine, i iskren da budem – tada nisam smeo ni da očekujem da će ona zaživeti i doći do čak devet naslova (a u pripremi su još četiri za ovu godinu: dva romana i dve zbirke priča – najava stiže početkom februara).

Ovo tim pre što je Blekvud bio totalna nepoznanica: u to vreme na srpski nije bila prevedena nijedna jedina priča ovog prvorazrednog majstora strave, a budući da nema ni poznatih filmskih ni strip ni video-igričastih adaptacija, odnosno da je njegovo ime prilično opskurno u okvirima tzv. pop kulture (hell, čak i hevimetalci ga retko pominju u pesmama!), nismo znali šta možemo da očekujemo od srpske publike, i to dvojako.
Kao prvo, nismo znali kako će ona reagovati u pogledu kvalitetnog horora koji smo nameravali da joj ponudimo, budući da su ovdašnji čitaoci doskora uglavnom bili navikli na treš izdanja trešoidnih i/ili bestseler pisaca nominalno istog žanra (slab izbor imena i dela; kičaste korice i svekoliki nedizajn; traljavi prevodi; mek povez i loš papir; odsustvo ozbiljnih pratećih tekstova, itd). Kao drugo, dilema je bila i po pitanju prijemčivosti samog Blekvuda, čije ime ovde ipak nema ni izbliza takav status kakav imaju Lavkraft, King, Barker, Simons itd.
Ili ga barem nije imalo do pojave Vrba. A onda se desilo, na moje veliko čuđenje ako ne i zaprepašćenje, da je ta knjiga vremenom doživela i drugo izdanje, što znači da je do sada skoro 2.000 ovdašnjih čitalaca spoznalo i prepoznalo kvalitet Aldžernona Blekvuda.

Otud je pojava nove zbirke njegovih priča bila neminovna. I odmah da naglasim – glavni razlog za ovu knjigu je činjenica da Blekvud ima toliko mnogo vrlo dobrih i odličnih priča; vaš fidbek nam je samo dao krila da vam i njih predstavimo.
Elem, neki horor pisci svoj vrhunski uticaj postižu u relativno malom broju dela: skoncentrisano, izoštreno uspevši da sve svoje zaista najbolje stvari fokusiraju u 5-10 priča, taman za jednu poveću knjigu. Takvi su, recimo, Le Fanu i Maken. Naravno, ko se primi na njihove fantastične svetove, može da „šara“ dalje i iščitava i njihove druge priče – ali garantujem da neće naći ništa bolje od onoga što sam već probrao za zbirke priča kod „Orfelina“.
S Blekvudom je nešto ređi slučaj: naime, on je svoje kvalitete rasprostro kroz daleko veći broj priča; odnosno, mnogo veći deo njegovog opusa (oko polovine, ako ne i malo više) je iznadprosečan, mnogo više njegovih priča može se nazvati vrlodobrim, odličnim i izuzetnim, i po tome je on sličan svom sledbeniku, Lavkraftu. Naravno, i po mnogo toga drugog, ali o tome možete čitati u mojim pogovorima (i u Poetici horora iz koje je sve ovo proizašlo).
To, praktično, znači da ako odaziv na Drevna svetla bude dobar kao na Vrbe, možete očekivati najmanje još jednu ako ne i dve zbirke Blekvuda u narednim godinama. Jeste; ima on najmanje još 15-20 priča i novela za koje mogu potpisati da su natprosečne i vrlo vredne pažnje. Ali do tada, prvo apsolvirajte OVU zbirku.

Drevna svetla nije navrat-nanos nabacana gomilica priča: radi se o konceptualnoj zbirci za koju sam odabrao najbolje Blekvudove priče u kojima je njegova opsesivna tema – PRIRODA – najsnažnije prisutna. 

A zahvaljujući lutalačkom životu ovog pisca, u njegovom slučaju Priroda je veoma raznovrsna, i ove priče vas vode na jezovita putovanja od prividno pitomih engleskih vilonosnih šumaraka do divljih kanadskih šuma i jezera gde caruju duhovi životinja i stari indijanski bogovi, pa do nedostižnih(?), snegom okovanih  vrhunaca švajcarskih Alpa čija fascinantna lepota zavodi i ubija, pa nazad do engleskih pustara i vresišta u čijem gustom rastinju u posebnim noćima zrače vilinske staze...


Ali kad kažem "vilinske" - ne očekujte ljupka i benevolentna bića iz Diznijevih crtaća, već čudne, jezive i često zloćudne "vile" sličnije "malom narodu" iz Makenovih priča...


Ukratko, veliki je Blekvud, u šta ste se već uverili u Vrbama, a što dalje možete potvrditi Drevnim svetlima. Ovu knjigu i dalje možete naručiti kod Orfelina, ima je u svim većim knjižarama u zemlji, a ako je želite direktno od uredniak edicije – možete je naručiti i od mene (dok traju zalihe). Cena je 900 din + ptt, dakle ukupno 960 din. Pišite na dogstar666 at yahoo dot com i naručite svoj primerak...

FILAŽ br. 14 – Najava i promocija

$
0
0

            Pred sam kraj 2017. godine iz štampe je napokon izašao i 14. broj niškog filmskog časopisa FILAŽ. U ovom trenutku ima ga samo u beogradskoj knjižari „Aleksandar Bijelić“ na Studentskom trgu, a da li će ga, kad i koliko biti drugde – čuće se. U knjižari košta 500 din. a direktno od izdavača, Niškog Kulturnog Centra, značajno manje.
D. Dabić, V. Novakov, S. Savić

            Jedan od pouzdanijih načina da dođete do svog primerka jeste da posetite promociju najnovijeg broja – recimo, u Beogradu će se desiti baš 30. januara u 13h, u novoj zgradi Kinoteke, uz učešće glavne trijade iz redakcije: S. Savića, D. Dabića i D. Ognjanovića. Dođite, saslušajte, podržite, kupite, razglasite!
            U ovom broju od mojih tekstova imate: nekro-esej o Žulavskom, intervju sa rediteljima filma GOODNIGHT, MOMMY i dva prikaza: FURY ROAD i IM KELLER.
            Evo šta sve tu još ima, i to sve na ćirilici:

ФИЛАЖ бр. 14

САДРЖАЈ

зумирање

БАСТЕР КИТОН ИЗМЕЂУ ФЕДЕРИКА ГАРСИЈЕ ЛОРКЕ И СЕМЈУЕЛА БЕКЕТА (2)
Бранислав Милтојевић

ЛАРИСА ШЕПИТКО И ЕЛЕМ КЛИМОВ:
НЕУНИШТИВОСТ РУСКЕ ДУШЕ
Никола Стојановић

ЖУЛАВСКИ:
LOVE WILL TEAR US APART
Дејан Огњановић

ПРИСЛУШКИВАЊЕИ ВОЛТЕР МАРЧ:
OГЛЕД О КРЕАТИВНОМ МОНТАЖНОМ ПОСТУПКУ (2)
Игор М. Тохољ

ДВАДЕСЕТ ГОДИНА БЕЗ НЕБОЈШЕ ЂУКЕЛИЋА:
ИСТОРИЈА ЈЕДНОГ МАРАТОНЦА
Горан Митић

БРАНИЧЕВСКА КИНЕМАТОГРАФСКА ПАНОРАМА (1):
ПОЖАРЕВАЦ СА КРАЈОЛИКОМ
Горан Митић


фар

66. МЕЂУНАРОДНИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ У БЕРЛИНУ:
ДИСКРЕТНИ ШАРМ БЕРЛИНАЛА
Дејан Петровић

САРАЈЕВСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ 2016:
КРИЗНЕ ГОДИНЕ
Срђан Кнежевић

ТОРОНТО 2016:
ПОЧЕТАК ТРКЕ ЗА ОСКАРИМА
Борислав Анђелић

СОЛУН 2016:
СВЕТ ОКРЕНУТ НАГЛАВАЧКЕ
Борислав Анђелић


крупни план

РОБЕРТ ДЕ НИРО:
РАЗЈАРЕНИ ТАКСИСТА У БЕТОНСКОЈ ЏУНГЛИ
Мајк Гудриџ

КРИСТИЈАН МУНЂУ:
ХРАБРИМ ГЛУМЦЕ ДА ГОВОРЕ ТИХО
Невена Матовић

ВЕРОНИКА ФРАНЦ & СЕВЕРИН ФИЈАЛА:
СВИ АУСТРИЈСКИ ФИЛМОВИ СУ ХОРОРИ
Дејан Огњановић

ПЕТЕР БРАЦ:
АЛИСА У ЗЕМЉИ ЧУДА
Рада Ђурица

ДАНИЛО БЕЋКОВИЋ:
ФИЛМОВИ УВЕК ЛИЧЕ НА СВОЈЕ АУТОРЕ
Јелена Тијанић


ракурси

ПОД ЛУПОМ
(SPOTLIGHT)
Дејан Дабић

ПОВРАТНИК
(THE REVENANT)
Срђан Савић

МАРСОВАЦ: СПАСИЛАЧКА МИСИЈА
(MARTIAN)
Срђан Савић

ПОБЕСНЕЛИ МАКС: АУТОПУТ БЕСА
(MAD MAX: FURY ROAD)
Дејан Огњановић

У ПОДРУМУ
(IM KELLER)
Дејан Огњановић

УСТАВ РЕПУБЛИКЕ ХРВАТСКЕ
Дејан Петровић

ВЛАЖНОСТ
Иван Велисављевић

ЈЕСЕН САМУРАЈА
Дејан Дабић


кинопис

Ј. ЛОТМАН, Ј. ЦИВЈАН: ДИЈАЛОГ С ЕКРАНОМ
УВОДНЕ РЕПЛИКЕ У ДИЈАЛОГУ СА ФИЛМОМ
Иван Велисављевић

ПРЕДРАГ ДЕЛИБАШИЋ: ГОТОВО ЗАБОРАВЉЕНА ИСТОРИЈА
СЕЋАЊЕ НА РАНЕ ДАНЕ ЈУГОСЛОВЕНСКОГ ФИЛМА
Раденко Ранковић

***

Ko želi, može i direktno od mene da naruči komad ili dva, po ceni od 400 din (ptt uračunata). Pišite dok ima!




ZLATNI GHOUL za ne-horor postignuća u 2017. godini

$
0
0
  
Evo, pošto smo pre desetak dana mi iz Srpske Horor Akademije podelili Zlatne Gulove za najsvežija postignuća u hororu (listu dobitnika imate OVDE), vreme je da se ZGulovima zakite i oni filmovi koji nisu bili te sreće da spadaju u žanr horora, ali im mi to ovom prilikom nećemo uzeti za Zlo.
Ovo su filmovi, ljudi, žene i ostali koji su se našli ovenčanim od strane strogog ali pravednog žirija. Ispod svega ovoga možete naći i neke moje komentare na ovu ponudu i ove laureate.


ZLATNI GHOUL
Nagrade za ne-horor postignuća
u 2017. godini



ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI FILM 2017.
Call Me By Your Name


ZLATNI GHOUL
ZA DRAMU
Call Me By Your Name


ZLATNI GHOUL
ZA TRILER
The Looming Storm


ZLATNI GHOUL
ZA AKCIJU
LOGAN


ZLATNI GHOUL
ZA SF
BLADE RUNNER 2049


ZLATNI GHOUL
ZA KOMEDIJU
THE KILLING OF A SACRED DEER


ZLATNI GHOUL
ZA SRPSKI FILM
/


ZLATNI GHOUL
ZA ANIMIRANI FILM
/


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI DOKUMENTARAC
SAFARI


ZLATNI GHOUL
ZA "NE MOGU DA VERUJEM DA JE TO DOBRO" FILM
REAL


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJU REŽIJU
Luca Guadagnino
Call Me By Your Name


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIO
James Ivory
(novel by André Aciman)
Call Me By Your Name


ZLATNI GHOUL
ZA NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIO
Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou
THE KILLING OF A SACRED DEER


ZLATNI GHOUL
ZA GLAVNU MUŠKU ULOGU
TIMOTHEE CHALAMET
Call Me By Your Name


ZLATNI GHOUL
ZA GLAVNU ŽENSKU ULOGU
Dakota Fanning
Brimstone


ZLATNI GHOUL
ZA DETE GLUMCA
Dafne Keen
LOGAN


ZLATNI GHOUL
ZA MUZIKU
Benjamin Wallfisch
Hans Zimmer
BLADE RUNNER 2049


ZLATNI GHOUL
ZA KAMERU
ROGER DEAKINS
BLADE RUNNER 2049


ZLATNI GHOUL
ZA EFEKTE MASKE
Tomo Hyakutake
MUSEUM


ZLATNI GHOUL
ZA DEBI-REDITELJA KOJI OBEĆAVA
Yue Dong
The Looming Storm


ZLATNI GHOUL
ZA TV SERIJU
TWIN PEAKS: THE RETURN


            Što se tiče ZG za naj-film, tu nisam imao dileme: od svega iz ove godine nemam sumnje da ću Call Me By Your Namenajživlje pamtiti i najradije mu se vraćati u narednim godinama. Neka zatucani Balkanci drobe o zaverama gej-lobija i guranju ovog filma za Oskare i ostale nagrade „po polit-korektnom ključu“; čak i ako toga ima, i ako i na tu osnovu dobije neku lovoriku, ovo je za mene pre svega jedan film sa srcem i dušom na pravom mestu, jedna snažna, iskrena, nekalkulantska, filmofilski vrhunski oživotvorena ljubavna priča i kao takva – krajnje redak zver, vredan isticanja svuda gde se može jer ovako nešto ne pravi se ni lako ni često.
            The Looming Stormje odličan kineski film o kojem ću, nadam se, uskoro napisati koju; mnogo više od trilera, to je snažna, potresna i, kad zatreba, vrlo uzbudljiva i napeta drama, uslikana toliko moćno da sam se jedva, krajnjim naporima, suzdržao da njoj ne podarim ZG i u kategoriji KAMERE.
            Iako BLADE RUNNER 2049 nije ispao sve ono čemu smo se (nerealno) nadali, u prošloj godini ambiciozniji i bolji SF nismo videli, pa ni tu nisam imao dileme.
            Možda će neko da se buni što sam filmu THE KILLING OF A SACRED DEER ZG dao u kategoriji ZA KOMEDIJU ali verujte, nakon što sam ga nedavno reprizirao, sasvim sam uveren da je to primarni njegov žanr, mnogo više nego recimo horor ili triler kakvim ga najčešće nazivaju. Uskoro ću ovo elaborirati.
            Ludi Austrijanac Zajdl se ponovo zakitio ZGulom, i to svojevrsnim nastavkom filma U PODRUMU kojim se pre par godina podičio.
            Prošla godina je bila jedna od najgorih u istoriji sprskog filma, pa tu nisam imao o čemu ni da razmišljam, a kamoli da nagrađujem; dok za animaciju, takođe, ništa nije delovalo dovoljno privlačno za videti, a to malo što sam video (npr. LOVING VINCENT) je slabunjavo, nevredno ZG-a, pa zato u ovim kategorijama ove godine nema nagrade.
            ZA NAJBOLJU REŽIJU je predvidiviji i, možda, logičniji izbor bio Jorgos,ali rešio sam da ipak nagradim Luku: iako njegova režija nije razmetljiva ni nametljiva, ona je visoko promišljena, sofisticirana i slojevitija nego što na prvi pogled deluje. Ne, nije ovo TV drama koju vade vrhunski glumci i lokacije i superiorni direktor fotografije: ovo je veoma inteligentno promišljen, osmišljen i filmski realizovan FILM (sic), a Luka je bio lucidan dirigent svega toga!
Za najbolji adaptirani scenario sam na kraju ipak nagradio Ajvorija, iako sam u rivjuu tog filma ispoljio rezerve oko nekih njegovih odluka u adaptaciji. To sam učinio, pre svega, jer drugog ozbiljnijeg kandidata u ovoj kategoriji nije bilo, a zatim, zato što uprkos tim rezervama, tu jeste odrađen ozbiljan i dobar posao u adaptaciji romana.
            Timoti Šalame je toliko izdominirao kao glumac prošle godine da tu nikakve dileme nije moglo biti. U međuvremenu je nominovan i za Oskara! Ej, u 22. godini ima da se rve sa Oldmanima i Dej Luisima i Vošingtonima! Čak i ako ne dobije statuu (za šta snažno navijam), ovo je tolika privilegija da ne pamtim kad je zadnji put neko tako rano dospeo tako visoko. I sasvim zasluženo!
            U kategoriji glumice, avaj, situacija nije bila toliko jasna i očigledna, i na kraju sam ZG dodelio po difoltu, a ne nekoj baš epohalnoj preformansi – prosto, bolje od ovoga nije bilo.
            I, na kraju, kad već pominjem dominaciju, pojava tako nečega kao što je bio TWIN PEAKS: THE RETURN naterala me je da uvedem i kategoriju ZG za TV. Ne bih sledio stope onih kolega koji su Twin Peaks tretirali kao FILM i stavljali ga na svoje godišnje naj-liste među filmove; za mene je TP serija, i to izuzetna (da, uz sve rezerve i frustracije koje mi je prouzročila!), a i o njoj ću se uskoro oglasiti – naime, kad je prvo još jednom odgledam u cugu.

            Toliko o tome. Aj' uzdravlje.




Viewing all 1390 articles
Browse latest View live